top of page
Szukaj

3 aspekty, których możesz nauczyć się od Phila FodenaPhil Foden jeden z najlepszych graczy młodego pokolenia, a oglądanie go w najlepszej lidze na świecie to czysta przyjemność. Dzisiaj przedstawie Ci 3 rzeczy, które sprawiają, że jest tak dobrym graczem, a nad którymi Ty jako zawodnik piłki nożnej, możesz pracować w drodze po swoje cele i marzenia.


1. Kontrola nad piłką (obserwacja, wyczucie czasu)


Dzięki swoim wyczynom na boisku został kilkukrotnie nazwany jako ,,zawodnik odporny na presję rywali", a trener drużyny Oxford United który zmierzył się z nim w wieku 18 lat powiedział ,,Planowaliśmy naciskać tego gracza od samego początku, po kilku minutach robiło to już trzech graczy i myślałem kilkukrotnie, że mrugnąłem gdy on już zdołał ich wymanewrować".


Co sprawia, że ten gracz tak łatwo wychodzi spod presji rywali i jak ty możesz stać się graczem odpornym na presje przeciwników, którzy ograniczają Ci przestrzeń?


Doskonałe umiejętności techniczne, połączone z nawykami podnoszenia wzroku do góry (które pozwalają mu w odpowiednim momencie reagować) dają mu możliwość na łatwe wychodzenie spod presji i to nie zawsze tylko jednego rywala, zobaczcie poniższy filmik:


Majer, jak nad tym pracować❓


✔️ Wykonuj ćwiczenia pod kontrole nad piłką (ball mastery) jednocześnie, podnosząc wzrok do góry, skanując przez ramię, aby cały czas pracować nad nawykiem, który pozwala Ci wybierać odpowiedni moment na omijanie przeciwników.

Zobacz przykładowe ćwiczenie z mojego programu mistrzowskie prowadzenie piłki:2. Piłka przyklejona do stopy (prowadzenie piłki)


Gdy patrzysz na Phila i jego prowadzenie piłki to sprawia wrażenie przyklejenia piłki do stopy, a jednocześnie przy tym potrafi przez bardzo długi czas utrzymywać wzrok u góry, zobacz poniższy filmik:


Prowadzenie piłki jest znaczącym elementem wyróżniającym jego styl gry, trzyma piłkę bardzo blisko stopy, obserwuje w trakcie i to sprawia, że potrafi samym prowadzeniem piłki zdobywać przestrzeń, która w sezonie 2021 - 2022 zrobiła z niego zawodnika, który stwarza najwięcej sytuacji bramkowych dla zespołu, mając poniżej 21 lat.


Prowadzenie piłki różni się od dryblingu tym, że w trakcie dryblingu wykonujesz ruchy które mają wymusić utratę równowagi, zmianę kierunku przeciwnika (do czego później przejdziemy) a prowadzenie piłki jest wykonywane w celu zdobywania przestrzeni boiska.


Drybling to prowadzenie piłki połączone ze zwodami, balansem ciała - wszystkim czego celem jest absorbowanie uwagi przeciwnika, wymuszenie na nim błędu dla korzyści wygrania z nim pojedynku.


Pojedynki wygrywane prowadzeniem piłki są najczęściej poprzez częstą zmianę kierunku wewnętrzna, zewnętrzna lub wyjściem do kierunku w odpowiedniej odległości od przeciwnika gdy tę zobaczoną przez nas wolną przestrzeń próbuje nam zamknąć.


Abyś lepiej to sobie uzmysłowił jak samym prowadzeniem piłki, można wygrywać pojedynki i kreować szansę sobie czy kolegą z zespołu, zobacz kilka poniższych fragmentów akcji Phila:


Jeżeli również chcesz, aby Twoje prowadzenie piłki przynosiło Ci wyniki w meczu (wygrane pojedynki, wykreowane szanse dla zespołu, gole, asysty), musisz nauczyć się prowadzić piłkę z jednoczesną obserwacją przestrzeni, przeciwnika, partnera.


To pozwoli Ci wykorzystywać zobaczone informacje:


🦉 Wolna przestrzeń ▶️ zdobycie jej prowadzeniem piłki i wykorzystaniem do stworzenia szansy na strzał, podanie prostopadłe, akcję kombinacyjną.


🦉 Ruch partnera na wolne pole ▶️ wykorzystanie go do podania za linię obrony, do nogi..


🦉 Zamykanie przestrzeni przez przeciwnika ▶️ wykorzystanie zmiany kierunku prowadzenia, aby zaatakować inną otwartą przestrzeń, omijając go bez wchodzenia w pojedynek 1vs1.


🦉 Pressing przeciwnika ▶️ wykorzystanie zmiany kierunku prowadzenia, aby ominąć jego pressing w odpowiednim momencie lub częste uderzenie stopy wewnętrzna - zewnętrzna, aby wymusić na nim ciągłą zmianę kierunku.


Jak nad tym pracować?


✔️ Rozwijając precyzję kontaktów w prowadzeniu piłki w ćwiczeniach, które wymuszają na nas podnoszenie wroku do góry, skanowanie przez ramię w trakcie kiedy prowadzimy piłkę różnymi częściami stopy, w różnych kierunkach, zwalniając, przyspieszając, zmieniając kierunki.


Zobacz przykładowe ćwiczenie z programu mistrzowskie prowadzenie piłki:
3. Szybowanie z piłką, wymuszanie utraty równowagi (Drybling)


Tak wielu ekspertów nazywa jego sposób przemieszczania się z piłką w prowadzeniu, ale również wychodzenie do kierunku, omijające rywala w pojedynku 1vs1 . Jest to jeden z jego znaków firmowych, ale to nie wszystko co robi aby skutecznie dryblować.


Przyklejona piłka do stopy i obserwacja dają mu możliwość kontrolować przeciwnika WZROKIEM, gdy biegnie w jego kierunku, czekając na jego ruch, aby w odpowiednim momencie zmienić kierunek, ale również potrafi świetnie używać swojego ciała do wymuszenia zmiany kierunku rywala, aby gdy tylko zobaczy ten błąd wykorzystać go na ominięcie przeciwnika w pojedynku 1vs1.


Nie robi przy tym żadnych zbędnych sztuczek, wielu porównuje go w tym sposobie gry 1vs1 do Messiego, który kiedyś powiedział ,,Nie robię sztuczek, bo wole w tym czasie obserwować przeciwnika i reagować".


Oczywiście porównując jego drybling do graczy typu Saint - Maxim, Leao.. i innych najlepszych SKRZYDŁOWYCH, nie znajdzie się pewnie nawet w TOP 5 zestawienia (pod względem skuteczności dryblingu), ale to też między innymi dlatego, że nie jest to zawodnik grający od zawsze na skrzydle i ma wiele innych cech, które sprawiają, że może wystąpić na pozycji numer. 10, 9, 8.


Dodatkowo styl gry wymuszany przez szkoleniowca City nie jest ukierunkowany na ciągłe wchodzenie w pojedynki 1vs1, ale częste zawracanie aby zmieniać stronę i utrzymać się przy piłce, dlatego też nie próbuje tak często dryblować jak inni zawodnicy, grający trochę w ,,słabszych" DRUŻYNACH, w których cała gra opiera się o próby dryblingu danego piłkarza.

Co nie zmienia faktu, że warto wziąć pod lupę jego umiejętność wykorzystania ciała do wymuszenia utraty równowagi na przeciwniku, tak jak to robi wielu najlepiej dryblujących skrzydłowych typu Vinicius, Neymar..


Najczęściej zaczyna jak wielu świetnych piłkarzy od zmiany tempa prowadzenia piłki, jednocześnie przechodząc do krótkich dotknięć piłki i utrzymywania jej blisko stopy, aby dać sobie możliwość szybkiej reakcji, wyjścia do kierunku, w tym czasie cały czas obserwując przeciwnika, aby kontrolować jego ruchy.. (atak czy zmianę kierunku)


Tak się składa, że ostatnio mówił o tym Nicola Zalewski z którym nagrywałem na ten temat dla was poradnik:


Nadal wracamy do samego prowadzenia piłki niż dryblingu, ale musisz wiedzieć że to fundamentalny aspekt Twojego dryblowania, a także trochę osobna część układanki rozwoju Twojego potencjału, która jak widzisz może przynieść Ci podobne korzyści, jeżeli zaczniesz nad nim jakościowo pracować.


W przypadku pojedynku, który zaraz zobaczysz po tych krótkich kontaktach Phil Foden obserwuje wycofującego się obrońce i czeka na jego ruch, ale w pewnym momencie wykorzysta balans w jedną stronę, aby wyjść do przeciwnej.


Kiedy przeciwnik dobrze Cię odprowadza to nie zawsze wystarczy po zwolnieniu, przyspieszenie obok niego, aby wygrać pojedynek, czasami będziesz musiał wykorzystać swoją górną część ciała właśnie do tego, aby go zmylić.


Phil Foden częściej jednak tak jak napisałem wcześniej, wykorzystuje częste zmiany kierunku w prowadzeniu piłki niż balans ciałem tak jak dryblerzy skuteczniejsi od niego, może też dlatego nie ma tej skuteczności wygranych pojedynków aż tak wysokiej.


Jednak nie ma w tym nic złego, jego styl gry jest bardziej oparty właśnie na krótkich zmianach kierunku czy odpowiednim timingu w prowadzeniu piłki, ale raz na jakiś czas też potrafi wykorzystać balans tak jak w poniższym filmiku:


Można gdybać, że gdyby częściej wykorzystywał tego rodzaju ruchy, wchodziłby częściej w pojedynki jego skuteczność, byłaby na jeszcze wyższym poziomie, ale gra w zespole w którym bardziej liczy się duch zespołu i może Pep Gaurdiola wymaga od niego innego rodzaju gry na skrzydle.


A może jednak też w tym sezonie, dlatego był drugim wyborem na skrzydle, bo bardziej swoimi cechami pasuję do innej pozycji? A z kolei inne pozycje są osadzone przez świetnych graczy o trochę większym doświadczeniu. Można na ten temat polemizować, również dołączając do tego kontekst kontuzji i tego, że jak wypadasz w tak świetnym zespole, ze składu to później nie jest tak łatwo wrócić do podstawy.


Ten temat sobie zostawimy, a przejdziemy do SZYBOWANIA, którym określano jego sposób przemieszczania się z piłką, ale również jego ruch w dryblingu do omijania przeciwników.


Poprzez to, że używa do tego bardziej movement, czyli przesunięcie piłki niż jej uderzenie utrzymuje swoją prędkość biegu i jakość ruchu, nie tracąc przy tym równowagi ani nie używa zbędnych dodatkowych kontaktów, które mogłyby spowolnić jego przemieszczanie się.


Dodatkowo w tym wszystkim na samym początku ukierunkowuje ciało w przeciwnym kierunku niż będzie wychodził aby stać się przy tym jeszcze bardziej nieprzewidywalnym.


Poniższy filmik pokazuje dwa warianty wykorzystujące szybowanie do ominięcia przeciwnika w sektorze bocznym, gdy ukierunkowuje ciało, w kierunku linii prowadząc piłkę dalszą nogą od przeciwnika oraz na końcu filmiku, w środku ukierunkowując ciało w kierunku drugiej strony boiska:
Wszystkie cechy podane powyżej przyczyniły się do tego, że jest tak świetnym graczem aktualnie z 257 występami dla City w których zanotował 81 bramek 54 asysty, ale w tym poście w głównej mierze poświęciłem uwagę jego aspektom kontroli nad piłką, prowadzenia jej dryblingu.


Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat trenowania tych aspektów sprawdź na początek darmowy e-book, EFEKTYWNY TRENING KONTROLI NAD PIŁKĄ | PROWADZENIA JEJ:


Jednak to nie wszystkie aspekty, które wyróżniają Phila Fodena. To za mało, aby robić taki szum wokół siebie, będąc porównywanym do najlepszych zawodników na świecie, są jeszcze aspekty związane z jego aspektami przyjęć, podań i wizji w tych elementach, ale tym zajmiemy się w innym poście.


Teraz chciałbym Cię na końcu zachęcić do zgłębienia aspektu, który jest jego ,,tajną cechą" którą poruszyłem w innym poście na blogu, zobacz czym, jest PRZYJĘCIE DO KIESZENI.


Będzie to też świetny początek, aby wprowadzić się w mój najnowszy program sztuka pierwszego kontaktu, bo tam między innymi będziemy pracować nad przyjęciem do kieszeni.


Dobra wiadomość jest taka, że już w niedziele będziesz mógł pobrać pierwszy darmowy trening z tego programu, zapisując się tym samym na listę oczekujących, która będzie odpowiedzialna za wybór pokazywania ćwiczeń w programie, sposobie prezentacji oraz tematów na filmy edukacyjne.


Jeżeli chcesz podzielić się tym postem z innymi, udostępnij go na swoich social mediach, a jak chciałbyś się odnieść do którego z elementów tego posta lub dodatkowo o coś zapytać, na dole pole komentarzy jest dla Ciebie otwarte.


Będę wdzięczny za każde Twoje zaangażowanie. 🫡

2074 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page