top of page
Szukaj

Jude Bellingham - ,,Uczy się w jednej grze więcej niż inni w sześć miesięcy",,Jude jest jednym z tych graczy, którzy uczą się w grze, grać. W jednej grze uczy się tyle samo, co inni w sześć miesięcy”. - w takich słowach oceniał go jeden z trenerów, który miał z nim do czynienia za czasów jego gry dla Birmingham City.


W wieku 17 lat stał się najdroższym nastolatkiem w historii przenosząc się z Anglii do Borussi Dortmund.

W dzisiejszym poście niestety nie wytłumaczę Ci jak Ty również, możesz stać się najdroższym nastolatkiem w historii, ale jak możesz uczyć się w grze grać, robiąc to szybciej niż inni, a może to pociągnie za sobą jakiś wielki transfer, tego nie wiem.

Jednak motywacja powinna rodzić się z chęci skuteczności, więc jeżeli interesują Cię wyniki i chcesz dzięki Judowi i moim wnioskom, które przygotowałem zacząć generować lepsze statystyki, to czytaj dalej.

No właśnie, bo z czego wynika ta szybkość uczenia się ?

Obserwacja, reakcje, decyzje. Im szybciej nauczysz się z tego korzystać w grze, tym szybciej rozwiniesz się jako zawodnik.

Gdy skanujesz, rozpoznajesz, podejmujesz decyzje - jesteś w odpowiednim procesie, więc niezależnie czy wygrywasz, czy przegrywasz, uczysz się, zbierasz doświadczenia z aspektem, który na późniejszym etapie analizy, wniosków, treningu pozwoli Ci być skutecznym.

„Był daleko do przodu pod względem rozwoju w swojej grupie wiekowej. Posiadał w swojej grze wiele detali, których potrzebujesz, aby szybko przejść do męskiej drużyny. Jednym z tych detali była umiejętność skanowania przez ramię i obserwacji podczas prowadzenia piłki.” - Trener Jude Bellinghama

Można to porównać do gry na pianinie, gdy zaczynasz, patrzysz, ciągle na klawisze, gdy wypracujesz w sobie już pewne nawyki, zrozumiesz schematy, zaczynasz grać, nie patrząc na klawisze.

Właśnie do tego musisz jak najszybciej dążyć, jeżeli chcesz grać na wyższym poziomie. Pracując nad elementem obserwacji, tworzysz w sobie wzorce, które pozwolą Ci działać na autopilocie, nie patrząc na piłkę wtedy kiedy jest to niepotrzebne.

Posiadanie tej zdolności oznacza, że ​​podczas gdy inni gracze otrzymują piłkę i muszą poświęcić kilka sekund, aby się na niej skupić, Jude był w stanie od razu skupić się na tym, co dzieje się wokół niego, widział nadchodzących przeciwników, ruch, który wykonywał jego napastnik i natychmiast przetwarzał wszystkie te informacje w decyzje.”

Raz była to dobra decyzja, raz zła. Jednak niezależnie od tego jaka była, on mógł z tego wyciągnąć wnioski i na ich podstawie się uczyć. Dlatego szybciej osiągał progres w inteligencji poznawczej czy taktycznej.

Ta jego inteligencja w spójności z jego skupieniem, pozwoliła mu bardzo szybko wejść w seniorską piłkę i robić tam wyniki.

,,Kiedy podczas obozu, byliśmy w hotelu na obiedzie, jego wybory żywieniowe były świetne. Kiedy mieliśmy wolne, albo poświęcał się regeneracji, albo pracował nad planami prewencji urazów. Pracował bez przerwy, goniąc za swoim marzeniem.”

SPÓJNOŚĆ! Znowu, to nie wybory żywieniowe zrobiły z niego piłkarza, czy jego praca nad zapobieganiem urazów. WSZYSTKO z fundamentalnym aspektem obserwacji dało mu możliwość wchodzenia ciągle na wyższy poziom.

Pierwszym krokiem do lepszej gry nie jest kolejny suplement, quinoa na talerzu czy sok z wiśni.

Fundamentem jest budowanie i ulepszanie skanowania przez ramię, podnoszenia wzroku skoordynowanego z techniką, ciągłym powiększaniem swojej biblioteki ruchów, ulepszanie swojej mechaniki ruchu, niwelowanie słabych punktów motorycznych, poprawa ruchu bez piłki. - odpowiedni trening / proces.


Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o nawykach najlepszych, nauczyć się programować trening, aby rozwijał technikę, instyknt, obserwacje, szybkość podejmowania decyzji, a także chciałbyś pobrać specjalistyczne narzędzia do skanowania, które pomogą Ci w rozwoju indywidualnym tych aspektów, to kliknij w link na dole i zostaw maila na którego wysłać e-booka:
Przekładanie wszystkiego czego się uczymy w treningu indywidualnym na trening klubowy - odwaga wynikająca ze spójnego treningu, a także akceptacji tego, że może nie wyjść i świadomości, że błędy są częścią procesu.

Gdy Twój trening indywidualny jest profesjonalny, spójny i proces treningowy buduje w Tobie ogromne poczucie wartości prowadzące do odwagi, to wtedy suplementy, dobre odżywianie stanowią kolejne procenty.

Jednak te wszystkie dodatki nie mogą zastąpić Ci TRENINGU. Nie szukaj dróg na skróty.

Gdy już zajęliśmy się najważniejszym czynnikiem, który decyduje o szybkości Twojego uczenia się, skuteczności i odwadze. Zobaczmy jaką drogę przeszedł Jude Bellingham, aby znaleźć się w miejscu, którym jest teraz.

Przenieśmy się do 2018 roku, gdy Anglik miał dopiero 14 lat, a już wtedy dzięki czynnikom powyżej reprezentował swój klub w drużynie u-18.


Przez następne dwa lata będąc w odpowiednim procesie, pracował na to, aby stać się najmłodszym zawodnikiem, który kiedykolwiek grał w drużynie seniorskiej, Birmingham City.

W sierpniu 2020 roku zadebiutował w pierwszym zespole, w wieku 16 lat i 38 dni, a zanim ogłoszono jego wielki transfer do Niemiec, zgromadził 40 występy w mistrzostwach, rozpoczynając w pierwszej jedenaste 31 meczów, strzelając cztery gole i notując trzy asysty.

Jak wyglądała jego podróż od środka ?

„Lato po tym, jak Gary i ja przybyliśmy do klubu, Jude awansował do drużyny u23. Od razu chciałem, żeby trenował z pierwszą drużyną, ale Garry był w tym bardziej zachowawczy. Kiedy stałem się decyzyjny, pierwszą rzeczą, jaką zrobiłem, to zabranie Jude'a do zespołu seniorskiego na cały okres przedsezonowy."

Z następnego cytatu możecie wyciągnąć wartości na które zerkają trenerzy z najwyższego poziomu, czyli coś co od dzisiaj / jutra możecie wdrożyć i jest pod waszą pełną kontrolą.

,,Obserwowałem jego sposób, patrzenia na własne występy, jego nieustanną ambicję pokazywania się w każdym meczu z najlepszej strony, sposób w jaki radzi sobie z porażką, a następnie, oczywiście na jego pozostałe umiejętności.

Na samym początku musiał popracować trochę nad fizycznością, ale od strony techniczno - poznawczej wszystko było na wysokim poziomie.


Zwykle zawodnicy młodzi są ciągłymi obserwatorami piłki, ale jeżeli chcą osiągnąć więcej, potrzebują rozwinąć umiejętność obserwacji tego co się dzieje dookoła ich, aby zyskiwać świadomość o ustawieniu przeciwników, partnerów, gdzie jest wolna przestrzeń.

,,Kiedy zawodnik już to ma zaczyna podejmować decyzje na podstawie tego co widzi, zaczyna rozumieć sytuację w której się znajduję. Podnosząc wzrok do góry, skanując przez ramię, może zacząć uczyć się taktyki gry."

,,To wysoki poziom rozwoju i Jude to miał. Dało mu to również możliwość szybszego dostosowywania się do różnych pozycji niż inni gracze, co zwiększało z każdą grą jego wiedzę taktyczną. Podejmował inteligeniejsze decyzje w zależności od sektora w jakim się znajdował."


Potwierdzenie wartości jak najszybszego zdobycia tej umiejętności, a później wnoszenie jej na coraz wyższy poziom, poprzez cały proces rozwoju indywidualnego oraz klubowego, ale także meczów.


Twoja praca nie kończy się na zbudowaniu nawyku. Jakość obserwacji i częstotliwość, świadomość, kiedy obserwować i koordynacja tego z coraz to wyższymi umiejętnościami technicznymi i motorycznymi to elementy nad którymi możesz pracować.


Wejście w świat profesjonalnej piłki:


,,Wiele razy mówili mi ,,jest za młody" ,,nie da sobie jeszcze rady" , ale ja wierzyłem w niego i pokładałem w nim nadzieje. Chcieliśmy mu pokazać, że wszyscy w klubie, w niego wierzą. Tak więc umieściłem go w pierwszej drużynie na przedsezonowych przygotowaniach i odrazu zacząłem traktować jak profesjonalistę.”


Tam rozegrał swoje pierwsze mecze, a trener oczekiwał od niego, aby krok po kroku brał coraz więcej odpowiedzialności na siebie. Jeden procent dziennie, nie było mu łatwo być odrazu najlepszym w zespole, ale trener czuł, że krok po kroku będzie zdobywał coraz wyższą pozycje w hierarchi.


,,Gdy tylko wprowadziliśmy go do treningu pierwszego zespołu, można było zobaczyć, że był to zawodnik, który przyjmuje i stara się zrozumieć przekazane informacje. To gracz, któremu nie trzeba powtarzać tego samego trzy lub cztery razy, jest skupiony na tym co mówisz, UMIE SŁUCHAĆ. Mówisz mu raz, pokazujesz, udowadniasz, pracujesz z nim na boisku, a potem przekłada to natychmiastowo na mecz.


,,Były dwa główne aspekty, nad którymi musieliśmy pracować. Jest bardzo agresywnym graczem i bardzo dobrze gra w defensywie jeden na jednego, ale czasami zbyt szybko atakował przeciwnika. Włożyliśmy dużo pracy, w to aby opóźnić jego atak – nie zawsze starać się odrazu zdobyć piłkę. W defensywie, w sytuacji jeden na jednego albo wygrywasz posiadanie piłki, albo wygrywasz czas dla drużyny. "


,,Mowiliśmy mu: „To bardzo ważne, Jude, żebyś uczył się rozróżniać sytuacje, kiedy możesz odebrać posiadanie przeciwnikowi, a kiedy ugrać czas dla zespołu, abyśmy mogli wrócić do organizacji defensywnej.”


Ofensywnie włożyliśmy w niego dużo pracy, aby zrozumieć sztukę szybkiego przejścia od przyjęcia do podania.


Przykładowe ćwiczenie:

Koncentruj się na skanowaniu (obserwacji) przed podaniem w kierunek do którego będziesz grał, oraz jak najszybszym przejściu od przyjęcia do podania.


,,Następnie skupiliśmy się, aby nauczyć go w jaki sposób gracz z tak głębokiej pozycji, może stwarzać problemy drużynie przeciwnej: jak wykorzystać połączenie między nim a napastnikami, kiedy wspierać bocznych pomocników, jak wykorzystać połączenie między nim a drugim środkowym pomocnikiem."


Następnie Colet mówi o tym, że stosowali podczas jego rozwoju system analizy, gdzie pokazywali mu jego słabsze nawyki wraz ze wskazówkami jak powoli je naprawiać. Następnie, gdy wdrażał to w mecz, pokazywaliśmy mu jaki to ma wpływ i jak dzięki temu lepiej sobie radzi na boisku. Dzięki temu trener utrzymywał w nim ciągły głód do nauki, napędzając go własnymi sukcesami.


,,Jude jest bardzo ambitny i chciał jak najwięcej pracować nad tymi szczegółami. Alberto Escobar (asystent Cloteta od grudnia) również dużo z nim pracował od strony wideo analiz, pomagając mu dojść do korygowania błędów, które popełniał i przekształcania ich w mocne strony."


,,To jest sposób na tworzenie wartości: podkreślić aspekty, które gracz może zrobić lepiej i poprawić go oraz pomóc mu być lepszym."


Fizyczność:


Jude jest prawonożny, ale również świetnie radzi sobie lewą nogą, a to wszystko dzięki ojcu, który starał się z nim od małego pracować nad obunożnością.


Jego trener podkreśla, że w jego rozwoju nie brakowało spójności. Był świetny pod względem techniki i obserwacji, ale fundament motoryczny nad którym pracował wraz ze specjalistami pomógł mu świetnie radzić sobie z ilością wysiłku bez żadnych mikro urazów, ale także z progresem performance.


,,Jestem wstanie powiedzieć, że Jude pod względem podejścia może być inspiracją, widziałem jak z miesiąca na miesiąc jego praca na siłowni rozwija go. Był szybszy, silniejszy, zwinniejszy a to zapewniało mu kolejne procenty rozwoju potencjału pozostałych aspektów."


Przejdziemy sobie jakie ty możesz zasady wdrożyć do swojego procesu, aby również krok po kroku rozwijać się motorycznie.


Jak być szybszym ?


Zasady rozwijania szybkości:

 1. Siła - Im jesteś silniejszy, tym więcej siły są w stanie wytworzyć Twoje mięśnie. Odpowiednio zbudowana siła, nie zabija Twojej szybkości, ona ją poprawia

 2. Tkanka tłuszczowa - zrzucając tkankę tłuszczową, twój stosunek siły i mocy do masy ciała daje Ci większą prędkość, to logiczne. 

 3. Wzorce ruchowe - poprawiając mechanikę poruszania się, maksymalizujesz swój potencjał ruchowy i minimalizujesz spowalniające Cię nawyki. Piłka nożna to sport wielkokierunkowy, więc zmiany kierunku, zawroty są kluczowe. 

 4. Sztywność - plymoteria to złoto, aby wzmocnić sztywność. Zminimalizuj deformację mięśni i zapewnij ścięgnom sprężystość

 5. Cykl rozciągnięcia i skurczu - w głównej mierze na tym bazuje Twoje poruszanie się, skurcz - rozciągnięcie, skurcz - rozciągnięcie. Im mniejszy czas pomiędzy tymi skurczami, tym wygenerowana zostaje większa siła. 

 6. Współczynnik szybkości siłowej (RFD) - dobrze jest wytwarzać ogromną siłę, ale jeżeli Twoje ciało nie potrafi wytwarzać jej, wystarczająco szybko, nie wykorzystasz potencjału siłowego. 

 7. Mobilność - elastyczność, siła, ruchomość Twoich mięśnie, tkanek zapewni Ci większy potencjał do generowania mocy

 8. Niezależna praca nóg - wykonywanie ruchów niezależnych od pozostałych części ciała to skarb do generowania większej prędkości, gdy już będziesz mógł użyć nieangażowane w ćwiczeniach części ciała. 

 9. Reakcje / decyzje - praca nad wzorcem lokomocji, gdzie Twoim zadaniem jest dobrać odpowiedni ruch do tego co zobaczyłeś, co usłyszałeś

 10. Działanie - powyższe punkty nie mają żadnego znaczenia, jeżeli nie masz w sobie samodyscypliny, aby je wdrożyć lub po prostu brakuje Ci wiedzy jak to połączyć. 

Siła - wprowadź adekwatnie do okresu budowanie wytrzymałości siłowej / siły poprzez obliczenie ciężaru maksymalnego i bazowanie odpowiednimi % w zależności od tygodnia okresu, aby robić naturalny progres, wykorzystując ćwiczenia siłowe. 


Tkanka tłuszczowa - Znajdź odpowiednie wartości dla piłkarza w Twoim wieku i jeżeli patrząc na siebie, uznasz to za swój problem. Wprowadź odpowiednią dietę, która niweluje tkankę tłuszczową. 


Wzorce ruchowe - pobrałeś e-booka odnośnie movementu więc masz wszystko czego potrzebujesz, aby nad tym pracować. 


Sztywność stawów - wprowadź ćwiczenia plyometryczne do swoich treningów, są kluczem Twojej sztywności. 


Cykl R i S - absorbowanie energii poprzez lądowanie z wysokości, skoki nad wysokimi przeszkodami, zeskoki i jak najszybsze odbicia od podłoża. 


RFD - wprowadź ćwiczenia z oporem - sprinty z sankami, spadochronem, poruszanie boczne z gumą. 


Mobilność - Wprowadź ćwiczenia zwiększające zakresy ruchu, buduj siłę w tych zakresach, wprowadzaj ćwiczenia na ruchomość i stabilność stawów. MOBILNOŚĆ POST NA BLOGU. 


Niezależna praca nóg - Skipy bez użycia rąk, skoki na jednej nodze będą tu świetnym narzędziem. 


Reakcje / decyzje - Wprowadź progresję w ćwiczeniach, gdzie Twoim zadaniem jest reagować do przeciwnej strony strzałki, koloru który pokazuje partner lub strony po której Cię atakuje, dobierając skuteczny ruch. 


Ostatni punkt to działanie, no właśnie. Zaplanuj to wszystko i działaj, a efekty będą skutkiem Twojej pracy. Jeżeli wprowadzisz w życie wszystkie, powyższe punkty staniesz się szybszy.


Jak być silniejszym ?


Krok nr. 1 - Określ w jakim okresie się znajdujesz. (Off-sezon / Pre-sezon / In-sezon)


Przykłady:


Off-sezon: 4/6 tygodnii do startu przygotowań w klubie - 4 tygodnie: wytrzymałość siłowa / 2 tygodnie: siła

Pre-sezon: 6 tygodnii - 2 tygodnie: wytrzymałość siłowa / hipertrofia - 2 tygodnie: siła maksymalna - 2 tygodnie: prędkość ruchu (moc)

In-sezon: Utrzymanie wypracowanych zdolności.


Krok nr.2 - Wykonaj testy siły maksymalnej w ćwiczeniach na których będziesz bazował w okresie przygotowawczym:


Sposób #1 - Próba ciężaru maksymalnego.

Budujesz sobie ciężar, przez 1/2 serie, w 3 starasz się wziąć na podstawie oceny ciężkości poprzednich serii najwyższy, który według Ciebie może być maksem.

Pamiętaj o asekuracji partnera. Starasz się wykonać jedno powtórzenie z tym ciężarem.


Sposób #2 - Szukasz ciężaru z którym zrobisz maksymalnie 3 powtórzenia. Ciężar ten odpowiada 80% Twojego cieżaru maksymalnego.

Jeżeli przykładowo wziąłeś 100kg na 3x w przysiadzie to Twój maks wychodzi między 115-120kg.


Krok nr. 3 Zaprogramuj bazowanie na odpowiednim ciężarze w zależności od tygodnia:


Przykład #1:


Tydzień 1: Ciężar 80% maks - 5 powtórzeń.

Tydzień 2/3: Cieżar 80% maks - 5/8 powtórzeń.

Tydzień 4/5 : Ciężar 85% maks - 3 powtórzenia.

Tydzień 6: Cieżar 80% maks - 3 powtórzenia


Przykład #2:


Etap 1: Skupienie się na sile i mocy (80 - 88% ciężar maks) 3-5 powtórzenia. 2/3 tygodnie

Etap 2: Skupienie się na prędkości ruchu (50 - 70%) 3-8 powtórzenia. 2 tygodnie


Jak być zwinniejszym ?


Czym jest zwinność ?


Płynność wyhamowywania, przyspieszenia, zmiany kierunku adekwatnie do sytuacji na boisku (przetwarzanie informacji zdobytych poprzez obserwacje i podjęcie szybkiego, skutecznego działania)


Pamiętaj, że rozwój tego aspektu powinien być poprzedzony odpowiednim procesem rozwoju:

 • hamowania

 • zmiany kierunku

 • przyspieszenia

Gdy już wejdziemy na odpowiedni potencjał powyższych wzorców lokomocji, będzie nam o wiele łatwiej zaadaptować dobre nawyki w bardziej wymagającym procesie treningowym, który będzie zmuszał nas do reakcji, decyzji. 


Ja pamiętam swoje początki rozwoju tych aspektów i to jak ciężko było mi przełożyć dobrą mechanikę sprintu, zmiany kierunku w trening klubowy. 


W warunkach zamkniętych robiłem wszystko super, ale gdy doszło do podjęcia decyzji w grze czy meczu, znowu wracałem do starych nawyków. 


Potrzebowałem więcej czasu, aby tą pracę przełożyć.. gdybym wtedy wiedział, że mogę to przyspieszyć poprzez dodanie narzędzi do skanowania, piłki, czy partnera to szybciej osiągnąłbym pewny pułap potencjału motorycznego.


Dlatego, właśnie dziele się z Tobą to czego doświadczyłem, ale co najważniejsze, jak odkrycie pewnych progresji w ćwiczeniach, może przyczynić się do tego, że zaczniesz wygrywać pojedynki o piłkę, z piłką szybciej. 


Jeżeli chcesz rozwijać swoją zwinność we wzorcach lokomocji:


Krok #1 - dodaj do ćwiczeń reakcje (wzrokową / słuchową)


Wzrok:

 • reakcja do koloru na narzędziu do skanowania  

 • reakcja do koloru pokazanego przez partnera 

 • reakcja do tej samej / przeciwnej strony strzałki

 • reakcja do tej samej / przeciwnej strony ruchu ręki partnera

 • reakcja na odbicie piłeczki tenisowej od ziemi. (kontakt z podłożem)

 • reakcja na odbicie piłki od ziemii. (kontakt z podłożem)

Słuch: 

 • reakcja na gwizdek, sygnał, komendę partnera. 

 • reakcja na odbicie piłki od ziemi (sygnał odbicia)

Krok #2 - dodaj do ćwiczeń decyzję 

decyzja na bazie ruchów partnera (Twoim zdaniem jest go zgubić i zdobyć brameczkę) wchodzą w to również ćwiczenia z piłką (1vs1). 


Krok #3 - pomieszaj reakcje z ćwiczeniami techniczno - poznawczymi 

wykonaj wybrany model reakcji + dodaj do tego ćwiczenie techninczo - poznawcze (przyjęcie otwierające poprzedzone podwójną obserwacją) 


Krok #3 - pomieszaj reakcje i decyzję

wykonaj wybrany model reakcji + dodaj do tego decyzję przykładowo w przyjęciu z partnerem jako przeciwnikiem na plecach. 


Krok #4 - analizuj najlepszych ze swojej pozycji / swoją grę

Minimum 2x w tygodniu zwiększaj swoją wiedzę taktyczną, obserwuj sposób poruszania się, ruchy bez piłki, nawyki i działania, które zawodnik wykonuje, aby szybciej wszystko nad czym pracujesz przełożyć w skuteczność w rywalizacji. 


Rekomenduję, abyś na samym początku ocenił to, czy jest to moment, aby progresować ruchy o zwinność. 


Jeżeli wcześniej nie byłeś w profesjonalnym procesie wzmacniana globalnego, rozwoju siły, mocy, wzorców lokomocji bez aspektu reakcji, to będzie dla Ciebie pierwszy krok.


POBIERZ DARMOWEGO E-BOOKA I ZOBACZ JAK PRACOWAĆ NAD SIŁĄ, WZORCAMI PORUSZANIA SIĘ, JAK WZMACNIAĆ BIODRA I ROZWIJAĆ SZYBKOŚĆ. PODĄŻAJ WYSPECJALIZOWANYM PROCESEM POD PIŁKARZA:


Transfer do Borussi:


Jego mentalność pozwalała mu utrzymać wysoki poziom i wywołać efekt WOW u ludzi którzy oglądali go z bliska. Charakter tego gracza jest wspaniały, umiejętności które ma to klasa światowa, ale przy tym jest wzorem do naśladowania jeżeli chodzi o nastawienie do pracy czy to na treningu czy w meczu.


„Pamiętam, jak sprintem wrócił na swoją połowę, jakby od tego zależało jego życie”


Podsumujmy sobie to co już wiemy o procesie jego sukcesu:


Spójność - Nie rozwijał się tylko pod kątem techniki. Dbał o każdy detal z fundamentami obserwacji.


Ambicja - niezależnie, w jakim miejscu był i na jakim etapie, zawsze chciał więcej.


Poświęcenie - Rozumiał jakie są wymagania tego, aby mieć więcej, więc podejmował działania, które zbliżały go do tego WIĘCEJ, LEPIEJ.


Gdy przychodził do Borusii otrzymał prostą obietnicę. „Powiedzieli mi: „Jeśli do nas dołączysz, rozwiniemy cię, dostaniesz szansę na grę i będziesz reprezentantem kraju za dwa lata”


W tym czasie klub z Bundesligi osiągnął ponadprzeciętne wyniki, a Bellingham rozegrał dla nich 46 meczów we wszystkich rozgrywkach (strzelił cztery gole i zaliczył cztery asysty). Pomógł w wygraniu DFB-Pokal i otrzymał pierwsze połowanie do kadry, zaledwie cztery miesiące później odkąd przeniósł się do Niemiec. Dla gracza obchodzącego wtedy 18. urodziny to imponujący dorobek.


Jego pewność siebie wynika z umiejętności, poczucia własnej wartości, a nie arogancji i braku pokory.


„Jest niesamowicie uprzejmy, skromny, twardo stąpa po ziemi — pierwszy facet, który po sesji posprząta i zabierze rzeczy z boiska treningowego”.


Doświadczenie z rozwijającymi się młodymi ludźmi nauczyło Dortmund, że ich postępy rzadko są liniowe. Pojawiają są wzloty i upadki — ważne jest, jak sobie z nimi radzisz, i w tym Bellingham przoduje.


Addo mówi: „Psychicznie jest bardzo silny. Jest przygotowany na negatywne zdarzenia. Jest to rawdziwa dojrzałość. Sposób w jaki radzi sobie z sytuacjami problematycznymi jest wspaniały. Jest niesamowicie pewny siebie, co pomaga mu grać na najwyższym poziomie i zlekceważyć błędy.


PAMIĘTAJ: Pewność siebie zaczyna się od wysokich umiejętności, zdobytych w spójnym procesie, gdy te umiejętności pozwalają Ci generować wyniki to dochodzi do wysokiego poczucia własnej wartości.


Koło zamachowe odwagi:


Wysoka jakość i spójność kompetencji napędza skuteczność, która daje Ci poczucie własnej wartości, które pozwala Ci lekceważyć błędy i krytykę -> ODWAGA, GRUBA SKÓRA, SPOKÓJ.


„Większość graczy w jego wieku jest zupełnie inna. Zaczynają rozwodzić się nad błędami i szybko tracą wiarę, on niezależnie co się dzieje, jest zawsze spokojny."


Terzic i jego pracownicy często prowadzią sesje analizy wideo z wydzielonymi zawodnikami zespołu, grupowe i indywidualne. Byli pod ogromnym wrażeniem tego, jak szybko Bellingham uczy się i zauważa swoje błędy.


„Jude jest niesamowicie dojrzały jak na swój wiek.Pokazujesz mu sytuację, w której mógł sobie poradzić lepiej, a on od razu to rozumie, wykonując właściwy ruch następnym razem, gdy zobaczysz go na boisku. Ta umiejętność uczenia się na własnych błędach i robienia właściwych ruchów zaraz po analizie, jest bardzo niezwykła u tak młodego zawodnika.


Nie ma w tym żadnej magii, po prostu SŁUCHA co się do niego mówi, ma jasno określony cel i pragnie wygrywać, piąć się coraz wyżej.


„Uczy się tyle samo w jednej grze, co inni w ciągu sześciu miesięcy i cały czas ma chęci wiedzieć więcej."


„Jego gra jest pełna pasji, dlatego musieliśmy nadal pracować nad jego wyczuciem czasu, aby uniknąć robienia głupich fauli. Na początku często grał na pograniczu czerwonej kartki, albo zostawał ukarany, albo przeciwnik go mijał. Zmniejszył to ryzyko, ucząc się być nieco bardziej cierpliwym”.


Dortmund pracował z nim nad jego ustawieniem między liniami przeciwnika, pomagając mu znaleźć miejsce na przyjęcie ofensywne.


„Nauczył się kształtować swoje ciało w sposób, który pomaga mu szybko przetransportować się w jednym kontakcie, w półobrocie w kierunku ofensywy i zaatakować przestrzeń. Po niemiecku ten rodzaj przyjęcia nazywamy „Aufdrehen”.


Trenerzy jednak trafili na profesjonaliste i jak sami mówią praca z nim to czysta przyjemność.


Jak zbudować instyknt z przyjęcia ofensywnego ,,Aufdrehen" ?


Krok nr. 1 - Zacznij od powtarzalności, bez nawyku obserwacji / odrazu z nawykiem obserwacji (w zależności od Twojego wieku)


Krok nr. 2 - Wprowadź progresję skanowania przez ramię, jeżeli w pierwszych seriach nie budowałeś nawyku.


Krok nr. 3 - Wykonaj przed przyjęciem ruch bez piłki, w kierunku podającego / ścianki wykorzystaj narzędzie do skanowania, aby wymusić na sobie większą ilość obserwacji.


Krok nr. 4 - Wprowadź decyzję na bazie obserwacji.


W przypadku przyjęć otwierających bez partnera możesz pracować nad reakcją po otwarciu -> gdy wykonujesz dane przyjęcie i CRITICAL SKAN - czyli ostatni skan przed przyjęciem wyprowadź piłkę w kierunku narzędzia do skanowania i zareaguj wyjściem do kierunku, zawrotem do strzałki / przeciwnej strony strzałki / koloru.


Jeżeli masz partnera, pracuj nad odpowiednią stroną przyjęcia lub decyzją po otwarciu, decyzją o zmianie rodzaju przyjęcia. (to co robimy na filmie)


Wykonujesz ,,Critical' skan po odbiciu piłki (kiedy jest w połowie dystansu do Ciebie) od ścianki etc. obserwując partnera:

 1. Jeżeli Cię nie atakuje wykonujesz, przyjęcie otwierające. Jeżeli Cię atakuje, wykonujesz przyjęcie które zapewnia Ci skuteczność w danej sytuacji.

 2. Jeżeli atakuję Cię dopiero, po otwarciu podnoś wzrok i reaguj ruchem który zapewni Ci utrzymanie piłki.

Krok nr. 5 - Staje się to Twoim instynktem, zaczynasz na autopilocie wykonywać to w meczu i budujesz w sobie nawyk przyjęcia otwierającego, które zapewni Ci więcej kluczowych podań, asyst, bramek. Tego Ci życzę.


Gdy zadbasz o fundament, który zapewni Ci szybkość uczenia się w odpowiednim procesie, wykorzystasz wskazówki dotyczące rozwoju siły, szybkości, zwinności inspirując się podejściem Jude Bellinghama oraz zadbasz o proces treningu, który będzie rozwijał w Tobie przyjęcia ofensywne gwarantuje Ci, że staniesz się o wiele lepszym zawodnikiem.


Działanie jest wszystkim, także przełóż to co dowiedziałeś się w działanie, aby budować swój instyknt, osiągać progres w rywalizacji i szybciej oraz łatwiej wejść do seniorskiej piłki.


Sponsorem dzisiejszego posta jest:


Platforma Pre-sezon - narzędzia i wiedza, pomagająca ambitnym zawodnikom zadbać o spójność przygotowania do sezonu. Skuteczny proces rozwijający moc, siłę, szybkość, zwinność z piłką i bez piłki, dbający o zmniejszenie ryzyka urazów.


Program obserwacja 2.0 - skuteczny system rozwijający Twoją intuicję, inteligencję piłkarską i OBSERWACJE skoorydnowaną wraz z techniką użytkową. Celem programu jest nie tylko zbudować nawyk, ale zwiększyć jakość, częstotliwość Twojego podnoszenia wzroku do góry i skanowania przez ramię, w odpowiednich momentach.


5285 wyświetleń1 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

1 comentario


MiloszSztefko
MiloszSztefko
02 ago 2022

chyba najlepszy blog dotychczas

Me gusta
bottom of page