top of page
Szukaj

Maddison - Świadomość i mentalność o wartości Lamborghini

Zaktualizowano: 27 wrz 2022


Życie na pokaz czy inspiracja: (sfera mentalna + taktyczna)


Obserwując social media Maddisona widzimy drogie ubrania, samochody i wielu uznaję go za arogancką osobowość, za którą do pewnego czasu nie był powoływany do kadry narodowej. Jednak zawsze uważam, że warto sobie zadać pytanie: czy ta osobistość nie zapomniała o tym, jaki jest jej zawód, za co jest rozliczana i nie straciła ambicji bycia lepszym. Jeżeli nie zapomniała i nie straciła, to znaczy, że to ,,życie na pokaz" jest inspiracją dla wielu sportowców i nie ma nic złego w tym, że widzimy Jamesa, który jedzie do centrum treningowego Lamborghini, wykonać swoją robotę na sto procent.


James Maddison po zwycięstwie nad Chelsea:


,,Trener Rodgers prowadzi z nami bardzo często sesje analityczne, aby zidentyfikować obszary, które możemy rozwinąć."


Wystarczy spojrzeć na grę Maddisona i pierwsze co mi przychodzi do głowy to jego sposób poruszania się pomiędzy liniami, jego decyzje. Wszystko, co wywodzi się ze sfery inteligencji to poziom TOP, ale nie zawsze tak było. Wymagało to od niego procesu, cierpliwości, pracy, ale przede wszystkim chęci analizowania swoich występów.


Wiem jak trudne jest usiąść w ciągu dnia do meczu i z analitycznym spojrzeniem przyglądać się zawodnikowi ze swojej pozycji właśnie po to, aby tą inteligencje rozwinąć. Najgorzej, że nikt nam nie da gwarancji, że na kolejny mecz wyjdziemy i będziemy zawodnikiem, który gra lepiej.


Jednak jeżeli widzisz, że w każdym TOPOWYM klubie struktura ich pracy polega na analizowaniu, musisz zacząć to robić. Trudne decyzje, łatwe życie, łatwe decyzje trudne życie. Twój wybór, czy obudzisz w sobie obsesję na punkcie tego jak podchodzisz do swojego potencjału.


,,Maddison chłonie informacje jak gąbka, ma obsesję na punkcie futbolu, a Rodgers z łatwością zaszczepił intelektualne i analityczne spostrzeżenia, które sprawiły ogromny postęp w jego grze."


Niech Maddison stanie się dla Ciebie inspiracją, dla potwierdzenia zobacz sobie jego, ,,hajlajtsy" i analizę taktyczną. Zrób to TERAZ, nie czekaj na motywacje ani idealny moment, TERAZ jest idealnym momentem, aby usprawnić swoją inteligencję, obejrzyj dwa filmy i zrób notatki dla siebie, analizując co według Ciebie go wyróżnia i co możesz wprowadzić do swoich treningów inspirując się jego grą, wyciągnij wnioski - następnie każdego dnia, powtórz ten proces, zobaczysz jak, zmieni się Twoja gra w przeciągu roku i ile ważnych wniosków wyciągniesz.

Jeżeli nie grasz na pozycji Maddisona, zacznij analizować zawodnika z Twojej pozycji, którym się inspirujesz. Polecam wybrać TOP 3 zawodników, których codziennie analizujesz i oglądasz + dodać do swojego procesu minimum raz w tygodniu analizowanie swojego meczu ligowego/treningu/sparingu.


Wizja pozwala usunąć ograniczenia: (sfera mentalna)

Większość zawodników nie czuję obsesji na punkcie futbolu, bo ich sensem życia nie jest rozwijanie potencjału. Nie mają wizji i ambicji stawania się choćby tylko o 1% lepszym, każdego dnia. Jeżeli brakuje Ci obsesji, wizji, sensu życia i grasz tylko dlatego, że jest to fajne, modne, będziesz uciekał w przyjemności, które nie prowadzą Cię w kierunku stania się piłkarzem grającym w zawodowych ligach.


Po drugie większość nie wierzy, że trening indywidualny, analiza, trening motoryczny etc. im pomoże, albo zastanawiają się czy to jeszcze w tym wieku ma sens. A może inaczej, boją się trudu, który wymaga od nich codzienna samodyscyplina, nie potrafią wygrać z samym sobą a później mają pretensje, że nie mają do siebie zaufania i szukają magicznych sposobów na pewność siebie.


Jeżeli wierzą to z kolei, brakuje im cierpliwości do podążania za tym czego chcą, w codziennym procesie, zatrzymuje ich opór (niewidzialna siła sabotująca Twoje działania) lub opinia innych. Szukają gwarancji, gdzie na świecie jej po prostu nie ma. Czy zaczniesz zajmować się biznesem, pracować na etacie, grać w tenis, piłkę nikt nie da Ci gwarancji, że to, co robisz, przyniesie efekty, nikt nie da Ci gwarancji, że Twój biznes przyniesie Ci miliony, albo nikt nie da Ci gwarancji, że w pracy na etacie zostaniesz przez najbliższe lata.


Wszędzie jest ryzyko, mniejsze bądź większe, dlatego musisz obudzić w sobie ślepą wiarę, ustalić sens życia i codziennym procesem, pokonując opór, wymówki podążać w kierunku rozwoju, aby to zrobić, musisz obudzić w sobie zwierzęcą ambicję i zacząć agresywnie zwiększać prawdopodobieństwo osiągnięcia tego czego chcesz - zdobywanie bramek, asyst, wygrywanie pojedynków w ofensywie i defensywie, zachowania czystego konta, trofeów, statutetek, medali.


Jak to zrobić według trenera Leicester ?


Pierwszy krok pracy trenera Rodgersa z zawodnikami Leicester polega na usuwuaniu ograniczeń z głowy. Każdy gracz musi mieć ambicję. Przede wszystkim wizje tego, dokąd chcą dotrzeć w swojej karierze i ma być tego osiągnięcia, ,,bardzo głodny".


Bardzo głodny oznacza to, że musi przeobrazić się w zwierze, dosłownie. Musi obudzić zwierzęcy instynkt, który jest w każdym z nas głęboko ukryty przez rodziców, wychowanków itp. itd. wiele razy poruszałem ten temat.


Polega on na tym, że w Twojej głowie masz mnóstwo ograniczeń, zahamowań, zawahań, które zostały Ci zaprogramowane, dlatego nie podejmujesz trudnych decyzji o wyjściu do piłki, o wykonaniu zwodu z pełnym przekonaniem, że wygrasz pojedynek, o każdej decyzji, która wymaga od Ciebie odwagi na boisku, bo się boisz. Boisz się opinii, boisz się, że stracisz, boisz się konsekwencji więc uciekasz w to co przyjemne, czyli bieganie bez brania całego ciężaru konsekwencji na siebie i nie możesz poradzić sobie z dialogiem wewnętrznym, który atakuje Cię myślami przez które czujesz się bezradny. Wiem, że tak jest bo przez większość młodzieńczych lat tak miałem i nawet zdarzało się to jeszcze nie dawno, jednak jest sposób aby się tego pozbyć i dlatego właśnie czytasz ten post.


Maddison z pewnością wierzy we własną zdolność sprostania wyzwaniom, przed którymi do tej pory stanął, jest to część jego osobowości. I teraz pytanie jak w sobie obudzić tą część osobowości nie kurczenia się przed wyzwaniami, które wymagają od nas ryzyka i niosą za sobą różne konsekwencje.


„Uwielbia swoją grę. Myślę, że ,,zuchwalstwo" bierze się z wiary w to, co według niego może zrobić. A to co może zrobić bierze się z jego przygotowania. Bez tej wiary, nie będziesz miał ambicji do nieubłaganej chęci wpłynięcia na mecz piłki nożnej, nieważne czy chcesz to nazwać arogancją… Musi grać na krawędzi, aby spróbować stworzyć szansę dla swojej drużyny. Był taki od 11 do 12 roku życia."


„To samo myślimy, patrząc na amerykańskich sportowców: „Spójrz na to, jaki ten i ten jest arogancki”. To po prostu ogromna wiara w siebie. To jest to, czego potrzebujesz, aby być najlepszym."


„Maddison ma wspaniałą osobowość. Jest bardzo skromnym chłopcem, ale na boisku gra z ogromną pewnością siebie. Jednak także rozumie, jak to jest wykonywać brudną robotę - nie grał w Premier League przez całe życie."


*Brudna robota na boisku polega na grze w defenesywie, ofensywnych zawodników. W większości ,,średnich" drużyn w Premier Leage na ten aspekt zwraca się szczególną uwagę, bo wiedzą że kluczem do zwycięstwa z lepszymi drużynami jest ich wspólnota i jedność w zespole.


Obudź w sobie wewnętrznego LWA: (sfera mentalna)

Wyobraź sobie LWA, króla dżungli - czy on się zastanawia nad konsekwencjami swoich działań ? Nie, on żyje w jednometrowym świecie - jestem w dżungli, walczę o przetrwanie, mam chęć dominacji, rywalizacji i kontrolowania. Gdybyś ty miał takie podejście na meczu, o ile procent grałbyś lepiej ? Przestałbyś myśleć o tym co się działo w szkole, domu, czy ciągle zastanawiać się nad tym co jeszcze dzisiaj może się spieprzyć. Jeżeli nie potrafisz wyłączyć myśli ze swojej głowy na polu bitwy (boisko), to każdy głupek (osoba która nie rozwija się indywidualnie, posiadająca umiejętności z naturalnego środkowiska - granie na ulicach, orlikach itp), który nawet nie wie, o czym myśleć, będzie od Ciebie silniejszy mentalnie.


Zadaniem każdego zawodnika w Leicester jest obudzenie wewnętrznego LWA poprzez świadome skupienie uwagi na działaniach, które wymaga od nich pole bitwy. Świadome skupianie uwagi ? To właśnie wyłączenie wszystkich myśli i podążanie za instynktem.


Tim Grover: Żeby dostać to co chcesz, musisz zostać tym, kim jesteś.

Projektem trenera Leicester jest osiąganie jak najlepszych osiągnięć, a żeby dostał to czego chce musi mieć zawodników, którzy usunęli zbędne warstwy – czyli sporą część narzuconych im ograniczeń przez innych ludzi.


Żeby dostać to, co chcesz musisz pamiętać o tym kim NAPRAWDĘ jesteś, bo nie jesteś tym, kim uważasz, że jesteś, bo uważasz, że jesteś, jaki jesteś, poprzez wmówienie Ci tego przez to kim się otaczałeś i jak zostałeś zaprogramowany przez społeczeństwo. Głęboko w Tobie jest część wewnętrznego LWA, która zaprowadzi Cię do lepszych wyników.


Wykorzystując możliwości człowieka, czyli świadomy wybór, musisz obudzić w sobie potencjał zwierzęcia, aby obudzić w sobie chęć dominacji i rywalizacji. Najbardziej przy dojściu do tego miejsca może pomóc Ci mentor, który daje wskazówki dotyczące obudzenia tego LWA (rozmowa) lub medytacja, czyli usuwanie zbędnych szumów z głowy.


Medytować możesz na dwa konkretne sposoby:


Poranna zabawa piłką i wyłączenie wszystkich zbędnych myśli, oceniania siebie, zawahań.


PAMIĘTAJ: Nie medytujesz po to, żeby zostać buddą! Robisz to dla swojego potencjału. Jeżeli w Twojej głowie pojawiają się myśli, które blokują Cię w działaniu to, tracisz ogromnie dużo na każdym treningu i meczu. Marnotrawisz czas, bojąc się i wątpiąc. Wyłącz te myśli i możesz skorzystać jeszcze z drugiej opcji, zaczynając codziennie minimum 10min medytować:

A jeżeli chcesz dodatkowo zobaczyć, na czym polega wewnętrzny LEW zobacz sobie dokument “Koby Bryant’s Muse”. https://www.cda.pl/video/50104619b

Zniszczę każdego kto postawi stopę na parkiecie. Miałem w sobie tą uwięzioną frustrację, którą musiałem wypuścić. Człowieku, to było jak lawina. I nic nie było w stanie stanąć mi na drodze. Nic nie było w stanie mnie powstrzymać - Kobe Bryant

Teraz mam dla Ciebie przykład skrzydłowego z Leicester, Barnes i to w jaki sposób trener chciał wyciągnąć z niego więcej potencjału i po prostu to zrobił.

,,Jeśli chodzi o postęp Barnesa, właśnie mental był kluczowy. Może być cicho mówiącym, dobrze wychowanym i grzecznym młodzieńcem z wioski Countesthorpe w Leicestershire, ale na boisku chodzi o uwolnienie wewnętrznego demona i psychologiczne wyciągnięcie wewnętrznego pana Hyde'a z doktora Jekylla.

Tutaj możesz zobaczyć film DR JEKYLL I PAN HYDE znowu dodając sobie obejrzenie tego filmu jako priorytet, bo będzie on ważny w obudzeniu wewnętrznego LWA. Link: https://www.cda.pl/video/16465322

„Jest naprawdę wyluzowanym chłopcem, ale ma wewnętrzną stal i wewnętrzną agresję. Kiedy się denerwuje, radzi sobie najlepiej. Nie jest z natury agresywnym chłopcem. Jest cudownie spokojny. Jednak budzi swoją agresję na boisku dlatego, tak trudno go zatrzymać.

Przypomina Ci to Kobe Braynta z filmu, który poleciłem wyżej ? Na końcu zanim przejdziemy do kolejnego etapu w tym poście mam dla Ciebie fajny cytat Tima Grovera, który będzie idealnym podsumowaniem tego co przeczytałeś.

,,Podążaj za swoim projektem, snami i pragnieniami, ufając temu co już wiesz. Tylko Ty możesz zamienić swoje sny w rzeczywistość. Największe bitwy stoczysz z sobą samym i musisz być swoim najtwardszym przeciwnikiem. Zawsze wymagaj od siebie więcej niż, wymagają od Ciebie inni. Bądź ze sobą szczery a będziesz w stanie sprostać wszystkim wyzwaniom, zachowując pewność i głębokie przekonanie, iż jesteś gotowy na wszystko. Życie bywa skomplikowane; prawda jest prosta" – Tim S. Grover


Eliminowanie słabych punktów: (sfera motoryczna)

Jedyna rzecz, która była kwestionowana przez ludzi obserwujących poczynania Maddisona to jego fizyczność. Jednak on nie czekał na zbawienie, tylko wziął się do pracy nad tym aspektem. Na tym właśnie polega różnica między pewnością a arogancją - pewny siebie człowiek rozpoznaje słabe punkty i bierze się do pracy, arogant nie da sobie wmówić, że ma jakiekolwiek słabe punkty.


Tutaj nie było podanych specjalnych działań, które zastosował, ale trafił do specjalistów, którzy usprawnili mu technikę biegu, koordynację, siłę, moc i wszystko, co wpływa na aspekt fizyczny. W mojej strukturze indywidualnej możesz znaleźć wiedzę na temat budowania szybkości, link: https://www.subscribepage.com/strukturatreningowamajerfootball


Na zdjęciu możemy zobaczyć, że jego technika biegu jest na wysokim poziomie

Leicester w sezonie 2019-2020 miał najwyższy procent dostępności zawodników przez co kluczowi zawodnicy przez większość czasu byli dostępni dla trenera Rodgersa, a to daje im bycia w ciągłym treningu i meczu co pozwala utrzymać zdolności motoryczne, techniczne i taktyczne, ze względu na brak przerwy. Kiedy łapiesz formę to regularność jest kluczowa, dlatego mocną uwagę trener motoryczny Leicester poświęcał na prewencje urazów wprowadzając przede wszystkim identyfikacje tego jak się zawodnicy czują. ,,Nie wszystkim kontuzjom można zapobiec, ale znaczenie identyfikacji potencjalnego ryzyka kontuzji podczas treningów i meczów w celu złagodzenia możliwych problemów nigdy nie było ważniejsze niż teraz, gdy jest tak duży natłok meczów i trenerzy chcą mieć swoich zawodników w jak najdłuższych okresach, w jak najlepszej formie."


Najważniejszym krokiem, który im na to pozwalał to korzystanie z Gps Catapult. Wprowadzili system monitorujący wybuchowość i rodzaj intensywności podczas meczu czy treningu, to pozwoliło im w pełni indywidualizować rozwój poszczególnych zawodników poprzez ciągłą analizę. Jeden z ważniejszych elementów Twojego rozwoju w aspekcie fizycznym to indywidualizacja na podstawie badań, dobieranie ćwiczeń biegowych na podstawie testów wydolnościowych, dobieranie intensywności wysiłku na podstawie regeneneracji lub intensywności treningu w klubie czy dobieranie ćwiczeń siłowych, eliminujących słabe punkty lub wzmacniającyh elementy, które są u Ciebie na niskim poziomie.


Istnieją główne obszary monitorowane w poruszaniu się zawodników: bardzo niska/niska intensywność, gdzie zawodnicy chodzą lub wykonują powolne ruchy. Bieg o średniej lub wysokiej intensywności (szybszy bieg/sprint), a także dynamiczne zwroty, niska praca na nogach, zmiany kierunku o dużej i średniej intensywności. Poniżej film przedstawiający movement zawodnika z Premier Leage grającego na środku pola:

I tutaj jest ważny element, który wskazuje na to, że byle jaki trening nie ma prawa optymalnie przygotować Cię do tego co nastąpi w meczu. Wszystko jest zależne od monitorowania i planowania, abyś w sobotę czuł się jak najlepiej. Oczywiście mowa o pracy w sezonie, okres przygotowawczy rządzi się swoimi prawami, dlatego w okresie przygotowawczym musisz wykonać dobrą robotę, żeby nie nadrabiać w sezonie, gdzie sobotnie mecze będą dla Ciebie męką.


Dla trenerów przygotowania fizycznego najważniejszy jest aspekt usprawnienia wydolności pomiędzy dynamicznymi zawrotami, a pracą biegową. Jeżeli w ciągu tygodnia wykonujesz trening techniczny, który obciąża Cię ciągłymi zwrotami, dynamiczną pracą, następnie idziesz na trening klubowy i znowu obciążasz się taką samą intensywnością, to cały ten proces na dłuższą mete nie przyniesie Ci żadnych korzyści, a będziesz czuł się jeszcze gorzej niż Ci którzy wogóle nie trenują indywidualnie.


Narzędzie, które może Ci pomóc usprawnić Twoją pracę to GPS, mierzący Twoją pracę na treningu + wiedza, która nauczy Cię monitorowania i planowania. Jeżeli chcesz zamówić GPS playr by catapult to z tego refflinka możesz to zrobić -15% http://euplayr.refr.cc/alanmajerski .. *Wiedza z monitorowania i planowania znajduję się w moim programie Pre-sezon 2.0/Speed program 2.0/ Wytrzymałość 2.0.


Na tej podstawie będziesz mógł dopasować swoje treningi w taki sposób, aby jak najbardziej po lini prostej przesuwać się do rozwoju swojego potencjału, nie tracąc dodatkowo energii. Przykład z Premier Leage:


,,Sposób, w jaki dostosowujemy obciążenie dla zawodników podczas treningu, można na bieżąco zmieniać poprzez analize statystyk GPS. Na przykład skrzydłowy znany ze swojej wybuchowości wygląda ospale na treningu czy meczu, ponieważ nawarstwiło się duże zmęczenie. Zamiast po prostu mówić, że wygląda ospale, Movement Profile pozwola personelowi porównać jego ruchy z tymi z poprzednich sesji i jego historycznymi obciążeniami i dać mu kilka dni odpoczynku, które sprawią, że wróci na właściwe tory. Być może zawodnik przetrenował określone grupy mięśni i reżim treningowy musi się dla niego odpowiednio zmienić. A może chodzi o coś poważniejszego. System ma na celu identyfikację obciążenia.

Dopasowanie, elastyczność, indywidualizacja - to są elementy wpływające na Twoją jakość, a nie wskazówka pt. ,,codziennie musisz trenować 6h dziennie, bo inaczej nie odniesiesz sukcesu".

Jednak wszystkie innowacje i technologie nie mają sensu, jeżeli zawodnicy nie zwracają uwagi na podstawowe fundamenty o których mówi Glen. „Jeśli spojrzysz teraz na kształty ciała zawodników i ich walory fizyczne to inny poziom, ale wynika to z ich dopasowania się do tego co występuje na boisku. Właśnie dlatego nie chodzi tylko o to, jaką pracę wykonują przychodząc do nas, bo zanim do nas przyjdą, muszą przygotować się do tego w domu, jedząc dobrze, dbając o sen.. Jest bardzo dużo szczegółów o które można zadbać, jednak najważniejsza jest świadomość zawodników i nauczenie ich odpowiedzialności za swoje ciało. Wydaje mi się, że to jest to ogromna przewaga którą zbudowaliśmy w Leicester: Powierzenie graczom odpowiedzialności za swoje przygotowanie. Dzięki temu wszystko co robimy stało się bardziej naturalne. Podstawowe pytanie, które mają sobie zadać zaraz po wstaniu i przed pójściem spać to „Co muszę zrobić, aby być w dobrej formie i mieć możliwość rozwoju ? Co muszę zrobić aby pozostać w drużynie, grać w pierwszym składzie ?

Oczywiście aby zoobrazować sobie jaką pracę wykonują wystarczy przeszukać ich kanał na YT i jeżeli ma się wiedzę z zakresu treningu, można dużo wniosków wyciągnąć. Ja do swojej struktury bardzo w łatwy sposób jestem w stanie to przełożyć, bo wiem na czym polega system układania i planowania treningów. Jeżeli jednak ktoś nie siedzi w treningu indywidualnym, ciężko mu będzie wyciągnąć coś dla siebie z takich krótkich wideo, myślę że jednak jak oglądasz mnie długo lub masz któryś z moich programów to posiadasz wiedzę, która pomoże Ci tą pracą zainspirować. Pamiętaj, że jeżeli będziesz miał jakieś pytania odnośnie programów i treningu pisz do mnie na instagramie @majer_1198.

Wiadomo, że chodzi mi tu bardziej o pracę motoryczną ponieważ Twoja praca indywidualna techniczna musi być zindywidualizowana do celu jaki chcesz osiągnąć. Ty aspirujesz do tego, aby być na tym poziomie na którym są oni, więc Twój model treningu musi się różnić. Przejdźmy jednak już do Maddisona i dalszej części jego umysłu i świadomości.

,,Jednym z moich największych atutów jest mój umysł: wiara w siebie i to, co robię. Jednak nigdy, przenigdy nie chciałem wydawać się arogancki." - James Maddison

Trener Rodgers bardzo mocno kładzie nacisk na to o czym kiedyś pisałem względem prostej taktyki u Gaurdioli inspirowanej Johanem Cruyffem. Jeżeli masz piłkę staraj się trzymać ją jak najdłużej, a jeżeli ją stracisz staraj się ją jak najszybciej odebrać. Takie podejście starał się zasczepić w swoich graczach, aby po stracie nie zatrzymywali się, tylko dążyli do jak najszybszego doskoczenia, przecięcia lini podania i drużynowego przesuwania. Aby pomóc im w pracy nad tym aspektem, próbuję na treningu stworzyć w zawodnikach poczucie więzi i odpowiedzialności w zespole poprzez zoorganizowaną defensywę jedenastu ludzi.

„Zawodnicy muszą zrozumieć, że jeśli skrzydłowy naciska na prawego obrońcę, gdzie w związku z tym poruszam się jako napastnik, środkowy pomocnik. A jeśli piłka zostanie ponownie zagrana do tyłu, gdzie będzie mój kolejny nacisk na przeciwnika"

Jeżeli Twoja drużyna gra podobnie, możesz w bardzo fajny sposób przeanalizować sobie swój sposób poruszania się, czy wiesz kiedy masz naciskać, jak odcinać i czy Twoje zachowania w defensywie pomagają Twojemu zespołowi ? Dzięki takiej pracy i świadomości, Twoja drużyna będzie miała częściej piłkę, a za tym idzie więcej możliwości otrzymania piłki od partnerów.


Jeszcze nie dawno mówiono o Maddisonie jak o zawodniku, który ma się dopiero wprowadzać powoli do Premier Leage. Przede wszystkim to co mu pomogło w rozwinięcu skrzydeł była po prostu praca nad tym co szwankowało, ale jednocześnie skupienie się na mocnych stronach. James miał ,,talent", ale musiał go zmaksymalizować aby uczestniczyć w grze na najwyższym poziomie, musiał się jeszcze bardziej rozwinąć, a do tego prowadził codzienny proces.


*Talent definicja moim zdaniem - osoba, która poprzez dużą ilość spędzonego czasu z piłką za małolata, treningów z ojcem, gry na ulicy ma w sobie naturalną technikę użytkową, która bierze się z praktyki i miłości do futbolu, a nie jest magiczną siłą z nieba.


,,Oczywiście James ma swoje mocne strony, więc pozwalasz mu rozkwitać dzięki tym stronom, ale widzieliśmy nad tym czym może pracować, aby stać się jeszcze lepszym więc pomogliśmy mu w taktycznej dyscyplinie. To sprawiło, że jego umiejętności techniczne weszły na EFEKTYWNIEJSZY poziom”.


Umiejętność dopasowania się: (sfera mentalna)


Według różnych źródeł Maddison na samym początku w Premier Leage cierpiał ze względu na to, że nie mógł występować na pozycji za napastnikami, w której dorastał jako młody chłopak wzorując się na grze Paula Gascoigne i Wayne'a Rooneya. Sam Rodgers nie wystawiał go bardzo długo na pozycji nr 10, ale zaczął się przyzwyczajać i zwiększać swoją elastyczność i świadomość, że piłka zmierza w kierunku tego że zawodnicy za nie długo nie będą mieli przypisanych pozycji.


„Powiedziałbym, że moja najlepsza pozycja to nr 8, ale mogę grać z lewej strony, jako nr 10, gdziekolwiek - o ile jestem na boisku i jestem w stanie wyrazić siebie (pokazać na co mnie stać). To wszystko, co się naprawdę liczy. ”


W wywiadzie Maddison mówił o tym, że bardzo często wraz z swoim tatą oglądał klipy z najlepszych zagrań wyżej wymienionych graczy i w szczególności jego ojciec pokazywał mu grę Paula Gascoigne.


„Paul Gascoigne był ulubionym graczem mojego taty. Nigdy nie widziałem go na żywo kiedy był u szczytu kariery, ale z klipów widać, jaki był dobry. Tata i ja możemy rozmawiać o piłce nożnej do wschodu słońca. Pokazał mi wszystkie nagrania z jego gry. Gascoigne grał dokładnie tak, jak powinien grać kreatywny ofensywny pomocnik. Był dynamiczny, wygrywał pojedynki, zagrywał wspaniałe podania… Chcę do tego dążyć, bo wiem że jestem kreatywnym graczem. Wierzę, że potrafię również dryblować, ale także mam wizję obserwacji, która daje mi możliwości podania partnerom. Obserwuję graczy o podobnym charaktrze jak on i próbuję wyciągać z nich wszystko co może mi pomóc.

„Często podglądałem też, Wayne'a Rooneya, obserwując go, byłem trochę starszy i lepiej mogłem zrozumieć jak jego zachowania wpływają na grę. Przez lata dominował w Premier League; niewiarygodny gracz. W dzisiejszej epoce jest David Silva, który jest jak dobre wino, starzeje się, ale jest coraz lepszy. I oczywiście Philippe Coutinho, który był w Liverpoolu, kiedy ja grałem w niższych ligach. Jego też często obserwowałem.

„Menedżer i ja rozmawialiśmy o roli, jaką odegrał w jego zespole, o tym jak czasami używał Coutinho jako numer 8, a innym razem na lewym skrzydle. Posiadał umiejętności, które pozwalały mu dobrze radzić sobie w tych rolach. Wierzę, że jestem na tyle wszechstronny, aby występować na różnych pozycjach. Mam w tym doświadczenie, bo każdy menadżer wymagał odemnie innej gry, Tony Mowbray grał mną jako 10 w 4-2-3-1. Daniel Farke w Norwich kazał mi przez jakiś czas odgrywać głębiej grającego rozgrywającego.

„Nawet kiedy menadżer wystawia mnie na lewej stronie, daje mi możliwości na grę między liniami. Nie jest typem trenera, który mówi:„Jesteś po lewej stronie, musisz za wszelką cenę trzymać się linii bocznej ”. Nie jestem takim typem gracza, więc nie wykorzystywałbym swoich mocnych stron. Nasza lewa strona jest bardzo ofensywna, jeśli wejdę do środka i zostawię przestrzeń przy lini bocznej Ben Chilwell będzie miał tam mnóstwo przestrzeni, a jak rozwija skrzydła to jest nie do zatrzymania.

,,To co ulepszyłem i nadal będę nad tym pracował to gra w obronie, od czasu pojawienia się Brendana Rodgersa więcej naciskam na przeciwników, przesuwam i zatrzymuję ich podania przez linie. Kiedy trener mnie zobaczył odniósł się do tego jak do czegoś, nad czym muszę popracować, ale w tym sezonie grałem w każdej minucie każdego meczu, z wyjątkiem czterech z Bournemouth, więc widzę, że mendadżer mi ufa poprzez to, że sprostałem jego wymaganiom, stając się bardziej sprawny i silniejszy.

Znalezienie swojej inspiracji, podglądanie i wyciąganie wniosków z gry wybitnych zawodników spowodowało, że Maddison kształtował się z roku na rok na zawodnika, który jest gotowy dominować tak jak jego wzorce. Jego podejście, w którym każdy moment jego kariery to wyzwanie pozwala mu się rozwijać jeszcze szybciej, bo nie traci energii na rzeczy których nie kontroluje. Cokolwiek robi, gdziekolwiek nie gra stara się grać jak najlepiej i wykorzystuje swoje mocne strony poprzez świadomość taktyczną.

Większe angażowanie się w defensywę na pewno spowodwało z miesiąca na miesiąc naturalny wzrost jego wytrzymałości, gdzie przy mniej wymagającym przeciwniku miał więcej siły aby wygrywać pojedynki i tworzyć przewagę w ofensywie.


Świadomość taktyczna: (sfera taktyczna)

Teraz zaczyna się całe ,,mięsko" dotyczące jego spojrzenia na futbol, jeżeli jesteś weganem to wyobraź sobie coś roślinnego. :)


„Sytuacje na boisku nigdy nie są takie same, po otrzymaniu piłki obrońcy są na różnych pozycjach. Chodzi o ocenę sytuacji w ułamku sekundy i podjęcie najlepszej decyzji względem stworzenia sytuacji bramkowej."


Dlatego zawsze musisz obserwować. Pamiętaj.


„Najlepsi gracze na świecie oceniają sytuacje w ułamku sekund: odczytują ją i wiedzą, co zamierzają zrobić z dużym wyprzedzeniem. Lionel Messi odbiera piłkę dwa lub trzy kroki przed tym zanim przeciwnik pomyśli o tym, że może ją otrzymać. Gracze, którzy dłużej zastanawiają się, nad tym co się wokół nich dzieje, nigdy nie zagrają na najwyższym poziomie."


Ciekawe, bardzo ciekawe. Nadal chodzi o obserwację, ale już z szybkością podejmowania decyzji na bazie tego co zobaczyłeś.


„To instynkt i świadomość, umiejętność oceny gry. Czy słuszne jest zagranie piłki prostopadłej, czy utrzymywanie posiadania ? Ponieważ ścigałeś piłkę od kilku minut? Z praktyką staje się to prawie drugą naturą. Musisz obserwować, żeby wiedzieć, gdzie znajduje się przeciwnik, ale także gdzie są twoi koledzy z drużyny."


Staję się to drugą naturą, kiedy wypracujesz nawyk, bo każde doświadczenie powoduje że jesteś w tym lepszy.

Świadome zadawanie pytań podczas treningu, może przekształcić się w podświadomy instynkt podczas meczu. Jednak wszystko zależy od tego czy wiesz już jakie pytania powinieneś sobie zadawać i czy zaczniesz to wdrażać ? Proces zaprowadzi Cię do pewności w działaniu. Obserwuj i pytaj samego siebie, na początku możesz popełniać więcej błędów i grać wolniej, ale z czasem pomoże Ci to wypracować lepsze nawyki prowadzące do większej skuteczności.


Kolejny cytat Maddisona wskazujący na jego świadomość:


„Jeśli jestem między liniami i skanuje przez ramię, a Jamie Vardy na lewym skrzydle kuleje z kontuzją, nie zamierzam obracać się w kierunku ofensywnym, ponieważ nie mam opcji rozegrania akcji. To oczywisty przykład. Kiedy Jamie jest gotowy, wtedy spróbuję się do niego zbliżyć i podjąć decyzje o dryblingu lub piłce prostadłej - jego ruch ściąga uwagę przeciwników, więc mamy większe szanse na stworzenie sytuacji. Ciągle oceniam, co się dzieje wokół mnie, zastanawiając się, gdzie najlepiej zagrać lub gdzie najlepiej pobiec"


Dzięki obserwacji możesz wnieść swoją grę na dużo wyższy poziom, a bez niej nie wykorzystasz pełni swojego potencjału motorycznego, technicznego nad którym tak ciężko pracujesz. Brak obserwacji prowadzi do wolnych, złych decyzji a co najgorsze losowych, to tak jakbyś nie kontrolował tego gdzie podajesz, ale jakimś cudem jest 20 zawodników na placu, więc do któregoś piłka musi trafić, szkoda że najczęściej do przeciwnika. Jeżeli zaczniesz nad tym pracę, unikniesz tej frustracji która pojawia się po meczu, w którym czujesz że nie pokazałeś tego co potrafisz, nie marnuj swoich szans na pokazanie się trenerom z lepszych klubów i nie marnuj swoich szans na podbijanie statystyk, które są bardzo ważne w kontekście dostania się do lepszej ligi. Jeżeli jeszcze nie zapoznałeś się z moim programem OBSERWACJA, to tracisz wiele możliwości. Odkryj w sobie tą ukrytą cząstke potencjału i zainwestuj w swój rozwój.


POSTAWA (OFIARA CZY WŁAŚCICIEL)


Wszyscy zastanawiali się przez długi czas jak taki zawodnik może nie być powoływany na kadrę, przecież zrobił tak ogromny postęp. Jednak postawa Maddisona to najwyższy poziom inteligencji emocjonalnej, zero okazywania frustracji i braku przeświadczenia ,,należy mi się, dlaczego mnie nie powołuje" nawet jeżeli odczuwał wewnętrzną frustrację to całą to energię próbował przekształcić w statystyki, wyniki bo wiedział, że to realnie prowadzi do powołania, a nie jego słowa wskazujące na brak zadowolenia.


Gdy już zaczął być powoływany to uważał każdy chwilowy pobyt na zgrupowaniu jako doświadczenie i okazję na to aby edukować się jako piłkarz.


„Zdecydowanie z kadry zawsze wracam do Leicester jako bardziej wyedukowany gracz. Każde doświadczenie może mi pomóc. Jest miłośnkiem gry w piłkę. Kocham to i słucham wszystkiego, co próbuje mi przekazać menedżer. Słucham także wszystkiego, co mówią moi koledzy z drużyny o grze w swoich klubach. Jurgen Klopp i Pep Guardiola mogą chcieć zupełnie innych zachowań niż Rodgers, podczas gdy Gareth Southgate może również wymagać ode mnie czegoś innego. Rozamawiamy o tym jak się poruszają, i jakie filozofie przekazuje ich trener. To jest tak bardzo rozwijające, że zgrupowanie może trwać 10dni, a ja czuję się o 50% lepszy.


,,W tym wszystkim chodzi o rozwój i aby nigdy się w nim nie zatrzymać. Nie ważne co osiągnąłeś lub czego nie osiągnąłeś. Chęc ciągłego rozwoju jest tym, w czym mam zamiar wytrwać. Nie mam kontroli nad tym, czy jestem powołany do Anglii, czy też nie, ani czy otrzymam minuty w grze dla reprezentacji. Wszystko, co mogę zrobić, jeśli zostanę powołany, to być świadomym po co tam jestem. A jestem po to aby, słuchać i uczyć się od Garetha i Steve'a, dwóch bardzo dobrych trenerów. Mam nadzieję, że zaprezentuję swoję umiejętności i udowodnie że zasługuję gry dla Anglii. ”


Czytając to wszystko przypomniał mi się Xavi i jego wspaniałe wywiady na temat piłki nożnej, rozumienia gry, inteligencji. Maddison to jeden z niewielu piłkarzy w wieku 22lat, który przekazują tyle praktycznej wiedzy, z której można wyciągnąć mnóstwo wniosków, ale trzeba chcieć. Trzeba przede wszystkim pragnąć rozwoju i nigdy przenigdy się w nim nie zatrzymywać, podjąć decyzję i starać się wdrożyć to co opisałem w tym poście, następnie wykazać się cierpliwością, pokorą dla słabyszch momentów i podążać za swoim sensem życia tak jak to robi James. Jednocześnie fajnie mieć w tym wszystkim dużo radochy.


Spodobało mi się najbardziej to zdanie ,,być świadomym po co tam jestem". Jesteś każdego dnia świadomy, po co rano wstajesz ? Po co idziesz na trening klubowy ? Po co odpalasz analizę meczu ? Po co idziesz na treninig indywidualny ? Po co idziesz się pobawić piłką ? Po co medytujesz ? Za każdym razem kiedy masz coś zrobić, nakieruj swoją świadomość na PO CO TO ROBIĘ ? Jeżeli nie znajdziesz odpowiedzi, tzn. że powinieneś się zająć czymś innym.


Tutaj wywiad z Maddisonem po meczu z Chelsea, w którym w bardzo szczegółowy sposób opisuję to się działo na boisku:

To jest też niesamowite, jak fajnie potrafi przekazywać informajcę z boiska. Nie odpowiada ,,tak" ,,nie" tylko pokazuje swoją perspektywę przez co z takich wywiadów znowu można wyciągnąć mnóstwo smaczków.


,,Fajnie być na szczycie Premier Leage, chociażby na te 24h. Jest to dla nas wzmocnienie psychiczne, ponieważ pracujemy na to bardzo ciężko. Wiemy, że na tym możemy budować kolejne wyniki. W pierwszej części, przez gre w ustawieniu 4-4-2 mieliśmy troche mało posiadania i dużo sił traciliśmy w defensywie, ale udało nam się zdobyć jedną bramkę. Po przejściu do 4-3-3 to posiadanie się zwiększyło i czuliśmy większą kontrolę nad meczem co pozwoliło nam w spokoju ten wynik utrzymać."


Zapytany o to co wpłynęło, że ma tak dobre statystyki względem początków w Premier Leage powiedział, że oglądanie swojej gry i wyciąganie wniosków.


,,Zawsze to robię, oglądam swoje mecze, później spotykam się z analitykiem i rozmawiam o tym w którym miejscu mógłbym się lepiej ustawić być aby zdobyć bramkę ? Wyszło nam, że powinieniem więcej wbiegać w szesnastke i przewidywać gdzie może spaść piłka. Właśnie to dzisiaj zrobiłem, zobaczyłem odbiór piłki, podniesienie głowy przez mojego partnera i ruszyłem do przodu.


1:07 - bramka Maddisona:


Tylko CODZIENNE zostawanie po treningu: (sfera techniczna)


James Maddison zanim trafił do Leicester występował w Norwich City, i to tam rozwijał swój potencjał. Jak wspomina jeden z jego partnerów „Kiedy po raz pierwszy przybył na trening bardzo mocno w oczy rzucił mi się jego pierwszy kontakt, przyjęcie z piłką to było coś wielkiego. Potrafił jednym kontaktem Cię zgubić i zawsze wiedział jak wykorzystać odpowiednią przestrzeń. Podczas gierki na utrzymanie, tak ciężko było go zamknąć czy zapresować, atakowałeś go, a on już odwrócił się i poszedł w drugą stronę, zanim się zbliżyłeś. Miał idealny timing zmiany kierunku.


W idealnym timingu zmiany kierunku z piłką chodzi znowu w pierwszej kolejności o obserwację i wyczucie odpowiedniego momentu złapania przeciwnika w półdystansie. Tutaj kłania się właśnie przede wszystkim praca nad nawykiem odrywania wzroku od piłki i indywidualnej pracy z partnerem, w której podejmujesz decyzje o zmianie kierunku na przykładzie jego ruchu. (Pracuję nad programem obserwacja 2.0, więc spodziewajcie się za nie długo dużo wiedzy z tego tematu).


Jest to tak na prawdę potwierdzenie tego co opisałem powyżej. Dobra wiadomość jest taka, że nad swoim pierwszym kontaktem również możesz pracować wykorzystując do tego partnera, ściankę, bloczek, ławeczkę. Potwierdzają się słowa Cruyffa który mówił, że to właśnie pierwszy dotyk określa to jakim jesteś zawodnikiem.


Jednak to nie wszystko, w dalszych wypowiedziach zawodnik Norwich mówił o tym, że miał okazję oglądać Maddisona jak doskonalił swoje umiejętności zostając po treningu. „Pamiętam spotkanie z Tony'm Mowbrayem (menadżerem Coventry) zabrał mnie do okna swojego biura. Wszyscy gracze zeszli z boiska treningowego poza Jacobem i Maddersem. Powiedziałem ,,dobrze, że dziś robili trochę więcej, ale Tony powiedział: „Oni robią to codziennie." Zapewne można wywnioskować, że jego powtarzalność bierze się z tego co robi po treningach, ponieważ robi to, każdego dnia.

Dojrzałość prowadząca do pierwszego składu: *Tutaj mały przerywnik, przypominający o tym, że PROCES i wyciąganie wniosków zaprowadziły Maddersa do tego co teraz prezentuje.

Jeszcze podczas wypożyczenia do Norwich Maddison nie mógł przebić się do pierwszego składu ze wzgłedu na swoją niedojrzałość w grze. Wykonywał niewłaściwe sztuczki w niewłaściwym miejscu bez ponoszenia odpowiedzialności za powrót. Jednak wyciągał wnioski i już po jakimś czasie zaczął stawać się bardziej dojrzałym graczem wnosząc swoje umiejętności na wyższy poziom.

Głównie tym krótkim fragmentem chciałbym Ci uświadomić, że James nie był idealny i nie ma znaczenia jak teraz grasz lub gdzie grasz, bo zawsze możesz być lepszy. Wszystko co tworze ma Cię inspirować do bycia najlepszą wersją siebie, mam nadzieje że mi się to udaje! :)

Pragnę presji: (sfera mentalna)

„Zawsze chciałem być zwycięzcą, najlepszym graczem, tym, o którym wszyscy mówią, jestem chciwy w tym sensie”

..Chcę jak największej presji na sobie. Po prostu dlatego, że mam zawsze wiarę w to, że nie ważne jaka jest sytuacja, poradzę sobie z nią. To moja siła. Im więcej oczu na mnie patrzy, tym lepiej. Jeśli podejmę ryzyko i strzelę lub asystuję, więcej ludzi to zobaczy i to mnie napędza. Nie skupiam się na tym, że te osoby mogą zobaczyć moją nie udaną próbę. Presji używam jako pozytywu. Uwielbiam kiedy ogląda mnie duża ilość fanów, ponieważ mogę im pokazać, że potrafię zachować spokój i pewność siebie w różnych sytuacjach."


Fajna zmiana sposobu postrzegania presji i odwrócenie tego, że patrzy na Ciebie duża ilość ludzi w pozytyw, w którym prezentujesz swoją siłę. Co gdyby Ciebie napędzało to, że możesz w każdą sobotę udowadniać swój potencjał ? A nie miałbyś w głowie jak zostanie ocenione Twoje ryzyko, kiedy się nie uda ?


„Byłem o wiele niższy i chudszy niż pozostali zawodnicy, więc musiałem jeszcze bardziej nadrabiać ten aspekt, kontrolą nad piłką, przyjęciem.. umiejętnościami technicznymi. Musiałem zawsze dobrze przyjąć aby uniknąc starcia fizycznego, inaczej zostałbym zepchnięty z boiska. Zrozumiałem to bardzo wcześnie i ćwiczyłem, nie ważne jaki był dzień. Wychodziłem na ogród z moim tatą i wujkiem, w sobotę i niedziele aby trenować swoją technikę. Kiedy dotarłem już do etapu, na którym nadrabiłem troche zaległości w rozwoju fizycznym, byłem technicznie o krok do przodu przed wszystkimi.


Ile czasu poświęcasz na zabawę piłką i trenowanie swoich umiejętności technicznych ? Jeżeli czujesz, że Twoje umiejętności techniczne mogłby być dużo lepsze.. nie bój się przetrenowania, ponieważ jeżeli na prawdę kochasz piłkę powinieneś to robić z radością, która zapewnia Ci brak zmęczenia.


I teraz można wrócić do etapu planowania i monitorowania, bo kiedy to robisz Twoja sesja z piłką to nie musi być zajazd i dynamiczne ruchy. Płynnie znaczy szybko, a w treningu technicznym nie zależy nam na tym aby wszystko robić na 100% intensywności, będąc ciągle spiętym jak struna.


Tutaj możesz jeszcze zobaczyć przemianę Maddisona i jego drogę do profesjonalnej piłki:

Z moich obserwacji jego mocnymi punktami techicznymi (wraz z potrzebnymi nawykami) jest: Przyjęcie kierunkowe na bazie obserwaji, przyjęcie bez przyjęcia na bazie obserwacji, jakość przyjęcia w ustawieniu piłki do strzału (często robi ,,raz, dwa" co daje mu szybkość w działaniu) kontrola nad piłką i umiejętność zmiany jej kierunku różnymi częściami stopy adekwatnie do tego gdzie jest przeciwnik, jakość strzału TOP, balans ciałem przy zmianach kierunku, timing i świadomość wykorzystania odpowiedniego przyjęcia, przegląd pola przy prowadzeniu piłki, ukrywanie/markowanie podania, zmiany kierunku w prowadzeniu piłki często z wykorzystaniem zamarkowania, przyjęcia z ochroną piłki, obserwacja i szybkość podejmowania decyzji na jej bazie, wyczucie timingu zmiany kierunku z piłką przy agresywnym ataku przeciwnika, podania różnymi częściami stopy, przyjęcia z balasnem ciała a'la Toni Kross. I na koniec przypomnienie:


Życie mamy jedno i im szybciej zrozumiesz, że w piłce na najwyższym poziomie nie ma miejsca dla osób którzy nie mają obsesji na jej punkcie, tym zwiększysz swoje prawdopodobienśtwo, że uda Ci się tam dojść bez utraty dużej ilości energii i czasu.


Jeżeli poczułeś, że dałem Ci wartość tym postem i chcesz abym nadal tworzył takie notatki na blogu udostępnij ten post na swoim instastory, facebooku, gdziekolwiek. Dla Ciebie to chwila bez kosztów, dla mnie to bardzo dużo znaczy jako twórcy kiedy widze zaangażowanie moich odbiorców. Pozdrawiam, Majer.


Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o nawykach najlepszych, nauczyć się programować trening, aby rozwijał technikę, instyknt, obserwacje, szybkość podejmowania decyzji, a także chciałbyś pobrać specjalistyczne narzędzia do skanowania, które pomogą Ci w rozwoju indywidualnym tych aspektów, to mam dla Ciebie niespodziankę, kliknij w link na dole i zostaw maila na którego wysłać e-booka:
3738 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page