top of page
Szukaj

Jak poprawić fundament dryblingu - prowadzenie piłki ?* Na samym dole posta znajdziesz darmowego e-booka drybling dzięki któremu poznasz tajniki skuteczności dryblingu najlepszych zawodników na świecie.


Dzisiaj chciałbym się z Tobą podzielić tym czego nauczyłem się i doświadczyłem w temacie treningu poprawiającego prowadzenie piłki - fundamentu od którego zaczyna się drybling.


3 lata temu stworzyłem swój pierwszy program, który był z tym tematem bardzo powiązany, program nosił nazwę, jak już pewnie się domyślasz - ,,mistrzowskie prowadzenie piłki".


Po 3 latach postanowiłem zerknąć na to jakie ćwiczenia tam umieściłem i doszedłem do ważnego wniosku.


Ćwiczenia jeżeli chodzi o aspekty kontroli nad piłką i wykonawczej poprawy prowadzenia były okej, ale brakowało fundamentalnego aspektu, który wpływa na skuteczność w grze - OBSERWACJA.


WIDEO - ćwiczenie z programu mistrzowskie prowadzenie piłki (4 lata temu)

Postanowiłem stworzyć ulepszoną wersję dla wszystkich, którzy mi na tym etapie zaufali, dbającą przede wszystkim o obserwację (podnoszenie wzroku do góry, skanowanie przez ramię).


Jako że przez ostatnie lata cały czas studiowałem piłkę nożną, wprowadziłem, nie tylko jedno, a wiele ulepszeń, których zadaniem było spowodować, że zawodnicy którzy przeszli pierwszy program, wniosą swoją grę o kilka poziomów wyżej z ulepszoną wersją.


Co najlepsze już wnieśli, po zaledwie kilku tygodniach, a to dopiero początek:


Napisałem początek, bo w drodze są już kolejne programy, które będą progresją tej pracy wzbogacone o ćwiczenia na szybkość reakcji, na bazie obserwacji w prowadzeniu piłki, kontroli nad nią.


No właśnie, ale dlaczego akurat podkreślam rolę obserwacji w piłce nożnej?


W meczu, aby podejmować skuteczne decyzje, Twoja głowa musi pracować jak radar oceniający wolną przestrzeń, ustawienie przeciwników oraz ruch partnerów.


Gdy podczas treningu biegasz pomiędzy pachołkami z głową w dole, to nie ma opcji, abyś potem wyszedł na mecz i radził sobie w rywalizacji.


Rywalizacja wymusza na Tobie obserwację tego co się dzieje przed Tobą, tego co się dzieje za Tobą, aby zbierać tę informację, a potem przekształcać je w decyzje. Gdy wchodzisz, w taki proces nagle Twoja gra zaczyna się zmieniać.


Stajesz się inteligentniejszym zawodnikiem i uczysz się w grze grać, robiąc to dużo szybciej niż Twoi rówieśnicy. Ja potrzebowałem 3 lat, aby zyskać tę świadomość. Ty możesz ją zyskać już dziś.


W twoim treningu nie liczy się, tylko to jak ciężko pracujesz, ale jaka jest jego JAKOŚĆ - czyli czy dba o wszystko czego wymaga od Ciebie rywalizacja ?


Gdy zaczynałem trenować indywidualnie, mój trening był oparty tylko na rozwoju techniki, a potem zastanawiałem się ,,dlaczego nie mam wyników w meczu" ,,dlaczego tak mało przekładam z treningu indywidualnego aspektów na mecz" ,,dlaczego nie mam takiej odwagi w rywalizacji ?"


Trwało to o wiele za długo, ale nikt mi wtedy nie powiedział, że ILOŚĆ treningu i to jak bardzo się staram nie ma znaczenia, liczy się tylko to czy mój trening dba o wszystko czego wymaga odemnie rywalizacja, aby być w niej skutecznym, działać odważnie.


Wiem co czujesz, zderzając się z tym samym i dlatego nie pozwolę, abyś również zmarnował lata rozwoju na bezmyślną pracę.


Gdy ambicja nie idzie w parze ze spójnością i jakością treningu, staje się naszym wrogiem, po przeczytaniu tego posta będziesz mógł ją w końcu nakierować na generowanie wyników.


Przejdźmy na chwilę do teorii dotyczącej prowadzenia piłki.Od czego zacząć naukę gry w piłkę nożną?


Wielu ekspertów uważa, że to właśnie aspekt prowadzenia piłki i kontroli nad piłką powinien być fundamentem rozwoju techniki, młodego zawodnika.


Jest to uzasadnione tym, że podczas ćwiczeń pod prowadzenie piłki, kontroli nad piłką, kontakt z nią jest najczętszy i to dlatego od tego elementu powinno rozpoczynać się edukację piłkarską.


Tymbardziej, że to w młodym wieku powinniśmy jak najszybciej budować tożsamość piłkarza, który jest odważny w grze 1vs1, aby potem na późniejszym etapie robić różnicę na boisku wygrywaniem tych pojedynków.


Problem leży jeszcze w tym, że wielu trenerów na początkowym etapie zabrania swoim zawodnikom prowadzić piłkę, wymuszając na nich jak najszybszą grę, często na jeden kontakt.


Jest to zabijanie kreatywności, polotu, odwagi, czynników które zawodnicy powinni wykorzystywać w rywalizacji, aby uczyć się obserwować partnerów, przestrzeń, przeciwników, uczyć się reakcji na błędy, uczyć się chronić piłkę.


No właśnie, UCZYĆ SIĘ. Nie zabierajmy swoim poodpiecznym możliwości NAUKI w młodym wieku!


Często wiąże się to z tym, że trener nie potrafi przekazać swoim zawodnikom wskazówki dotyczącej wykorzystywania obserwacji, ręki czy ciała do wygrywania pojedynków z przeciwnikiem.


Nie wprowadza także żadnych ćwiczeń indywidualnych, które mogłby opakować zawodnika w narzędzia, które wykorzysta do nauki gry z przeciwnikiem na plecach, z boku czy z przodu bo przecież ,,nie możesz tracić piłki" ,,musisz grać szybko podaniami".


Potem wrzuca się takiego zawodnika w grę i wymaga od niego nie wiadomo czego, gdy on nie posiada podstawowych umiejętności rywalizacji pod presją.


Z tego problemu wynika tworzenie tożsamości niepewnych siebie piłkarzy, którzy nie potrafią zrobić różnicy poprzez grę 1vs1, bojących się oceny innych i trenera ,,a co jak popełnie błąd i zostanę oceniony".


Mam nadzieje, że ten proces treningowy będzie cały czas ewoluował i coraz więcej trenerów będzie dawało możliwość swoim poodpiecznym GRAĆ, PRÓBOWAĆ, RYZYKOWAĆ, dając im możliwość szybkiego podejmowania decyzji, budowania odwagi, uczenia się reagować na błędy i porażki.


Jeżeli jesteś młodszy to nie do końca masz na to wpływ, bo jedyne co Ci zostaję to zmiana klubu.


Jednak wraz ze wzrostem Twoich umiejętności i inteligencji, za którymi podąży skuteczność, zaufanie trenera do Twojej gry 1vs1 powinno wzrosnąć, przez co nie będzie zabraniał Ci korzystać z dryblingu podczas gry.


Jako, że jedyne na co masz wpływ to zwiększanie JAKOŚĆI Twojego treningu indywidualnego i jesteś na stronie, która Ci w tym pomoże, skieruj swoją uwagę, aby w pełnej koncentracji wyciągnąć z tego posta jak najwięcej!


Jeżeli masz już powyżej 20 lat, nadal stoją przed Tobą ogromne możliwości rozwoju, ale wszystko zależy od tego jak otwarty jesteś na wiedzę i wdrażenie jej do swojego procesu treningowego.


Przechodząc do treści, zacznijmy od teoretycznego punktu, czym to prowadzenie piłki jest i od czego zależy jego skuteczność.Czym jest prowadzenie piłki i jak je poprawić?


Prowadzenie piłki jest jedną z umiejętności technicznych, która polega na przemieszczaniu się z piłką w różnych kierunkach, przetaczając lub uderzając piłkę stopą.


W piłce nożnej wyróżniamy dwa rodzaje prowadzenia piłki:

 • prowadzenie krótkie - częsty kontakt z piłką, uderzenia / przesuwanie piłki na krótką odległość z elastycznie ustawioną stopą.

 • prowadzenie długie - rzadszy kontakt z piłką, uderzenia jej przed siebie na kilka metrów z sztywnie ustawioną stopą.

Jeżeli zawodnik WIDZI wolną przestrzeń, korzysta z dłuższego prowadzenia piłki.


Jeżeli przestrzeń jest ograniczona i zawodnik to WIDZI, korzysta z elegancji technicznej, mobilności, obserwacji do wygrania 1vs1 lub utrzymania posiadania piłki.


Skuteczność prowadzenia piłki zależna jest od obserwacji oraz poprawnego wykonania technicznego, za to jego nieprzewidywalność, jakość, płynność od mobilności, czyli użyteczności ruchu, które zapewnia nam ciało *o tym napiszę w dalszej części posta.


Dlatego, aby zawodnik rozwinął skuteczność prowadzenia piłki potrzebuje pracować nad wszystkim co powyżej. Jeden element uzupełnia drugi, zwiększając jego możliwości.


Przy prowadzeniu piłki zawodnik musi obserwować wolną przestrzeń, przeciwnika, partnera (w zależności od akcji), czyli powinien posiadać umiejętności podnoszenia wzroku do góry i skanowania przez ramię w trakcie kontrolowania piłki.


Gracze, którzy grają na najwyższym poziomie, wyróżniają się przede wszystkim prowadzeniem piłki z jednoczesną obserwacją przestrzeni, partnerów, przeciwników - dlatego podejmują w meczu skuteczne decyzje.


Skuteczna decyzja w rywalizacji wynika z fundamentu obserwacji i zrozumienia sytuacji, która występuje na boisku, aby na tej podstawie wykonać podświadomy ruch w odniesieniu do piłki i przeciwnika.


Podświadome korzystanie z odpowiednich części stopy, odpowiedniego ruchu w trakcie rywalizacji, nie jest możliwe, jeżeli zawodnik trenuje indywidualnie cały czas z głową w dole, będąc przez większość treningu klubowego w złym procesie - który wyrabia u niego złe nawyki.


Zawodnik prowadzący piłkę musi także posiadać umiejętność szybkiej i płynnej zmiany kierunku, obrotu z piłką, którą zapewnia mu mobilność ciała (na podstawie zebranych informacji wzrokiem).


Ogólna analiza ruchu:

 • odpowiednia mobilność (elastyczność, siła mięśni, ruchomość stawów)

 • piłka częścią kroku (jak najbliżej stopy).

 • ochrona piłki (wyciąganie ręki, wejście ciałem przed przeciwnika, wejście w tor biegu przeciwnika).

 • prowadzenie z obserwacją (podnoszenie wzroku do góry, skanowanie przez ramie)

 • elegancja techniczna (przesuwanie piłki wewnętrzna, zewnętrzna, zamarkowania, ukrywanie intencji prowadzenia).

 • używanie dwóch nóg i różnych części stopy (zmiana nogi prowadzącej, zmiana części stopy dotykającej piłkę bez utraty jakości prowadzenia, kontroli nad piłką)


Najczęściej popełniane błędy, ograniczenia:

 • Wzrok skierowany tylko na piłkę - brak oceny wolnej przestrzeni, ustawienia przeciwników i partnerów.

 • Prowadzenie nogą bliższą od przeciwnika, niewyciąganie ręki podczas prowadzenia, kontroli nad piłką, niewykorzystywanie ciała, aby chronić dostęp do piłki.

 • Brak odpowiedniej mobilności - zaburzenie płynności obrotu, czystości kontaktu z piłką, zmniejszony kąt wyjścia do kierunku, brak płynności i szybkości przesunięcia piłki i ciała w przestrzeni np. w zmianie kierunku.

 • Brak mocy - brak prędkości generowanej do przyspieszenia, zmiany kierunku przez brak siły dynamicznej w mięśniach.

Aby zwiększać szansę na skuteczne utrzymanie posiadania, wykorzystywania przestrzeni, wygrywania pojedynków 1vs1, prowadzący piłkę, poza nawykami obserwacji musi posiadać nawyk:

 • korzystania z ręki w trakcie prowadzenia, zawrotów, zmian kierunku czy kontrolowania piłki.

 • wbiegania w tor biegu przeciwnika.

 • zmiany nogi prowadzącej na dalszą od przeciwnika.

 • odpowiedniego ,,timingu” do zmiany kierunku (kiedy przeciwnik jest blisko)

Nad tymi wszystkim detalami możemy pracować, potrzebujemy odpowiedniego planu, determinacji, odwagi do adaptacji w treningu klubowym.Wizja w prowadzeniu piłki:


Obserwacja w prowadzeniu piłki to FUNDAMENT, dlatego powiemy sobie na jakie elementy się składa i co musisz wdrożyć do swojego treningu indywidualnego, abyś stał się graczem który podejmuje decyzje na podstawie tego co widzi.


Jakie umiejętności poznawcze powinien poprawiać trening indywidualny ?


Umiejętność podnoszenia wzroku do góry podczas prowadzenia piłki, kontrolowania jej na małej przestrzeni.


Skanowanie przez ramię w trakcie prowadzenia, ćwiczeń ball mastery, żonglerek aby uczyć się obracać głowę, utrzymując wysoką jakość techniczną.  

 • Dodaj do swoich ćwiczeń na prowadzenie piłki / ball mastery, bodziec który będzie wymuszał na Tobie podczas prowadzenia podnoszenie wzroku.

 • Dodaj do swoich ćwiczeń na prowadzenie piłki bodziec który będzie wymuszał na Tobie obracanie głowy w trakcie prowadzenia.

Możesz do tego wykorzystać partnera, który będzie unosił kolory, rękę do góry pokazując liczbę palców w trakcie wykonywania ćwiczenia, a Twoim zadaniem będzie mówienie liczb, kolorów na głos podczas ćwiczeń.


Możesz indywidualnie do tego wykorzystać narzędzie do skanowania, pokazujące ciąg liczb i kolorów, które pobierzesz na telefon, umieszczając go na statywie. Twoim zadaniem podczas ćwiczeń będzie mówienie liczb na głos.


PROWADZENIE PIŁKI ĆWICZENIE *Z PROGRAMU MISTRZOWSKIE PROWADZENIE PIŁKI:


PROWADZENIE PIŁKI ĆWICZENIE *Z PROGRAMU MISTRZOWSKIE PROWADZENIE PIŁKI:


Następnie wraz ze wzrostem Twoich umiejętności, przekładaj obserwację w trakcie prowadzenia w treningi klubowe, aby uczynić swój nawyk, efektywnym. Podejmuj decyzje, nie bój się strat, wyciągaj wnioski i stań się skuteczny.


Aspekt obserwacji jest pierwszym krokiem do usprawnienia Twojego prowadzenia piłki. Zobaczysz jak dzięki niemu z miesiąca na miesiąc, będzie, rósł Twój poziom piłkarski.


W moim przypadku nie było żadnego zastanowienia się ,,czy naprawdę może mi to pomóc?" Studiując piłkę nożną, zobaczyłem podczas analiz najlepszych, że to jest element bez którego nie da się być skutecznym.


Następnie doświadczyłem tego w rywalizacji i byłem przekonany, że jest to mój słaby punkt. Nikt mi na to nie zwrócił uwagi, a moja chęć rozwoju w młodym wieku była zbyt niska, abym na wcześniejszym etapie był w stanie sam do tego dojść.


Jednak nie było też tak, że zacząłem korzystać z obserwacji z samej świadomości. Początki były trudne, robiłem tego za mało w niewłaściwych momentach, pojawiały się straty piłki, nadal podejmowałem wolne decyzje.


Wtedy nie wiedziałem, że musi minąć odpowiedni czas i że muszę być cierpliwy, aby mój instynkt nauczył się robić to na autopilocie.


Zacząłem od budowania nawyku obrotu głowy, ale to było za mało, ponieważ obracałem głowę w grach czy meczach, tylko po to aby obrócić, a nie zebrać informację wzrokiem do podjęcia decyzji.


Następnie stworzyłem narzędzie do skanowania, które wymusiło na mnie realne spojrzenie za siebie, po odpowiednim czasie pracy, w końcu zacząłem obracać głowę we właściwych momentach i na prawdę zbierałem informację wzrokiem.


Na początku ciężko było je przetworzyć w skuteczną decyzję i miałem mnóstwo wątpliwości, ale z perspektywy czasu chodziło tylko o CZAS - musiał minąć odpowiedni CZAS ADAPTACJI, abym z treningu na trening robił tego więcej, podejmował decyzję nie bojąc się błędów.


Z roku na rok zwiększałem swoją wiedzę taktyczną poprzez analizy oraz ulepszałem trening obserwacji i techniki (dodajac do niego między innymi nowe narzędzia do skanowania, które wymuszły na mnie szybkiego reagowania) dochodziłem do nowych wniosków.


Dopiero po około 2 latach czuje, że jest to moim instynktem, a teraz nadal pracuję, aby to ulepszać i koordynować ze stale powiększającą się biblioteką ruchów technicznych.


Jednak obserwacja to nie jest jedyny aspekt, który po odkryciu i odpowiedniego czasu pracy nad tym, poprawił moją grę.


Drugi fundamentalny czynnik, który wpłynie na poprawę Twojej nieprzewidywalności i jakości był związany z moją operacją biodra.Operacja biodra:


Zmagałem się z bólem bioder po pierwszym awansie z IV ligi do III, jednak wtedy uznałem to za normalność wynikającą z intensywności wysiłku. Olałem temat, a przy okazji doznałem podczas odpoczynku urazu zginacza bioder.


Moje przygotowania jeszcze się nie zaczęły, a ja już miałem kontuzje. Nie miałem możliwości trenowania indywidualnego, a przez większość czasu przygotowań w klubie nie trenowałem.


Robiłem wszystko, aby sobie z tym problemem poradzić, ale do intensywnego wysiłku wróciłem jakoś na 3 tygodnie przed startem ligi.


Wtedy jeszcze nie byłem świadomy, że moje problemy wynikają z braku mobilności, więc nadal mój trening motoryczny nie zawierał procesu który mógłby mi pomóc przywrócić naturalną elastyczność moich mięśni i ruchomość stawów.


Po pierwszej rundzie doprowadziłem biodro do stanu, który wymagał operacji.


Prosto tłumacząc jak to się stało, gdy Twoje mięśnie wokół bioder są nadmiernie napięte, Twój staw traci ruchomość, nie ma miejsca aby się przesuwać, a z tego powodu przy intensywnym wysiłku (plus, na niekorzystnej murawie) dochodzi do przeciążeń, wyniszaczających go.


Dokładnie przed operacją dowiedziałem się, że chirurg będzie zmuszony usunąć konflikt panewkowo - udowy, za to po operacji okazało się, że poza usunięciem konfliktu musiał dodatkowo szyć jeszcze obrąbek.


Całą drogę możecie zobaczyć tutaj, a ja ten fragment umieściłem w tym poście ze względu na to, że dzięki tej operacji zyskałem świadomość o tym jakie biodra są ważne.


Na początku nie spodziewałem się, że mają one tak ogromny wpływ na aspekty techniczne, lokomocji, nieprzewidywalność w dryblingu.


Po operacji po prostu wiedziałem, że muszę to biodro mobilizować, aby się nie zastało, a wzmacniać, aby nie doprowadzić do kolejnej operacji.


Gdy przeszedłem proces rehabilitacji i wróciłem na boisko coś mnie nagle zainspirowało, aby zgłębić temat bioder, mobilności i tego jak zwiększać użyteczność swojego ciała, aby nie było sztywne.


Przez nieodpowiedni trening motoryczny miałem problem ze sztywnością całego ciała, bo trenowałem jak kulturysta i chciałem budować swoją pewność wyglądem, zamiast skutecznością w rywalizacji.


Był to kolejny błąd na drodze rozwoju i podążania w kierunku wyższych lig. Tutaj chciałby zaznaczyć, że jestem teraz naprawdę szczęśliwy, że nie przeszedłem tej drogi nieświadomie, bo zapewne już dawno straciłbym wiarę.


Z roku na rok czuję się lepszy, dochodzę do nowych wniosków, a to wzmacnia mój akt wiary.


Wracając do treningu, po kilku miesiącach zgłębiania tematu i rozmowach z moim przyjacielem Rafałem Sandulskim który jest trenerem przygotowania motorycznego, przeskoczyło mi dużo w głowie na ten temat.


Zaczęliśmy wspólną podróż tworzenia platform treningowych, które w pierwszej kolejności miały dbać o aspekt mobilności, jeszcze wtedy nie wiedziałem, że może mi to przynieść korzyści na boisku.


Po prostu z punktu widzenia fizjologicznego wydawało się to sensowne, a Rafał już wtedy wiedział, że ma to wpływ na lokomocję. Ja jednak nie mogłem tego zostawić na etapie ,,wiem" a ,,szukam".


Wtedy też poznałem przyjęcie do kieszeni Phila Fodena, które wymagało ode mnie w aspekcie mobilności dużej użyteczności ruchu i wtedy coś mi przeskoczyło, zrozumiałem jak otwarcie biodra, jego sprawność i rotacja ciała ma wpływ na jakość, płynność tego elementu.


Następnie poprzez rozwój z platformą doszedłem do etapu, gdzie czułem jak bardzo poprawiła się moja zwinność w grze, która również zaczyna się od rotowania ciała, przesuwania go w przestrzeni.


Pisząc bardziej specjalistycznie, czym jest zwinność ?


Płynność wyhamowywania, przyspieszenia, zmiany kierunku adekwatnie do sytuacji na boisku (przetwarzanie informacji zdobytych poprzez obserwacje i podjęcie szybkiego, skutecznego działania).


Odbita piłka, piłka za plecy, błąd w prowadzeniu przeciwnika, ruch za plecy po obserwacji przeciwnika, zmiany kierunku w małej przestrzeni, aby atakować plecy obrońców.


Ta podróż z miesiąca na miesiąc uświadomiła mi jak ta mobilność ma wpływ na cały performance piłkarski i zacząłem czuć, że muszę się w tym temacie szkolić, aby wejść na kolejny poziom swojego rozwoju.


Jest ogrom detali, które pozwolą Ci wejść na wyższy poziom, musisz być tylko otwarty na naukę, inwestowanie w siebie i doświadczanie.


Czytając tego posta udowadniasz, że otwartości na naukę Ci nie brakuje, ale to nie wystarczy, pamiętaj, aby czytać a później zastanów się jak to wszystko wdrożyć w proces treningowy.Mobilność w prowadzeniu piłki:


Mobilność - elastyczność, siła mięśni / ruchomość stawów.

 • Mniej napięcia w ciele, większy luz podczas prowadzenia piłki. Umiejętność eksplodowania podczas przyspieszenia, zmiany kierunku.

 • Większy, użyteczny zakres ruchu, większy kąt wyjścia do kierunku, mniejsze prawdopodobieństwo blokowania wolnej przestrzeni przez przeciwnika.

 • Większa ruchomość stawów, płynniejsza, efektywniejsza zmiana kierunku z piłką, zapewniająca większą nieprzewidywalność w prowadzeniu piłki.

Tworząc mistrzowskie prowadzenie piłki, wiedziałem już że poprawa techniki nie wynika tylko z z pamięci mięśniowej.


Jakości technicznej nie zdobywa się tylko poprzez powtarzanie (często zbyt duża ilość powtórzeń, może długoterminowo zmniejszyć naszą mobilność co w efekcie, przełoży się na zmniejszenie jakości technicznej). Jakość techniczną zdobywa się również poprzez zwiększenie elastyczności, siły mięśni i ruchomości stawów. Gdy nasze ciało jest luźne, a nasze stawy mają optymalną ruchomość: - Trafiamy czyściej w piłkę. - Płynniej rotujemy ciało do zmiany kierunku, zwrotu. - Zwiększamy nieprzewidywalność prowadzenia, dzięki luzowi. - Zakres naszego wyjścia do kierunku jest lepszy.


Odpowiednie pełne zakresy ruchomości, pozwalają wykonywać wszelkie ruchy na boisku efektywnie, ale przede wszystkim bezpiecznie.


Mobilność jest pierwszą cechą motoryczną, którą powinniśmy się zająć i dopiero na pełnej swobodzie ruchu budować takie cechy jak siła czy stabilność.


Pominięcie tej cechy prowadzi do powstawania przeciążeń związanych z zmniejszonym zakresem ruchomości, ostatecznie prowadząc np. tak jak w moim przypadku do operacji.


Wracając jednak do jakości, nieprzewidywalności.. Elastyczność i ruchomość wpływa na to, że Twój zakres łapania piłki przy zamarkowaniu jest wyższy, Twoja rotacja ciała jest płynniejsza.


Siła zapewnia Ci moc w odbiciu od podłoża, abyś efektywnie przyspieszył obok przeciwnika.


Wygląda to tak samo jak w pracy nad szybkością i zwinnością, jeżeli chcesz być szybszy Twoje ciało musi mieć odpowiednie zakresy, ale również w tych zakresach posiadać siłę i moc aby generować prędkość.


Jeżeli będziesz elastyczny, nie mając siły w mięśniach to będziesz poruszał się jak guma, odczujesz brak dynamiki odbicia do przyspieszenia.


Jeżeli będziesz silny, ale sztywny, będziesz poruszał się jak klocek, odczujesz brak elastyczności i ruchomości do płynności obrotu.


Jeżeli będziesz optymalnie elastyczny i silny wtedy zaczniesz poruszać się jak NINJA, mobilnie korzystając z ciała do zdezortientowania przeciwnika, efektywnej zmiany kierunku, a siły do generowania mocy i prędkości do przyspieszenia.


PRZYKŁADOWA RUTYNA MOBILNOŚCI Z PROGRAMU MISTRZOWSKIE PROWADZENIE:Gdy już zadbamy o fundament mobilności, możemy wprowadzać ćwiczenia które zwiększą dynamikę rotacji naszego ciała, co w efekcie przyniesie połączenie płynności (elastyczność i ruchomość), dynamiki (siła -> moc) zwrotów i zmian kierunku.


Czyli będziemy korzystać z mobilności do luźnego przemieszczenia ciała w przestrzeni, a dynamiki czyli połączenia siły, prędkości ruchu -> mocy do omijania przeciwnika, podczas dryblingu.


Poprzez dwa poprzednie kroki dbamy o fundamenty, dzięki którym łatwiej będzie nam wypracować ostatni punkt rozwoju prowadzenia piłki - elegancję techninczą.


To już docelowa praca nad prowadzeniem piłki, która będzie adaptowała zdobytą mobilność w ruchy jak najbardziej specyficzne dla dyscypliny oraz te które na podstawie mojej analizy najlepszych, przynoszą im najwyższą skuteczność w dryblingu.Elegancja techniczna

Umiejętność wyłączenia napięcia w połączeniu z zestawem fundamentalnych ruchów takich jak:

 • Manewrowanie przeciwnikiem - krótka / dłuższa praca stopą wewnętrzna - zewnętrzna, aby zmuszać przeciwnika do zmiany pozycji i ciągłego skupiania jego uwagi na piłkę i Twoją zmianę kierunku.

 • Przesuwanie przeciwnikiem - krótkie / płynne przesuwanie piłki wewnętrzną częścią stopy, aby w odpowiednim momencie, w zależności od reakcji, odległości przeciwnika, wyjść dynamicznie do przeciwnego / tego samego kierunku.

 • Zamarkowania / wajhy - prowadzenie piłki lub przyjęcie w jednym kierunku, przejście do udawanego zamiaru strzału, podania i uderzenie w piłkę do przeciwnego kierunku, albo płynne przesunięcie jej wewnętrzną częścią stopy do przeciwnego kierunku, zamiaru podania, strzału.

Umiejętność wyłączenia napięcia jest elementem, który wpływa na spokój podczas prowadzenia, nieprzewidywalność (prowadzisz spokojnie, aby zaraz przyspieszyć czy zmienić kierunek w najmniej oczekiwanym momencie dla przeciwnika).


Bycie w ciągłym napięciu i wykonywanie ruchów mechanicznie sprawia, że stajesz się bardzo przewidywalny. Wyłączenie napięcia sprawia, że mimo wolniejszych ruchów, trudniej Ci jest odebrać piłkę.


Teraz powinieneś sobie uświadomić, jaką wartość ma SPÓJNOŚĆ TRENINGU. Rutyna mobilizacji ściąga z Ciebie napięcie, aspekt izolowania wzroku od piłki (obserwacji) daje Ci możliwość kontrolowania przeciwnika wzorkiem -> skutecznego korzystania z luzu.


Przykładowo w przesuwaniu przeciwnikiem, często wyłączasz napięcie na bazie obserwacji braku pressingu przeciwnika:


WIDZISZ, że Cię wyczekuję, w tym momencie w fazie luzu ściągasz jego uwagę, prowadząc piłkę wewnętrzną częścią stopy, aby przejść do fazy przyspieszenia na bazie obserwacji jego ruchu, ataku lub wybierając odpowiedni moment zaatakowanie przestrzeni.


Jeżeli nie podjąłem decyzji, ponieważ przeciwnik dobrze wyczekuje, wychodzę do kierunku i mam go blisko, na bazie obserwacji, zmieniam decyzje korzystając z kolejnego fundamentalnego ruchu jakim jest ZAMARKOWANIE / WAJHA.

Zobacz na najlepszych dryblerów na świecie, cały ich drybling opiera się na powyżej przedstawionych fundamentach.


Po przejściu odpowiedniego procesu będziesz robił to instynktownie. Jeżeli do tej pory Twój trening nie budował w Tobie instynktu elegancji technicznej, jak najszybciej to zmień.


W Twoim każdym treningu powinien być zawarty element przesuwania, manewrowania przeciwnikiem, zamarkowań, ukrywania intencji.


Przykładowe wideo prezenetujące Ci elementy z elegancji technicznej znajdziesz w e-booku drybling, którego możesz pobrać z linku na końcu posta.


Elegancja techniczna w prowadzeniu piłki:

 • Kontrola nad piłką na małej przestrzeni, aby zapewnić drużynie utrzymanie piłki, ściągnięcie uwagi przeciwników.

 • Wysoka jakość fundamentalnych ruchów (wewnętrzna / zewnętrzna / zamarkowania) w przesuwaniu przeciwnikiem, manewrowaniu przeciwnikiem, zwrotach, zmianach kierunku.

 • Umiejętność kontrolowania piłki na dużym luzie, aby w odpowiednim momencie eksplodować.

Wszystkie powyższe aspekty możesz wypracować lub ulepszyć, wystarczy tylko, że zastosujesz odpowiednie ćwiczenia BALL MASTERY oraz ćwiczenia główne, które na fundamencie mobilności będą adaptować w Tobie wyższą jakość ruchów.


Teraz gdy już dodaliśmy aspekt izolowania wzroku od piłki, zdobywamy mobilność i rozwijamy elegancję techniczną, wchodzimy w dbający, o wszystko model treningu pod prowadzenie piłki, które jest fundamentem DRYBLINGU.


Na dole zobacz jak, wygląda programowanie przykładowego treningu w moim najnowszym programie, mistrzowskie prowadzenie piłki.


Programowanie treningu prowadzenia piłki:


#1 - Rozgrzewka (ćwiczenia ogólnorozwojowe / zabawa piłką z nawykami obserwacji) intensywność pracy 60%. Czas trwania: 5/8min


Rozgrzewka ma za zadanie podgrzać temperaturę ciała do działań w rutynie mobilnościowej, więc może to być najprostrze połączenie ćwiczeń ogólnorozwojowych z prowadzeniem piłki wraz z nawykami obserwacji.


Dodanie obserwacji już w rozgrzewce pozwala wpływać na ilość czasu poświęconego na budowanie dobrych nawyków - 10min, 3x w tygodniu to 30min więcej dodatkowej pracy z piłką i budowaniem umiejętności które przynoszą skuteczność w grze.


#2 - Rutyna mobilności (ćwiczenia pod elastyczność, siłę mięśni oraz ruchomość stawów) Czas trwania: 10 - 12min


Rutyna mobilnościowa ma za zadanie przygotować Cię do treningu pod kątem:


E - Elastyczność mięśni (rozciąganie dynamiczne, progresja mobilizacji w trakcie rozciągania dynamicznego).

S - Siła - Wzmacnianie mięśni (ćwiczenia, budujące siłę w użytecznym zakresie ruchu)

R - Ruchomość stawów (ćwiczenia, które będą torować Twój staw) - ruchy wolne / szybkie.


Mobilność jest fundamentem, który składa się na Twój potencjał poruszania się. Połączenie elastyczności, siły i ruchomości sprawi, że łatwiej i szybciej nauczysz swoje ciało wzorców, które zapewniają Ci jakość techniczną. Odblokowanie naturalnej mobilności, wpłynie także na Twoją nieprzewidywalność w prowadzeniu piłki.


#3 - Żonglerka zadaniowa (wyrabianie mobilności, usztywnienia stopy z nawykami obserwacji lub bez) Ilość: 1/2 Czas trwania: 8/10min


Najprostsza i najbardziej popularna metoda kształtowania techniki, ale mimo wszystko problem leży w tym, że zawodnicy często wykonują ją na rzecz ważniejszych ćwiczeń, plus nie progresują jej o korzystanie z różnych części stopy czy nawyku obserwacji w trakcie, kiedy piłka jest w powietrzu, więc zadbaj o to aby Twoja żonglerka nie opierała się tylko na podbijaniu prostym podbiciem.


#3 - Czucie i kontrola nad piłką (ćwiczenia ball mastery). Ilość ćwiczeń: 2/4 Czas pracy w ćwiczeniu: 20/30s Czas trwania: 10/15min


Poprzez te ćwiczenia ułatwiamy sobie naukę i budowanie dobrych wzorców w prowadzeniu piłki. Ball mastery pozwala świetnie wyczuć piłkę, ułatwiając nam pracę w częśći głównej treningu, gdy jeszcze dodajemy do niego nawyk ochrony piłki oraz obserwację, staję się świetnym spójnym ćwczeniem, które rozwija wszystko czego wymaga od nas rywalizacja.


#4 - Ćwiczenia główne (prowadzenie piłki w różnych kierunku, z zawrotami.. skoordynowanymi z obserwacją narzędzia do skanowania) Ilość ćwiczeń: 2/3 Czas trwania: 20/30min


Na tym etapie ważne, aby uwzlędnić wszystkie kierunki prowadzenia piłki, a także korzystanie z różnych części stopy do zawrotów, zmian kierunku. Dodatkowo powinieneś prowadzić piłkę obiema nogami bez zmiany jakości i prędkości - tutaj dochodzimy do częstego pytania zadawanego przez zawodników.Jak poprawić słabszą nogę ?


Czas rozwikłać ZAGADKĘ każdego zawodnika trenującego indywidualnie, oczywiście żartuje.. ale takie pytania pojawiają się tak często, więc odpowiem.


⚠️ NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK ĆWICZENIA NA POPRAWĘ SŁABSZEJ NOGI, KAŻDE ĆWICZENIE, KTÓRE WYKONUJEMY SŁABSZĄ NOGĄ JEST ĆWICZENIEM KTÓRE JĄ POPRAWIA.


Dlatego jeżeli chcesz poprawić słabszą nogę korzystaj z niej podczas treningu indywidualnego i klubowego - to jest magiczny sposób.Prowadzenie piłki, a drybling ?


Wszystko co do tej pory przeczytałeś nie poprawia samego prowadzenia piłki, ale także wpływa na drybling, zapytasz dlaczego ?


Dlatego, że każde wejście w drybling zaczyna się od prowadzenia piłki.


Fundamentem dryblingu jest prowadzenie piłki - elegancja techniczna, mobilność oraz wizja, a gdy dbamy o spójność treningu nasze prowadzenie może stać się narzędziem do wygrywania pojedynków 1vs1.


Co to jest drybling ?

Prowadzenie piłki + obserwacja + balans ciałem + zwody = drybling.


Drybling w piłce nożnej to umiejętność wykorzystania wzroku, prowadzenia piłki, balansu ciała i zwodów do ominięcia przeciwnika, który może znajdować się z przodu, z boku, na plecach.


Dryblingiem możemy również nazwać ochronę piłki pod presją przeciwnika, która wiąże się z nawykami ochrony piłki, zapewniającymi skuteczne utrzymanie posiadania.


Jako, że piłka nożna cechuję się dużą dynamiką, szybkością gry, a także mecze rozgrywane są 11vs11, często zawodnik, nie wchodzi tylko w jeden drybling, a dryblingi piłkarskie wiążące się z reakcją po reakcji - omija jednego przeciwnika, zaraz z boku nabiega drugi.


Z tego też względu indywidualna nauka dryblingu w piłce nożnej, powinna zawierać elementy pracy na szybkością reakcji w prowadzeniu piłki, kontroli nad piłką, aby budować fundament do jak najszybszego decydowania w pojedynkach 1vs1.


Częstym problemem jaki widzę u zawodników trenujących indywidualnie jest to, że znajdują filmik pt. ,,5 najlepszych zwodów" i ustawiają się przed pachołkiem powtarzając setki razy te same ruchy.


Sam tak robiłem i zabijałem swoją kreatywność, umiejętność reakcji, a wpadałem w schemat, który w meczu blokował moje podejmowanie decyzji.


Doskonalnie prowadzenia piłki, dryblingu w treningu indywidualnym powinno opierać się o reakcje na bazie tego co zobaczyliśmy, aby realnie przekładało się na naszą odwagę w pojedynkach 1vs1.


Musimy rozwijać swój instyknt, a nie trenować schematyczne ruchy i mam dla Ciebie dobrą wiadomość, przygotowałem e-booka drybling, który wyjaśni Ci na co musisz zwrócić uwagę, abyś zyskał odwagę, skuteczność w dryblingu i ogromne poczucie własnej wartości po dobrym meczu - w którym pojedynkami będziesz robił różnice.


Jeżeli czujesz, że możesz więcej i nie chcesz doświadczać frustracji wynikającej z braku odwagi w pojedynkach 1vs1, zaprzepaszczonych szans na kluczowe podania, asysty czy bramki to ten e-book jest dla Ciebie.Spis treści:

 1. Do czego powinien być przygotowany zawodnik prowadząc piłkę, dryblując ?

 2. Co jest elementem łączącym najlepszych na świecie w prowadzeniu piłki, dryblingu ?

 3. Zwody w dryblingu - czy są potrzebne ?

 4. Pełna definicja DRYBLINGU.

 5. Zasady skutecznego DRYBLINGU.

 6. Jak trenować instyknt w dryblingu ?

 7. Poprawa dryblingu, a trening prowadzenia piłki

 8. Drybling, a atak zespołu.

 9. Najskuteczniejsze narzędzia najlepszych w dryblingu

 10. Kluczowe składniki rozwoju dryblingu.


Dodatkowo w e-booku:


 • Wzbogacona teoria związana z prowadzeniem piłki.

 • Zarys ćwiczeń wideo pod nowy program - SZTUKA DRYBLINGU.

 • Film wideo przedstawiający czym jest przesuwanie przeciwnikiem i jak możesz je wykorzystać w pojedynkach.

 • Film wideo przedstawiający czym jest taniec biodrami i jak możesz go wykorzystać w pojedynkach.

 • Przykładowa rutyna mobilizacji przed treningiem techniki i obserwacji.

 • Przykładowe ćwiczenia ball mastery pod kontrolę nad piłką, obserwację, budowanie nawyków ochrony piłki.

 • Przykładowe ćwiczenia główne rozwijające elegancje techniczną, obserwację, budowanie nawyków ochrony piłki, adaptujące mobilność w specyficzne ruchy dla MOVEMENTU PIŁKARSKIEGO.

3135 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

留言


bottom of page