top of page
Szukaj

Przyjęcia na tylną stopę - Jak dzięki jednej umiejętności poprawić swoje statystyki ?

Zaktualizowano: 29 maj 2022Pierwszy raz tę umiejętność poznałem dzięki analizie Phila Fodena. Jego orientacja przy tym jest genialna i potrafi na różne sposoby, ominąć przeciwnika wykorzystując, przyjęcie na tylną stopę czy inaczej mówiąc przyjęcie do kieszeni.


Według The Athletic, w Akademii Manchestru City, przyjmowanie na tylną stopę to naturalna część procesu nauki młodych piłkarzy, a aktualny trener Fodena, Pep Gaurdiola, w 2006 roku nagrał o tym samouczek, więc można dojść do wniosku, że ma świadomość wartości tej umiejętności u zawodników.Poniższy klip jest idealnym przykładem na to jak Foden łączy poruszanie bez piłki, obserwacje wraz z ,,przyjęciem do kieszeni" aby szybko zwrócić się w kierunku ofensywnym, kończąc całą akcję ,,no look" asystą do Gundogana.Dostosowanie szybkości do warunków, zapewnia mu ogromną skuteczność. W kolejnym przykładzie Phil, ustawia ciało w kierunku piłki, plecami do kierunku przyjęcia, po to, aby ściągnąć uwagę przeciwników (dając im sygnał, że będzie zgrywał na jeden kontakt, przyjmował pod siebie, albo w kierunku, gdzie leci piłka) gdy tylko piłka się do niego zbliża wykonuje dynamiczny ruch i przyjmuje na tylną stopę pomiędzy dwójką przeciwników. (W tym ruchu dodatkowo ciało zapewniało mu ochronę piłki).Phil to nie jedyny piłkarz, który korzysta z tej umiejętności, ale robi to przyjęcie zdecydowanie najczęściej: (spośród piłkarzy których poznasz w dalszej części posta)


Przyjęcie do kieszeni było jedną z umiejętności wykonywaną nawet dziesięć czy piętnaście lat temu przez takich piłkarzy jak Kaka, Yoann Gourcuff, Aleksandr Hleb, Santi Cazorla czy Yaya Toure. W Premier League pojawił się też jeden piłkarz, który miał ten ruch opanowany do perfekcji i chciał podzielić się swoimi przemyśleniami.


„Dzięki grze na ulicy, miałem tzw. szósty zmysł. Gdy trafiłem do Angielskich szkółek w latach 80, próbowano mnie dostosować do typowej angielskiej piłki 4-4-2… Dobrze, że oglądałem Włoską ligę, bo zobaczyłem, że gra długimi podaniami to nie jedyna taktyka na wygrywanie." - Joe Cole
„Mówili mi co mam robić w wieku 13, 14, czy 15 lat, próbując mnie dostosować, czułem, że to nie jest okej. Wiedziałem, że ta gra to nie jest właściwy sposób, aby się rozwijać. Zbuntowałem się przeciwko temu, mimo to udało mi się zrobić karierę.” - Joe Cole

Wspominał, że to była jego naturalna część gry na ulicy, zanim jeszcze stał się profesjonalnym piłkarzem.

,,Rzuć okiem przez ramię, aby dowiedzieć się co masz za plecami, a następnie przyjmij na tylną stopę w kierunku bramki przeciwnika i przyspiesz. Grałem tak już jako dziecko."
„Byłem samoukiem. Mój tata nie był piłkarzem. Teraz możesz zobaczyć, że są setki zawodnikow takich jak ja. Pozycje nr.10 otrzymujący piłkę w półobrocie, dryblingi i swobodny ruch. To wszystko było w ulicznym futbolu."

Zdolność przyjęcia na tylną stopę dla pomocników, to element, który pomaga całej drużynie w kreowaniu szans na zdobycie bramki. We współczesnej grze zawodnikami (poza Fodenem) grającymi w Premier Leauge, którzy potrafią świetnie z tego korzystać to:

Mason Mount


Emile Smith Rowe


Romelu Lukaku:


Bukayo Saka:


Sadio Mane:


Emile Smith Rowe, jak i większość zawodników z jego pokolenia rozwijała tę umiejętność w ćwiczeniach treningowych Premier Leauge Junior Elite. Jak wyglądało przykładowe ćwiczenie ?


,,Bramkarz ustawiał się jako środkowy obrońca, prawy skrzydłowy w tym czasie tworzył przestrzeń dla Smitha, uciekając do przodu. Emilie dostaje podanie, które przyjmuję na tylną stopę, gdy tylko podnosi wzrok, lewo skrzydłowy rusza do przodu, a także napastnik schodzi do gry kombinacyjnej. Mógł on w tym czasie podjąć trzy decyzje: podanie do lewo skrzydłowego, w drugim czy trzecim kontakcie, zagranie kombinacji z napastnikiem lub przyspieszenie w kierunku bramki i podanie prostopadłe, lub strzał. Były to scenariusze, które mu pokazywaliśmy. W ten sposób rozwijamy nasze dzieci, a egzamin jest w dniu meczowym. Gdybym miał określić, w jakim stopniu zdawał go Smith, to dałbym piątkę z plusem."


Czytając tego posta zapewne jesteś osobą, która rozwija się indywidualnie więc zastanów się jak ulepszyć swój proces, aby to co robisz na treningu indywidualnym, przełożyć na gierkę treningową (możesz to na początku robić świadomie) gdy przepracujesz, przykładowo dwa tygodnie budując jakiś nawyk, staraj się aby dzień meczowy był egzaminem, tego nad czym pracowałeś.


Przykładowo rozwijasz nawyk pracy ręką w treningu, pamiętaj o tym podczas wykonywania ćwiczeń indywidualnych, pamiętaj o tym i stosuj w gierce treningowej, a potem zacznij korzystać z tego w meczu. Daj sobie 30/90 dni, pamiętając o tym aspekcie, a po tym czasie powinno się to stać Twoim instykntem.


W takim sam sposób możesz rozwijać specjalistyczne przyjęcia, podania, drybling. Zanim do tego przejdziemy, zobacz cytaty, które uświadomią Ci wartość pracy nad przyjęciem do kieszeni.


„O przyjęciu na tylną stopę powiedział mi trener Fulham, Steve'a Wigleya” - mówi Betsy do The Atheltic. „Ma doświadczenie w rozwoju młodzieży i to było jedno z jego przesłań dla graczy – jeśli nauczycie się przyjmować na tylną stopę, będzie to waszą ogromną zaletą."

„Kiedy znalazłem się przy międzynarodowej piłce nożnej, pracując z najlepszymi talentami, zwłaszcza z pomocnikami i tymi, którzy grali szeroko, ale czasami dostawali piłkę do środka, różnica była minimalna."

Mowa tu o skrzydłowych, którzy często schodzą do środka i znajdują się w pozycjach, sektorach, gdzie to przyjęcie zapewnia dużą szybkość przejścia do ofensywy.

„Wszyscy są bardzo utalentowani i mogą wpływać na grę w różne sposoby, ale kiedy zawodnik może otrzymać piłkę na tylną stopę, o wiele częściej byliśmy w stanie stworzyć szansę lub zdobyć bramkę. Gracz, który tego nie robi, utrzymałby posiadanie piłki, ale traciłby ponad 50% możliwości na zagrożenie bramki przeciwnika"

„Więc ten ułamek sekundy, kiedy kontroluje piłkę swoją przednią stopą i jego pierwsze dotknięcie zabiera go do tyłu, pozwala przeciwników na zorganizowanie, a wtedy jest już za późno na grę do przodu. Były to małe różnice, ale one wpływały na to, że jeden gracz był powoływany do drużyny narodowej, a drugi nie."

Szukaj w tym przewagi, jeżeli większość Twojej konkurencji nad tym nie pracuje, pomyśl jakie możliwości stoją przed Tobą, gdy się tego nauczysz i zaczniesz stosować w grze, od tego zależą Twoje wyniki.

Na początku, pokazaliśmy sobie jedno z lepszych przyjęć do kieszeni Phila Fodena:


Gdyby Foden odegrał ścianę do Johna Stonesa lub przyjął w kierunku defensywy, zamiast przyjąć piłkę do kieszeni, nie tylko drużyna przeciwna mogłaby się zoorganizować, ale jego przeciwnik miałby lepszą okazję do zabrania mu piłki.

,,Są zawodnicy, którzy są „bezpieczniejsi”, ale dzięki analizie wideo można ich nauczyć, aby byli bardziej pozytywnie nastawieni do swojej gry i więcej ryzykowali."

Jednak, gdy poprzez odpowiedni proces nabędziesz tej umiejętności, to tak na prawdę niczego nie ryzykujesz, bo to przyjęcie będzie instykntowne. Odpowiedni proces mam na myśli - pracę nad obserwacją, decyzją w tym przyjęciu, a nie tylko powtarzalnością.

To połączenie ulepszania wszystkiego (powtarzalność - technika, skanowanie - obserwacja, odpowiednia mobilność i ustawienie ciała, plus dodatkowe ruchy zwodne dające więcej nieprzewidywalności).

Możesz nad tym pracować na różne sposby, powtarzalność w ćwiczeniach ze ścianką, partnerem, w których udoskonalasz ruch i uzyskujesz pamięć mięśniową poprzez powtarzanie. Możesz zacząć robić to bez presji partnera, następnie przejść do progresji ataku partnera.

Fragment mojego programu, który Ci wyjaśni na czym to polega:

FRAGMENT PROGRAMU OBSERWACJA 2.0:

W drugim etapie programu (w ostatnich treningach) będziesz mógł zobaczyć, że łączyliśmy aspekt techniczno - poznawczy z decyzyjnym. Celem tego zabiegu, była adaptacja trudniejszego nauczonego wzorca ruchu (czyt. specjalistycznego przyjęcia) do aspektów podejmowania decyzji na bazie obserwacji.


Jest to świetna metoda do dużego bodźca dla naszego instynktu i może powodować szybszy proces uczenia się specjalistycznych elementów technicznych, które nie będą wynikać z naszego świadomego zaangażowania, ponieważ trwa to zbyt długo, a wzorzec przy tym jest na tyle trudny, że zazwyczaj kończy się to stratą piłki lub błędem technicznym wynikającym z zawahania, które jest skutkiem braku zrozumienia zdobytych informacji, poprzez wykonaną obserwację - tylko podświadome działania, które były stopniowane od:


#1 Powtarzalności - nauka poprawnej techniki wraz ze skanowaniem przez ramie, mikro obserwacją na narzędzie do skanowania lub jeżeli robisz dane przyjęcie pierwszy raz to możesz rozpocząć bez obserwacji.


* Choć obserwacje dodałbym odrazu, abym nauczyć się koordynować ruch przy zerkaniu za siebie, inaczej wypracujesz zły nawyk podczas wykonywania tego przyjęcia.


#2 Czynnika decyzyjnego z wykorzystaniem narzędzie do skanowania:

  • Strzałka ataku do lewej dla lewonożnego -> przyjęcie specjalistyczne.

  • Strzałka ataku do prawej dla lewonożnego -> dowolne przyjęcie w przeciwną stronę.

  • Czarny ekran, określający wolną przestrzeń -> przyjęcie bez przyjęcia lub w stronę ścianki + obrót z wyprowadzeniem.

#3 Szybkości podejmowania decyzji z realnym przeciwnikiem na plecach - plus dalszych działań z piłką po wygraniu pojedynku. Przyjęcie adekwatne do przeciwnej strony ataku przeciwnika.


Te stopniowe progresowanie warunków powoduje, że zawodnik płynnie przechodzi do najbardziej istotnego punktu, czyli podejmowania decyzji instynktownie już z przeciwnikiem na plecach.


Rozumie także, że to, jakie przyjęcie wykona, warunkuje przestrzeń i przeciwnik, a nie jego wymysł z pozycji świadomej ,,teraz sobie wyjdę na pozycje i wykonam to przyjęcie, którego uczyłem się na treningu."


,,Teraz zerknę przez ramię, aby zobaczyć po której stronie znajduję się przeciwnik, gdzie jest wolna przestrzeń, aby przyjąć w odpowiednią stronę na tylną stopę, chroniąc piłkę ciałem, a gdy tylko ominę pierwszego przeciwnika, podniosę głowę, aby szukać partnerów, czy odpowiednio wykorzystywać przestrzeń, aby stworzyć szansę na zdobycie bramki.


Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o nawykach najlepszych, nauczyć się programować trening, aby rozwijał technikę, instyknt, obserwacje, szybkość podejmowania decyzji, a także chciałbyś pobrać specjalistyczne narzędzia do skanowania, które pomogą Ci w rozwoju indywidualnym tych aspektów, to mam dla Ciebie niespodziankę, kliknij w link na dole i zostaw maila na którego wysłać e-booka:

Trening zapewnia graczowi pewność siebie, ale musi on zrozumieć w którym momencie wykorzystać dane przyjęcie. Dlaczego jako trenerzy chcemy, abyś użył tej części stopy lub przyjął piłkę w tej sytuacji w taki sposób. Jako trener daje graczom motywację: „Możesz mieć jeszcze pięć asyst w sezonie dzięki tej jednej rzeczy”. Te pięć kolejnych asyst w sezonie przyciąga uwagę.

Dlatego nie chodzi tylko o sam trening. Prawidłowy proces to:

#1 - Trening indywidualny - praca nad przyjęciem i nawykami.

#2 - Trening klubowy - używanie przyjęcia i nawyków, aby wygrywać pojedynki.

#3 - Analiza Wideo / wyciąganie wniosków - obserwacja swoich zachowań, aby zobaczyć w których momentach jeszcze mógłbyś wykorzystać to przyjęcie, albo dlaczego akurat w tym momencie straciłeś pilkę.

#4 - Mecz - realne warunki, gdzie korzystasz z tego przyjęcia..

#5 - Analiza meczu - Gdzie mogłeś to zrobić lepiej, gdzie to wyszło idealnie.

„Pomagać sobie można również za pomocą wideo. Niezależnie od tego, czy jest to zawodnik, który wyróżnia się w grach lub treningach, czy nie.. musi czeprać przykłady najlepszych praktyk od najlepszych graczy z całego świata, którzy opanowali tę umiejętność”.

Przyjęcie piłki na tylną stopę może być korzystny na całym boisku i pozwala na znacznie bardziej płynne sytuacje w przejściu z defensywy do ofensywy, ale także jego skuteczność zachowuje się podczas ataku pozycyjnego czy kontry.

„Dla każdej pozycji to przyjęcie może się różnić” — mówi Betsy. „W przypadku np. prawego obrońcy, który otrzyma piłkę od swojego środkowego obrońcy na tylną stopę, a jego pierwsze dotknięcie jest w pozycji otwartej, zawodnik może szybciej szukać podania w przód. Jeśli jego pierwszy dotyk jest do tyłu, ogranicza sobie możliwości."

Ten poziom wyczucia, kiedy otrzymuje piłkę, aby otworzyć się i pozwolić jej przetoczyć się pod jego ciałem, jest bardzo ważny. Będzie mógł szybciej podać piłkę swojemu skrzydłowemu. Przeciwnik może naciskać, ale gdy zawodnik obserwuje ma pewność, że może się obrócić. Jeżeli widzi, że przeciwnik jest blisko i zamknął linie podania to jego pierwsze dotknięcie się zmienia, ale gdy nie posiada przyjęcią na tylną nogę to traci zbyt dużo szans."

Wczoraj oglądając Salzburg vs Bayern, na samym początku meczu drużyna z Austrii miała świetną okazję na zdobycie bramki, dzięki przyjęciu na tylną stopę lewego obrońcy:


Środkowi pomocniny i skrzydłowi, czy napastnicy którzy potrafią się obracać w kierunku bramki, dzięki temu przyjęciu bardziej przyciągają wzrok, gdy używają tej umiejętności niż boczni, ale dla nich to przyjęcie również będzie ważne. Najczęściej, kiedy ich partner ze środka obrony ma presję, a oni schodzą do gry i nie zdążą przyjąć pozycji otwartej.

„Patrząc teraz wstecz, czuję że mój bunt jest usprawiedliwiony. Teraz jako drużyna narodowa gramy we właściwy sposób. Gareth Southgate dotarł z reprezentacją narodową do półfinału Pucharu Świata, finału Ligi Narodów i finału Mistrzostw Europy, a w Anglii produkujemy zawodników o wysokich umiejętnościach" - Joe Cole
„Ludzie oglądają teraz piłkę nożną i myślą, że zawsze tak było. Nie! Cofnij się o 10 lat, a zobaczysz różnicę. Stało się coś genialnego. Nie byłem lepszy, ani gorszy; Byłem inny. Ludzie myśleli, że jestem wyjątkowy, a teraz obserwuje jak mnóstwo dzieciaków gra w taki sposób jaki ja wtedy"
„To, co jeszcze wydarzyło się w ciągu pięciu lub dziesięciu lat, to zwiększenie zwartości systemów obronnych. Dobrze zamykają centralne obszary, więc po przełamaniu linii musisz być jeszcze lepszy w tych małych, pięciometrowych przestrzeniach."

To by było wszystko, pamiętaj bądź odważny przy wdrażaniu aspektów, które mogą odmienić Twoją grę. Robisz to dla siebie i swoich wyników, przenigdy nie zwracaj uwagę na to czy jeżeli popełnisz błąd to zostaniesz skrytykowany.

Sabotujesz swój rozwój, bojąc się opini. Postaw na odwagę i chęć prawdziwego rozwoju od graczy z najwyższego formatu.

Jeżeli spodobał Ci się post, zostaw serduszko, udostępnij oraz zostaw komentarz (jak podobał Ci się post, możesz masz pomysł na inny). Chcę widzieć, że interesują Cię inne posty, które usprawnią Twoją skuteczność w procesie treningowym oraz grze.

Nie zapomnij pobrać darmowego e-booka:Jeżeli chcesz zobaczyć jak pracowałem z moim bratem nad przyjęciem do kieszeni to polecam ten film:4158 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page