top of page
Szukaj

De Jong, Mbappe, Halland - najwyższy możliwy poziom obserwacji

Zaktualizowano: 4 wrz 2020

Jakiś czas temu w jednym z wywiadów Antoine Griezzman został zapytany o to: kto jest według Ciebie najtrudniejszym przeciwnikiem na treningach w Barcelonie ? Odpowiedział: „Frenkie De Jong, próbowałem wywierać na niego presję wiele razy, ale nigdy mi się to nie udało”.


Nie trzeba długo zastanawiać się nad tym, dlaczego tak trudno odebrać temu piłkarzowi piłkę, przekonali się o tym piłkarze Realu Madryt, Tottenhamu jeszcze za czasów jego gry w Ajaxie. Za każdym razem nie pozwalał przeciwnikom zbliżyć się do piłki, obserwując ich poruszanie się oraz wolną przestrzeń. Na moim instagramie nie raz pokazywałem jak inteligenty jest to gracz i jak można wykorzystać w grze jego nawyki.


,,Zawsze staram się obserwować ustawienie przeciwników, partnerów oraz wolnej przestrzeni, scanuje przez ramię i ,,robię zdjęcie" tego wszystkiego w swojej głowie. Na tej podstawie podejmuję szybkie i trafne decyzje, bo mam w głowie różne alternatywy rozegrania piłki" - Frenkie De Jong

Trafiłem dzisiaj na udostępnienie przez Sławka Morawskiego (prowadzący MindFootballnes i jest chyba najbardziej zagłębiającym się trenerem w inteligencje, rolę skanowania, analizy) artykułu z którego wyciągniemy trochę wiedzy, a do którego link zostawię na samym dole.,,Koncepcja skanowania nie jest nowa, ale jej analiza i coaching stają się coraz bardziej rozpowszechnione na najwyższym poziomie gry. Elitarne kluby w całej Europie zagłębiają się w analizę skanowania i co to oznacza dla ich zawodników. Narodowe stowarzyszenia również analizują role skanowania, próbując znaleźć kolejną przewagę w niekończącym się wyścigu, aby rozwijać najlepszych piłkarzy."


,,Wiodącym ekspertem na świecie jest Geir Jordet, profesor Norweskiej Szkoły Nauk Sportowych. Jordet spędził ponad dwie dekady studiując skanowanie, a teraz współpracuje z wiodącymi graczami na całym kontynencie."


Znalazłem tego pana na Facebooku Geir Jordet, niestety nie jest jeszcze z czasów FanPage, social mediów i innych ale udostępnił na swoim prywatnym profilu fajny artykuł o którym zaraz napiszę i do którego link znajdziesz na dole.


„Skanowanie jest jednym z widocznych składników, który prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem decydującym o szybkości podejmowania decyzji"


Tak jak pisałem nie raz, wszystko zaczyna się od obserwacji.. ale nie sztuką jest po prostu obrócić głowę, sztuką jest zrobić to co Frenkie - zostawić w swojej głowię stop-klatkę ustawienia partnerów, przeciwników, wolnej przestrzeni i na tej podstawie podjąć decyzje.


Jeżeli nie wiesz czym jest skanowanie to Geir Jordet tłumaczy ,,skanowanie to w zasadzie odwrócenie wzroku przez ramie, od piłki. Ci, którzy to robią najczęściej, to ci z najczystszym obrazem swojego otoczenia, a zatem ci, którzy mają najwięcej informacji w głowie, kiedy otrzymują piłkę."


,,Skanowanie jest zwykle mierzone na 10 sekund przed otrzymaniem piłki przez gracza. Jordet znalazł najlepszych pomocników, którzy skanują pięć lub sześć razy w ciągu tych 10 sekund. Inni zawodnicy z TOPU zwykle skanują trzy razy w tym przedziale czasowym."


Jan Bednarek w jednym z wywiadów na kanale sportowym wspomniał, że zawodnicy w Polskiej lidzę skanują 27 razy w ciągu minuty, a w Premier Leage 127. Ogromna różnica, ale wiedziałem że Janek podał zbyt dużą wartość. Z badań Jordeta wynika, że w ciągu minuty najlepsi pomocnicy skanują w ciągu minuty - 30 razy. (oczywiście wartość mocno zależna od zawodnika, podane plus,minus)


Dalej Jordet wspomina w tym wywiadzie, że najlepszym zawodnikiem który miał umiejętność obserwacji na najwyższym poziomie był Zinedine Zidane, ale po resztę historii zapraszam do tego artykułu na dole. A my przejdziemy dalej.


,,W dzisiejszej grze jest dwóch napastników, którzy osiągają wyjątkowo wysokie wyniki w pomiarach Jordeta: Kylian Mbappe i Erling Haaland. Podczas Mistrzostw Świata 2018, gdy Mbappe doprowadził Francję do zwycięstwa, jego skanowanie było „poza wykresem”.


Będzie to dla mnie kolejny materiał do analizy, ponieważ wtedy jeszcze nie byłem tak mocno zainteresowany tym tematem i nie wiedziałem, że Kylian jest taki kotem w tym temacie. Dwóch zawodników wspomnianych wyżej to na tę chwilę najlepsi młodzi zawodnicy na świecie i to nie tylko ich aspekty motoryczne wpływają na jakość gry. To co decyduję o tym, że są najlepsi to wielowymiarowość w każdym aspekcie. Nie ma przypadku!,,Haaland, obecnie w Borussia Dortmund, konsekwentnie wykazuje niesamowity talent do znajdowania miejsca w polu karnym." - i to również nie bierze się z przypadku, po prostu obserwuje i na tej podstawie podejmuję decyzje.


,,Tymczasem De Jong jeszcze bardziej przesuwa granice skanowania"


„Robi to doskonale, aktywnie zbiera informacje, nawet gdy druga drużyna przeciwna ma piłkę” - mówi Jordet.


,,Gracze Ajax byli jednymi z głównych beneficjentów badań Jordeta. Porozumienia o poufności uniemożliwiają mu ujawnienie drobniejszych szczegółów dotyczących jego pracy w klubie, ale Ruben Jongkind, były szef rozwoju talentów w Ajax, mówi, że Jordet położył podwaliny pod rozwój De Jonga."


,,Ponieważ gra staje się szybsza i bardziej zaawansowana technicznie, a gracze tacy jak De Jong, Mbappe i Haaland stają się coraz bardziej dominujący, nacisk na skanowanie będzie tylko bardziej intensywny. Wiodący trenerzy, zespoły i kraje są świadomi jego znaczenia, a ci, którzy nie są na to gotowi - ci, którzy nie są świadomi swojego otoczenia - wkrótce zostaną ,,złapani z tyłu" - tłumacząc prościej zostanie im odebrana piłka, a czym więcej lepszych decyzji, tym masz większą szanse dostać się na wyższy poziom.


Niestety Jordet nie ujawnił szczegółów pracy, ale pierwszym krokiem jaki możesz wykonać do pracy nad skanowaniem to wypracowanie nawyku obracania głowy przez ramię, a potem na tej podstawie podejmować odpowiednie szybkie decyzje - na pewno pomoże Ci w tym mój program obserwacja. W programie dostaniesz inspiracje do ćwiczeń nad podejmowaniem decyzji, nawykiem ruchu głowy przez ramię, prowadzenia piłki jednocześnie obserwując przestrzeń - indywidualnie, a potem najlepiej przełożyć te ćwiczenia z partnerem, żeby jeszcze bardziej odwzorować warunki meczowe.


Dzięki temu programowi będziesz pracował nad wszystkimi nawykami które pomogą Ci wprowadzić grę na wyższy poziom. Sam komunikat ,,obracaj głowę" nic nie daję, potrzeba konsekwentnej systematycznej pracy, a do tego jest ten program!A teraz przejdziemy jeszcze do tego nad czym pracują najwięksi spece od skanowania i co będą chcieli wprowadzić, aby zawodnicy jeszcze bardziej poprawili ten aspekt.


Technologia wirtualnej rzeczywistości - tak właśnie nad takim systemem pracują aby zawodnicy w najlepszych akademiach na świecie mogli znaleźć się na boisku i wykonywać ruchy głową przed przyjęciem po czym podejmować na tej podstawie odpowiednie decyzje. Fifa, ale to ty wcielisz się w rolę jednego z zawodników rozgrywając normalne spotkanie 11vs11.


Pierwszym krokiem do poprawy aspektów na boisku było zwykłe analizowanie swoich zachowań z ostatnich meczów, specjaliści przygotowywali analizę dla poszczególnych zawodników w 2d, aby mogli poprawiać swoję błędy. Za nie długo przeniesie się to na jeszcze wyższy poziom.

„Gracze mogą sprawdzać swoje wyniki, oglądając filmy, ale przenosi tę analizę na inny poziom, ponieważ mogą ponownie odwiedzić chwile w grach, aby uczyć się na błędach i doświadczyć tego, co mogą zrobić inaczej za pośrednictwem VR (wirtualna rzeczywistość.) Mogą także patrzeć na swoich przyszłych przeciwników. To bogatsze doświadczenie. ”


,,Wiele klubów piłkarskich eksperymentuje z technologią VR w celu doskonalenia metod treningowych. Przynajmniej jeden zestaw VR jest w Southampton, po warsztatach z klubem w Nowym Roku, podczas których uczyliśmy ich korzystania z tej metody - ogólna opinia graczy i trenerów była taka, że ​​widzą, że jest to dla nich korzystne."


,,System zawiera ponad 700 interaktywnych scenariuszy, pochodzących głównie z meczów Ligi Mistrzów, przy czym scenariusze różnią się w zależności od pozycji gracza. Sytuacje są przedstawiane graczowi z perspektywy pierwszej osoby. Po trzy sekundowym odliczaniu (bezpośrednio przed wejściem w posiadanie) gracz musi wykonać kilka skanów głowy, zanim oceni „prawidłowe” podanie i wykona ruch. Gracze mogą podejmować decyzje na wiele sposobów, na przykład kontroler VR, kontroler Playstation 4 / Xbox One lub chip w butach piłkarskich."


Oczywiście, że możesz to tak samo wykonywać to z partnerami na boisku! Pamiętaj kluczem jest systematyka i działanie, nie czekaj aby zacząć pracę nad tym aspektem, ponieważ zostaniesz wyprzedzony przez ambitniejszych.. Działanie, wyciąganie wniosków, działanie!


Po resztę informacji i analizy gry Mbappe oraz jego obserwacji zapraszam do tych artykułów *niestety aby je przeczytać trzeba wykupić premium na stronie (90 dni za darmo przy podaniu karty kredytowej) Ostatni artykuł jest za darmo udostępniony przez Sławka i macie tam całą wiedzę po Angielsku którą tutaj opisałem.1748 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page