top of page
Szukaj

TRENING OBSERWACJI - wszystko co musisz wiedzieć!

Zaktualizowano: 27 wrz 2022

Jeszcze rok temu temat obserwacji w Polsce był tak niszowy, że większość osób nie wiedziała, że zawodnicy na najwyższym poziomie stale obracają głowę, aby obserwować, i na tej podstawie podejmować decyzje.

Myśleliśmy ,,jak on to robi, że tak szybko reaguje, wie gdzie przyjąć piłkę, w jaki sposób, kiedy utrzymać się przy niej''. Zastanawialiśmy się ,,co sprawia że zawodnicy na najwyższy poziomie są tacy wyjątkowi?".


Technikę mają na najwyższym poziomie, ale przecież widziałem wielu w niższych ligach na podobnym poziomie technicznym. Motoryka ? Sam biegam powyżej 30km/h! To wszystko sprawiało, że ,,eksperci" komentujący poczynania boiskowe najlepszych mówili - ,,on ma talent, on się z tym urodził''.


Słysząc takie słowa zastanawiamy się czym, jest talent, to jakaś magiczna siła ? Nie. talent to umiejetność szybkiego przyswajania wiedzy. W młodym wieku dostając wiedzę którą ja staram Ci się przekazać jesteś w stanie łatwiej, skuteczniej, szybciej i z lepszymi efektami wdrożyć ją, niż ktoś w wieku powyżej 20lat, dlatego czym jesteś młodszy tym można nazwać Cię większym talentem, szybciej uczyącym się pewnych wzorców.


Pytanie jakie się pojawia, to czy wzorce, które ćwiczysz są dobre i świadomie rozwijane przez Ciebie indywidualnie lub przez Twojego profi trenera, który dba o każdy szczegół czy jednak nieświadome wyrabianie złych nawyków i praca z trenerem, który nie zwraca uwagi na Twój rozwój i jego spójność ?


Ja zaczynałem swoją przygodę z piłką, grając ze znajomymi w małej wiosce, nie miałem wokół siebie wykwalifikowanych trenerów czy zawodników, którzy mogli mi dać, jakąkolwiek wskazówkę dotyczącą mojego potencjału. Wszystko było rozwijane w rywalizacji na turniejach, parkingach, boisku obok mojego domu - nieświadomie. Jednak to, co najlepsze, w gimnazjum przeszedłem do Akademii Górnika Zabrze, gdzie też ani razu nie słyszałem o temacie obserwacji, który w tym poście poruszymy. Tyle czasu straconego na nieświadomym wyrabianiu złych nawyków, które nie prowadziły mnie do gry na najwyższym poziomie.

Mogłem startować, z osobą, której ktoś przekazywał tę wiedzę w domu czy gdziekolwiek będąc z nią na podobnym poziomie technicznym, motorycznym, a i tak nie osiągnąłbym więcej niż ta osoba, bo ona z każdym treningiem czy meczem wyrabiała nawyk obserwacji i uczyła się elementu, bez którego na najwyższym poziomie się nie znajdziesz.

Wracając z Górnika przy ciężkim czasie dla mnie jak już wiecie zacząłem się doskonalić, jednak na samym początku wszystko było oparte o motorykę i trochę techniki.

Po pewnym czasie doskonalenia i awansie z okręgówki do IV ligi zrozumiałem, że to właśnie ten czas, aby spróbować swoich sił na testach w jakimś lepszym klubie. Poszedłem na testy do Śląska Wrocław i trafiłem na bardzo świadomego trenera, który mocny nacisk kładł na element obserwacji w swoich treningach, czy podczas *obserwacji testowanych.. Jednak sama moja determinacja, umiejętności techniczne, które zostało docenione przez tego trenera, a nawet najlepszy wynik w testach motorycznych w biegu na 1500m, nie wystarczyły.


Podczas gierek czy meczów, moje decyzje były losowe więc raz, grałem na farcie dobrze, a raz na fatalnym nie podejmując decyzji, które powinieniem gdybym wiedział co się wokół mnie dzieje (gdzie są przeciwnicy, partnerzy, wolna przestrzeń) Może gdybym miał ten nawyk wtedy, byłbym gdzieś teraz przy Śląsku Wrocław, co dawałoby mi więcej możliwości ? Nie ma co gdybać. Głównie przez aspekt braku orientacji przestrzennej, decyzyjności, z którymi wiąże się obserwacja i szybkość reakcji, podziękowano mi.

Wiadomo też, że gdy Twoje decyzje są złe, spada Twoja pewność siebie. Często jest tak, że nie pokazujesz przez to swojego potencjału, ale jeżeli przeanalizujesz to od początku, nie wynika to z Twojej psychiki! Wynika to z aspektu przygotowania, umiejętności których nie masz. Kiedy brakuje Ci obserwacji, orientacji przestrzennej - stresujesz się własnym cieniem i żadna książka o stresie, motywacji czy cytat o pewności siebie Ci nie pomoże, liczy się to jaką pracę wkładasz w proces ulepszania siebie.


Z lekko spuszczoną głową wróciłem do Polonii, występującej w IV lidze. Jednak wtedy byłem na dobrym poziomie mentalnym i wiedziałem, o tym, że nie mogę się poddać w doskonaleniu, bo to dopiero początek mojej drogi. Nagle podświadomie ,,coś mi przeskoczyło", zacząłem pozyskiwać więcej wiedzy z elementów taktycznych, orientacji przestrzennej, układu wzrokowego i już nie doskonaliłem się tylko na poziomie swojego ciała (motoryki) czy samej techniki na pachołkach.

Zacząłem szukać elementów, które jeszcze bardziej wpływają na potencjał. Wszystkie zdarzenia, to co się działo na meczu czy treningu kiedy traciłem piłkę, nie wiedząc, że mam przeciwnika na plecach, czy bojąc się w ogóle po tą piłkę wyjść, czy już gdy ją dostałem zestresowany z nią obrócić, a jak już się obróciłem to w przeciwnika, powodowały, że nagle w mojej głowie ukształtowało się pytanie ,,dlaczego tak jest?"

W końcu, doszedłem do tego, że jest, to związane z obserwacją! Nagle zacząłem zauważać ten aspekt podczas oglądania meczów topowych klubów na świecie, myśląc sobie ,,Oo, wszyscy to robią".


Ostatnio w rozmowie z moim tatą, powiedziałem mu o tej całej historii i on po jakoś miesiącu mówi do mnie, że oglądał mecz Premier Leage i jest zdumiony, że on wcześniej nie zwracał uwagi na ten aspekt. Po czasie mówi do mnie, że jest pod wrażeniem jak Ci zawodnicy ciągle obracają tą głowę, już nie zwracał uwagi tylko na ich nogi i szybkość.


Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o nawykach najlepszych, nauczyć się programować trening, aby rozwijał technikę, instyknt, obserwacje, szybkość podejmowania decyzji, a także chciałbyś pobrać specjalistyczne narzędzia do skanowania, które pomogą Ci w rozwoju indywidualnym tych aspektów, to mam dla Ciebie niespodziankę, kliknij w link na dole i zostaw maila na którego wysłać e-booka:

Wracając do historii..

Zacząłem jeździć na szkolenia, gdzie przewijał się ciągle temat skanowania, pokazując wzorce najlepszych zawodników na świecie, czy nagle zacząłem dostrzegać w książkach Johana Cruyffa i Pepa Gaurdioli, że często temat obserwacji jest poruszany, wcześniej nie wiedząc o czym oni w ogóle piszą. Zrozumiałem, że na najwyższym poziomie, a nawet poziomie ekstraklasy, I ligi, II/III ligi u zawodników z przeszłością piłkarską, wszyscy to robią, ale to nie było dla mnie ważne! Najważniejsze było dla mnie jak teraz w wieku 20 lat, nadrobić czas i nauczyć się tego elementu.


Ten post powstał, aby zaprezentować Ci co warto wprowadzić, jeżeli chcesz dbać o spójność swojego rozwoju i profesjonalizm projektowania treningów indywidualnych.


Co wprowadziłem ?

Jako pierwsze, trening Life Kinetik czyli tzw. gimnastyka mózgu.


,,Poprzez zastosowanie rożnego rodzaju zabaw, ćwiczeń fizycznych i wizualnych oraz koordynacyjnych, umysł człowieka poprzez stymulacje pozostaje niejako zmuszony do rozwoju, tworząc zupełnie nowe wzorce myślowe.''

Efektem tej pracy, który zauważyłem jest na pewno zwiększenie kreatywności, koncentracji, orientacji przestrzennej i widzenia peryferycznego. Opanowanie ruchów trudniejszych kiedy np. podrzucamy pileczke tenisową wraz z wykonywaniem ćwiczeń ball mastery lub prowadzenia piłki może przelożyć się to na jakość każdego prostego ruchu już bez użycia piłeczki.


*Kreatywność

Proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji lub nowych skojarzeń, powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami. Myślenie kreatywne to myślenie prowadzące do uzyskania oryginalnych i stosownych rozwiązań. W piłce główną rolę w rozowoju tego aspektu odgrywa czynnik decyzyjny, czyli nie wtedy kiedy zawodnik wykonuje prowadzenie piłki na pachołkach, ale podczas gierki prowadzi piłke, obserwując przestrzeń wokół siebie, a jego decyzje mają wpływ na rozwój sytuacji boiskowych. Jednak gdy wcześniej nie wypracował obserwacji na pachołkach, nie poradzi sobie. Trzeba zaczynać od fundamentów, a wtedy trening klubowy bazując na podstawie może przynieść duży i szybki rozwój kreatywności.


*Widzenie peryferyczne


W trakcie rozgrywki, na treningu czy meczu jesteś pod presją przeciwników i przestrzeni. Przed przyjęciem piłki musisz postrzegać najlepsze opcje przyjęcia, podczas prowadzenia piłki najlepsze opcje podania. Zbierasz te informacje używając swojego wzroku. Jeżeli kierujesz swój wzrok ciągle tylko w jeden punkt - patrzysz na piłkę, podczas kontry patrzysz tylko na jedną stronę tzn. że używasz widzenia centralnego, którego zakres wynosi 130 stopni (tracisz bardzo dużo możliwości rozgrywania akcji, podejmowania lepszych decyzji)


Zawodnik zbiera informacje o ustawieniu partnerów, przeciwników, wolnej przestrzeni obserwując lewą, prawą stronę (czym większe pole widzenia, tym lepsza gra). Pole widzenia można zwiększyć poprzez odpowiednią pracę mięśni oczu, dlatego zaraz przejdziemy do elementów które Ci w tym pomogą.


Trening Life Kinetik:


Lutz 2010 (Ćwiczenia life kinetik dla najlepszych efektów powinny być wykonywane 2/3 razy w tygodniu, w objętości 20/30min na jeden trening.)


Dzięki tym ćwiczeniom uzyskasz poprawe w zakresie techniki, koordynacji oraz percepcji wzrokowej. *Za nie długo na moim kanale pojawi się nowy świeży odcinek w którym zaprezentuje nowe ćwiczenia i więcej informacji.


*Pomijając moje śmieszne mówienie i nie za dobrą jakość audio był to na prawdę ciekawy odcinek, również cieszy mnie to jak rozwinąłem się w aspekcie nie tylko obserwacji.

Ćwiczenia kształtujące koordynację umysłu przy przeskokach z wykorzystaniem różnych części ciała, Ball mastery z life kinetik, podania z life kinetik oraz widzenie peryferczne przy ćwiczeniach, czyli obracanie głowy, obserwacja przednia w czasie wykonywanych ćwiczeń zwiększają Twoje pole widzenia.

Szybkość reakcji:


Aspekt, który Johan Cruyff nazywa intuicją, poruszał ten temat podając przykład szybkości biegu, czy jeżeli szybciej przewidzę gdzie poleci piłka i dobiegnę do niej poprzez szybkość mojego myślenia jako pierwszy od przeciwnika to znaczy, że jestem od niego szybszy ? Czy gdy będę miał od niego lepszy wynik na testach biegowych ? Myślę, że odpowiedź jest prosta, tylko że szybkość reakcji nie przekłada się tylko na bieg, a każdą decyzję z piłką.


Dodałem szybkość reakcji do kolorów, która była i jest wspaniałym fundamentem rozwijania obserwacji, szybkości podejmowania decyzji.


Podwaliną do rozwijania szybkości reakcji może być reakcja na bodziec słuchowy, wzrokowy (trener pokazuje kolor, do którego zawodnik musi zareagować lub trener podaje głosem kolor, do którego zawodnik musi zaaregować) oraz reakcja na sygnał zawodników (czas, plecy, graj). W formie progresji można dodać aspekt techniczny (prowadzenie piłki + reakcja do koloru, podanie i przyjęcie - reakcja do koloru).


Przykład modelu całościowego treningu:

Możesz ją także rozwijać indywidualnie:

Przykład ćwiczenia:

Drugi poziom rozwijania szybkości reakcji to bierny bodziec - ruch trenera, który swoim pressingiem atakuje zawodnika dając bodziec do reakcji w przeciwną stronę. Trzeci poziom to bodziec aktywny, gdzie trener/partner atakuje piłkę i zadaniem zawodnika ćwiczącego jest podjąć odpowiednią decyzję o przyjęciu piłki dalszą nogą, zastawka z użyciem ręki, prowadzenie piłki dalszą nogą.

Następnym aspektem, który dodałem w treningu to przerzucanie i łapanie piłeczki oraz obracanie głowy po podaniu od bloczka czy ławeczki, a także świadoma obserwacja w treningu klubowym (na początku tylko przy ćwiczeniach izolowanych, bo w gierkach nie potrafiłem wyczuć momentu kiedy zaobserwować i piłka często przelatywała obok mnie.)

Dodatkowy element, który wdrożyłem pochodził z książki świętej pamięci Johana Cruyffa, który pisał o treningu z krawężnikiem jak o ćwiczeniu, które świetnie wpływa na szybkość reakcji do niespodziewanego przyjęcia i sprawdziło mi się to w lidze w taki sposób:


Bylem w tym procesie opisanym wyżej bardzo cierpliwy i już na samym początku, kiedy wdrożyłem treningi life kinetik widziałem dużą poprawę w elemencie decyzyjności, to powodowało że chciałem więcej. Chcialem ciągle się rozwijać, dlatego progresowalem każdy aspekt. Krok po kroku przechodziłem do trudniejszych elementów i po około 1.5 roku doszedłem do momentu kiedy cała wiedza, efekty stworzyła we mnie pomysł do stworzenia czegoś co bedzie powodowało że przy obracaniu głowy będę musiał spojrzeć na dłużej i wypowiedzieć na głos liczbe, kolor a to dawało mi duzo większy bodziec do obserwacji.


Dodałem narzędzie do scanowania, przy którym każde ćwiczenie staje się trudniejsze i wymaga od nas większego zaangażowania, większej koncentracji, dając progresję do rozwoju. Progresja w rozwoju jest najważniejsza, bo jeżeli ciągle robisz ćwiczenia bez obserwacji, bez aktywnego przeciwnika i idzie Ci to super, to tak na prawdę niczego nie rozwijasz.


Jak spojrzysz na prowadzenie piłki najlepszych podczas treningu na pachołkach to nagle okaże się, że Twoje niczym się nie różni. To co się różni to ich nawyki z przeciwnikiem, wiedza taktyczna, szybkość podejmowania decyzji z przeciwnikiem! Progresję z aktywnym przeciwnikiem mogliście oglądać w treningach z moimi poodpiecznym, a kontynuacje będziecie mogli zobaczyć już za nie długo u mnie w social mediach oraz w najnowszym programie obserwacja 2.0. Na sam początek jednak musimy skupić się na podstawach, aby dobrze przygotować się do dalszej progresji.


Przykłady ćwiczeń:

Zainspirowany swoimi efektami pomyślałem, że fajnie będzie podzielić się wiedzą ktorą zebrałem i pomóc zawodnikom w Polsce, rozwijając w nich świadomość tego, że obserwacja, zdolności kognitywne są kluczowe w piłce nożnej. Przestańmy zwracać uwagę na motorykę i technikę a skupmy się rowniez na elemencie ukladanki przez który ta technika i motoryka u najlepszych zawodników jest wykorzystywana. Zacznij trenować głowę i obserwacje.


Jeżeli jesteś zawodnikiem który ma motorykę na słabym poziomie, ale bazuje na swojej trchnice to wcale nie musisz z tej motoryki robic głównego punktu swojego rozwoju, bo poprzez obserwacje i inteligente granie będziesz wykorzystywał swoje mocne strony techniczne! Wtedy ta motoryka (określana jako masa ciała i siła) ,,nie będzie ci potrzebna" bo nawet nie będziesz dochodził do starć fizycznych. Jednak to nie wygląda w drugą stronę tak samo czyli nie możesz poswiecić rozwoju zdolności kognitywnych na rzecz motoryki bo przez to nie dojdziesz na wyższy poziom, gdzie zobaczysz wielu zawodnikow bez masy mięśniowej, którzy na siłownie chodzą z niechęcią zastawiający lub omijający swoją dobrą decyzją o przyjęcu, większych od siebie zawodników.


WAŻNE!!! Oczywiście pokazuje ci tylko kontekst, nie chodzi o to abyś teraz nie rozwijał swojej motoryki, bo możesz to robić w mądry sposób, łączyć kropeczki rozwijania swojego potencjału, tworząc inteligentą szybką, silną maszynę z techniką na najwyższym poziomie.

Na podstawie tego wszystkiego co opisałem w tym poście stworzyłem PROGRAM OBSERWACJA, który nie zawiera tylko cwiczeń, ale także rozszerzoną wiedzę z zakresu rozumienia gry, tego co gdzie i jak obserwować pokazując to na przykladach najlepszych, jak ustawiać ciało aby było łatwiej przyjąć (ciągi logiczne na pozycjach), rozumienie gry na wszystkich pozycjach, a także analizy taktyczne najlepszych zawodników na świecie (Van Dijk, Trent Alex Arnold,Frenkie De Jong, Sancho, Aguero).


Ostatni bodziec, który dodałem w nowej strukturze treningu oraz programie obserwacja to szybkość reakcji z liczą parzysta/nieparzysta. Tak wygląda przykład ćwiczenia:


Jak układać trening obserwacji?


Rozgrzewka - bierzemy pod uwagę okres (pre-sezon, in-sezon)


Pre - sezon (aspekt motoryczny (szybka praca nóg, plyo - średnia objętość *jeżeli w klubie treningi są na dobrym poziomie, jeżeli na niskim i mało korzystacie ze sprzętu to można pomyśleć nad wysoką objętością) + elementy techniczne z life kinetik (minimum 2x w tyg)


In - sezon (aspekt motoryczny - niska objętość (mała ilość płotków, drabinek) elementy techniczne + life kinetik. (minimum 2x w tyg)


Co gdy mam dużą ilość treningów klubowych i boję się, że będę zmęczony na treningu klubowym ?


Angażując swoją głowę, obserwację nawet 20/30min dziennie jesteś w stanie w przeciągu miesiąca zrobić ogromny progres. Czas trwania treningu Cię nie zamuli, a spowoduje że na treningu klubowym będziesz lepiej skoncentrowany, będziesz więcej obserwował i dzięki temu podejmował lepsze decyzje a to spowoduje szybszy i efektywniejszy rozwój.


Nie bój się trenować dodatkowo, ale weź pod uwagę monitorowanie i planowanie czasu poświęconego na rozwój swojego potencjału. Uwierz mi, lepiej jak w ciągu roku zrobisz codziennie po 15min, bo wyjdzie z tego niezła suma treningu, niż jeżeli nie zrobisz nic, bo uznasz że ,,to i tak mi nic nie da" oczywiście krótkoterminowo nie, ale długoterminowo TAK. Przekształć swoją persepktywę z krótkoterminowych zysków na te długoterminowe, a staniesz się lepszym zawodnikiem.


Cz. motoryczna (pobudzenie + szybkość reakcji) aspkety koordynacji ruchowej, szybkości, siły, wytrzymałości - w zależności od okresu!)


W tym aspkecie dodajemy elementy szybkości reakcji które opisałem powyżej w poście. Dostosowujemy ilość sprzętu (jako objętość do okresu) czas trwania reagowania do kolorów, ilość serii również do okresu i czasu jaki chcemy poświęcić dzisiaj na trening cały czas skupiając się na monitorowaniu i planowaniu oraz dobieraniu odpowiedniej progresji do wieku i poziomu wytrenowania.


Cz. wstepna (poznawcza) - wprowadzenie ćwiczeń których poprawne wykonanie zależne jest od umiejętności poznawczych czyli obserwacji)


- ball mastery/ćwiczenia na 4 znacznikach + nawyk obserwacji

- (szybkość reakcji + technika + nawyk obserwacji)

- podania + nawyk obserwacji

- przyjęcia + nawyk obserwacji

- prowadzenie piłki + nawyk obserwacji

- element techniczny + rekacja (parzysta/nieparzysta)

- Parkour (mix aspektów technicznych + nawyk obserwacji)


Przykład trzech ćwiczeń:

Oczywiście rozplanowujemy to w tydzień treningów, odpowiedni czas, rodzaj dobieramy do czasu który chcemy poświęcić na trening.


Cz. główna (decyzyjna) - podejmowanie samodzielnych decyzji, które mają wpływ na to czy zdobędziesz bramkę, czy stracisz piłkę czy nie.


Obserwacja ,,przednia" (obserwuję co się dzieje przede mną i na tej podstawie podejmuję decyzje o dalszych działaniach - ustawienie partnerów, atak przeciwnika, gdzie jest wolna przestrzeń, ruch bez piłki partnerów) - przed przyjęciem z celnością podań, strzałem na bramkę, po przyjęciu, podczas prowadzenia piłki, dryblingu.


Obserwacja ,,tylnia"- (obserwuję co się dzieje za mną i na tej podstawie podejmuję decyzje o dalszych działaniach) ustawienie partnerów, atak przeciwnika, gdzie jest wolna przestrzeń, ruch bez piłki partnerów) - przed przyjęciem z celnością podań, strzałem na bramkę, po przyjęciu, podczas prowadzenia piłki, dryblingu.


Ta część treningu powinna być jak najbardziej zbliżona do warunków meczowych i to ta część treningu przynosi największe rezultaty w efektach dla zawodników.


Trening decyzyjny opiera się na:


Identyfikacji decyzji (umiejętność - przewidywania, koncentracji, ropoznawania najlepszych taktycznych rozwiązań, przypominania (wybór z pamięci najlepszych rozwiązań z daną sytuacją boiskową) rozwiązywania wyzwań, podejmowania decyzji (dokonywania najlepszych możliwych wyborów w danej sytuacji.)


Narzędzia które można dodatkowo wykorzystać w takim treningu:


- wykonanie elementów gry bez ustalonej kolejności.

- informacja zwrotna od trenera

- odpytywanie i informacja zwrotna wideo (rozmowa z zawodnikiem o decyzjach, które podjął, dając mu możliwość odpowiedzi, analiza wykonania czynności ruchowych, zachowań w danej sytuacji.


Przykład z odcinków, gdzie zastosowałem to narzędzie z moim bratem po treningu obserwacji, decyzyjności:

W tej części treningu niestety lub stety potrzebujemy partnera który będzie dawał nam bodziec reakcji (trening poniżej świetnie obrazuje jak może wyglądać cały model treningu)

W tej części treningu reagujemy już tylko i wyłącznie odwzorowując warunki występujące w meczu. 1vs1 z przeciwnikiem na plecach, 1vs1 z przeciwnkiem z przodu, z boku - otrzymujesz podanie, które wymusza od Ciebie obserwacje (obracanie głowy, patrzenie w przód, patrzenie w bok)


W in-sezonie polecałbym do tej części dodać indywidualizje do pozycji, gdzie przeciwnik (partner jest bierny, ale wybiera stronę ataku) (w jakiej strefie najczęście przyjmujesz, gdzie zagrywasz piłkę po przyjęciu, czy po wygraniu pojedynku 1vs1, z jakiej pozycji oraz w jakiej sytuacji reagujesz aby dojść do strzału, przegrania strony) plus dodatek aktywnego ataku przeciwnika.


W pre-sezonie można skupiać się na większej ilości aktywnego ataku przeciwnika i zwykłej gry 1vs1 lub układać parkoury tak jak to miało miejsce w moim programie wytrzymałość 2.0.


Jezeli nie mamy partnera to w zależności od okresu przechodzimy w parkury techniczno - obserwacyjne (jezeli jesteśmy w pre - sezonie możemy dodac elementy motoryki (a w in-sezonie skupiamy się bardziej na aspektach powtarzalności z indywidualizacją do pozycji reagując na bodźce wzrokowe, słuchowe. Jednak to też wymaga drugiej osoby, którą można jeszcze zastąpić nagrywając kolory na dyktafon lub korzystając z progresji narzędzia do scanowania gdzie ustalamy (jeżeli liczba jest parzysta reaguje tutaj, jeżeli nieparzysta reaguję tutaj)


Dlaczego warto dbać o spójność swojego rozwoju i rozwijać inteligencję ?


Boisko jako pole bitwy wymaga od Ciebie:


Podjęcia odpowiedniej decyzji (aspket poznawczy)

Gotowości motorycznej (aspekt motoryczny)

Braku emocjonalności (aspekt mentalny)

Właściwego wykonania technicznego (aspekt techniczny)


Optymalne przygotowanie motoryczne pozwola wydłużyć wysoką gotowość organizmu do podejmowania decyzji i wykonania wysokiej jakości określonych działań na boisku. Praca nad lepszą współpracą nerwowo - mięśniową na różnych płaszczyznach (percepcja, analiza, decyzja) pozwala zawodnikowi podejmować więcej trafnych decyzji, praca nad uważnością, docenianiem stresu i presji pozwala zawodnikowi kontrolować emocje i być spokojnym, pewnym siebie podczas pressingu przeciwnika, czy małej ilości wolnej przestrzeni, aspekt techniczny pozwala mu wykonywać wysokiej jakości podania, przyjęcia pozwalające na skuteczność oraz szybkość konkretnych dalszych działań.


Właśnie dlatego nie możesz pozostawić swojego rozwoju w rękach szczęścia, bo jeżeli masz luki w układance zacznie sypać się całość. Piłka nożna jest prostą grą, jednak bardzo wymagającą. Ty musisz zacząć wymagać od siebie jak najlepiej przygotowując się do wymogów które stawia. Nie wystarczy, że trenujesz technikę i motorykę, bo taka droga nie zaprowadzi Cię do gry na najwyższym poziomie.


Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o nawykach najlepszych, nauczyć się programować trening, aby rozwijał technikę, instyknt, obserwacje, szybkość podejmowania decyzji, a także chciałbyś pobrać specjalistyczne narzędzia do skanowania, które pomogą Ci w rozwoju indywidualnym tych aspektów, to mam dla Ciebie niespodziankę, kliknij w link na dole i zostaw maila na którego wysłać e-booka:

Wiedza taktyczna:


,,Wysoki poziom wiedzy taktycznej sprawia, że podejmowanie decyzji staje się szybsze i skuteczniejsze. Zawodnik rozpoznaje konkretną sytuację taktyczną, w której się znajduję i może przewidywać trafniej skutki danej sytuacji"


Mogę potwierdzić, że wiele razy na treningu przed którym analizowałem grę przykładowo Kevina De Bruyne, często decyzje które podejmowałem były bardzo podobne do tego co robiłem na treningu klubowym i jako, że zwracałem uwagę tylko na dobre decyzje to zazwyczaj moje także były dobre.


Wiedzę taktyczną nabywamy wraz z wiekiem, każdym treningiem klubowym, każdym meczem, ale czy rozwijamy ją w właściwy sposób - zależy to od nas, bo aby się rozwijać trzeba wiedzieć co obserwować, jak obserwować, jak ustawiać ciało, następnie zacząć popełniać błędy, aby późneij przejść do analizy i procesu uczenia się.


Twoja wiedza taktyczna nie rozwija się w momencie kiedy nie szukasz aspektów, które na boisku mogą Ci pomóc. Jeżeli nie analizujesz najlepszych, nie rozmawiasz z trenerem czy kolegami na temat piłki, ustawienia itp. Jeżeli teraz masz zakres wiedzy, która nie wyrabia w Tobie dobrych nawyków i poprzez proces popełniania błędów nie uczy Cię niczego nowego to zginiesz wśród naturalnej selekcji, osób które mają pewne aspekty na wyższym poziomie poprzez sytaucje które w ich życiu się przydarzyły, inne wychowanie, inne wartości, bardziej profesjonalny trener w młodości.. Elementy nad którymi nie masz kontroli. Twoja jedyna kontrola zaczyna się teraz, przeczytałeś tego posta i co teraz z tym zrobisz ?


Pamiętaj, że DZIAŁANIE jest w tym najważniejsze. Wykonaj trening life kinetik, wprowadź do treningu nawyk obserwacji, aktywnego przeciwnika, przeanalizuj swój mecz, przeanalizuj najlepszego zawodnika który inspiruje Cię na Twojej pozycji.


Powtarzaj te kroki codziennie, kilka razy w tygodniu, zaplanuj, wykonaj i zobaczysz że jeżeli w tym wytrwasz za rok będziesz innym zawodnikiem,a efekty zaisnspirują Cię do dalszej pracy w procesie, który nigdy się nie kończy. (chyba, że kończysz już karierę, przygodę z piłką). Jednak czym się nie zajmujesz, aby wyciągnąć maksimum, musisz mieć kierunek i procesy oraz jasny plan, który staję się Gps'em na drodze do Twojego celu.


Jeżeli potrzebujesz wzorców, inspiracji i wiedzy to zapraszam Cię do zakupu mojego programu OBSERWACJA. Zobacz tutaj co w nim znajdziesz i dlaczego powinieneś się na niego zdecydować. Jest to program potrzebny każdemu, kto trenuje indywidualnie.W przypadku, gdybyś chciał wejść na duży wyższy poziom tego aspektu zachęcam Cię do zapoznania się z programem obserwacja 2.0. Ulepszona wersja o nowe narzędzia do skanowania, nowe treningi zapewniające zwiększenie jakości i częstlotiwości skanowania przez ramię, robienia tego w odpowiednich momentach, e-book z wiedzą dotyczącą inteligencji, programowania treningów podzielonych na cztery etapy, gdzie znajdziesz dwadzieścia treningów.


5464 wyświetlenia2 komentarze

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

2 Comments


michal.steczkowski
michal.steczkowski
Mar 29, 2021

MEGA wartościowy post!!!

Like

Majer , mega post - konkretne narzędzia do pracy nad obserwacją i decyzyjnością , mega opisałeś sposób układania treningu decyzyjnośći który można fajnie przekształcić w trening pozycyjno-taktyczny. ZDRÓWKA MISZCZU :]🦁


Like
bottom of page