top of page
Szukaj

Jak zwiększyć pewność siebie na boisku ?

Zaktualizowano: 29 sie 2020

Na początek chciałbym Ci uświadomić ile przez jej brak tracisz. Zawodnik który nie jest pewny siebie, nie jest w stanie pokazać swojego potencjału, bo za każdym razem kiedy dochodzi do przyjęcia, podania, strzału pod presją nie wie co zrobić. Zachowuje się jakby stado lwów go goniło i za wszelką cenę chce jak najszybciej pozbyć się piłki.


Traci przez to szanse na pokazanie swoich prawdziwych umiejętności, ponieważ paraliżuje go STRACH, boi się wziąć piłkę na siebie - więc jest mało pod grą, jeżeli trafi do niego jakimś przypadkiem to nadal nie wie co z nią zrobić bo nie był na to przygotowany, waha się przy wejściu w drybling, podjęciu ryzykownej decyzji przy podaniu przez co za każdym razem jego decyzja jest za wolna i w konsekwencji traci piłkę, popełniając błąd za błędem jeszcze bardziej pogrąża się w strachu..


To wszystko wpływa na jego ocenę po zawodach, która zazwyczaj nie jest pozytywna. Traci szanse na rozwój, ale także na pokazanie się trenerom z lepszych klubów. Marnuje swój potencjał przez brak tej jednej kluczowej umiejętności mentalnej. Czas na przełamanie tej bariery!


Przygotowanie, a pewność siebie:


,,Nasza pewność siebie pochodzi z przygotowania" - Ronaldinho


Poziom Twojego przygotowania wpływa na Twoją pewność siebie, odpowiedni plan buduję Twoją pewność siebie. Każdego roku masz okresy przejściowe które musisz poświęcić na optymalne przygotowanie swojego ciała pod każdym możliwym aspektem do zbliżających się rozgrywek. Jeżeli tego nie zrobisz i nagle obudzisz się na miesiąc przed, że w sumie to mogłem coś zrobić dodatkowo nie licz na to, że nagle zagrasz sezon życia.. ,,chociaż może są przypadki w których tak było" Aczkolwiek ja nie mam zamiaru pozostawiać nic przypadkowi, tylko biorę odpowiedzialność za swoje przygotowanie!

Pierwsza rada do zwiększenia pewności siebie - Bierzesz odpowiedzialność za to w jaki sposób, z jakim nastawieniem/podejściem przygotujesz się każdego miesiąca (wybierając odpowiedni model pracy do okresu w jakim się znajdujesz) do zbliżających się rozgrywek.


Zadanie: Wez notatnik treningowy (jeżeli go nie masz to jak najszybciej załóż) otwórz stronę na której będziesz zapisywał swoje obietnice i napisz: ,, obiecuję sobie, że w każdym miesiącu przygotuje się jak najmądrzej i najlepiej do zbliżającego się sezonu wkładając w to ciężką pracę i zaangażowanie" - ,,jeżeli tego nie zrobię stracę szanse na osiągnięcie swojego celu, będę ofiarą"


Pewność siebie, a arogancja:


Pewność siebie oznacza rozpoznawanie wadliwych rozwiązań oraz elastyczność i wiedzę, w jaki sposób wprowadzać poprawki. Arogancja to niezdolność do przyznania się do błędu oraz nieustanne ich powtarzanie, przez osoby które nie dopuszczają do siebie myśli o pomyłce - Tim Grover

Jeżeli jesteś pewny siebie, podejmujesz się zagrań których arogant boi się ze względu na popełnienie błędu i ocenę go przez innych. Będąc pewnym siebie wystawiasz się na krytykę, ale wiesz w jaki sposób reagować na błędy (o tym w dalszej części) Łatwo jest być arogantem który tylko mówi co zrobi, a nigdy tego nie robi... Jeżeli chcesz mieć trudne i słabe mecze, podejmuj łatwe decyzje, nie bierz na siebie ryzyka. Jeżeli chcesz mieć łatwe i dobre mecze, podejmuj trudne, ryzykowne decyzje i nie bój się krytyki osób które siedzą na trybunach, nie bez powodu tam siedzą (oni nie są na boisku).Prosty przykład:

Wyobraź sobie mecz piłkarski: wszystko idzie jak należy, wygrywacie do 75minuty 2:0 a nagle w ciągu 5minut tracicie 2 bramki, sytuacja staje się beznadziejna. Zaczynają się w Twojej głowie pojawiać różne myśli, PANIKUJESZ ? Każda minuta spędzona na panikowaniu daje jeszcze większe szanse na to, że przeciwnicy zdobędą kolejne bramki. Słaby zawodnik poczuje strach, dopiero pod koniec meczu kiedy będzie już za późno odnajdzie w sobie możliwość działania. Dobry i pewny siebie zawodnik odrazu poczuje instynkt ,,Muszę zrobić wszystko, żeby nie pozwolić na stracenie kolejnych bramek - defensywa.

,,Muszę zrobić wszystko, żeby dać jak najwięcej możliwości mojej drużynie na zdobycie bramki, jednocześnie pamiętając o powrotach do obrony - pomocnik.

,, Muszę zrobić wszystko, żeby zdobyć bramkę która zaprowadzi nas do zwycięstwa" ofensywa. Takie myślenie będziesz miał wtedy kiedy przed meczem przygotujesz na każdą możliwą sytuacje rozwiązania czyli: ,, co mam robić gdy jest 1:0" ,, co mam robić kiedy mamy dużą przewagę" ,,co mam robić kiedy przegrywamy" ,,co mam robić kiedy tracimy przewagę pod koniec meczu" ... Bądź zawodnikiem który wie co robić w każdej możliwej do zaistnienia sytuacji na boisku.


Budowa pewności siebie, umiejętność radzenia sobie po błędzie:


Jesteś sportowcem który nie ma wątpliwości, że poradzi sobie zawsze nawet gdy coś nie idzie po jego myśli, czy gdy tylko coś idzie źle to zamartwiasz się, rozmyślasz popełniając błąd za błędem ?

Jurgen Klopp powiedział, że piłka nożna to gra błędów, więc czemu nie przygotujesz mentalnie swojej głowy jak ma na nie reagować.


Są tylko dwa scenariusze:

1. Popełniasz błąd, natychmiast się z tego otrzepujesz i wracasz do gry na niesamowicie wysokim poziomie. 2. Popełniasz błąd i nie jesteś w stanie się pozbierać przez co z minuty na minutę grasz coraz gorzej.


Tak to takie proste, nie widzę sensu żeby w tej sytuacji pisać zbyt dużo, po prostu wybierz jeden z nich, a teraz przechodzimy dalej..
Pewność siebie, a presja zewnętrzna:


Wierzysz, że praktyka czyni mistrza, na treningu powtarzasz i powtarzasz strzał, który już za nie długo będziesz mógł, mogła robić z zamkniętymi oczami.. Tak trzymaj, ale czy będziesz potrafił/potrafiła skupić się na meczu, kiedy przyjdą czynniki rozpraszające: buczenie z trybun, kontakt z przeciwnikiem.. Jeżeli będziesz postępował tylko w taki sposób jak bez żadnej presji to nie licz na to, że ten strzał wyjdzie tak samo jak na treningu. Musisz potrafić trzymać się swojej techniki strzału, ale kiedy pojawi się jakaś przeszkoda, automatycznie przejąć nad nią kontrolę, dostosować się. To właśnie cecha ,,WYMIATACZA" nie musi z góry wiedzieć co się wydarzy, bo będzie gotów bez względu na wyzwanie, nie obawia się że coś może pójść nie tak.


Prosty przykład: Na treningu omijając tyczkę przechodzisz do przygotowania jak i do oddania strzału, na meczu omijając przeciwnika i przygotowując się do oddania strzału może pojawić się drugi - to jest ta umiejętność o której mowa, potrafisz szybko zareagować omijając kolejnego przeciwnika i nadal skupić się na odpowiedniej technice tego strzału w ułamku sekund. - nie obawiając się, że może nie wyjść.


Przebłysk błędu oceniany przez innych na różne sposoby:


Kiedy instynkt zacznie Ci coś podpowiadać, a w ostateczności okaże się to błędem. ,, podjąłeś decyzje o strzale z 30m, który poleciał 5m od bramki" Musisz wiedzieć, że nie jesteś w stanie być zawsze w stu procentach nieomylnym i odnosić sukcesów. Jest sporo takich sytuacji w meczu, kiedy będziesz polegał na instynkcie a w ostateczności okaże się, że np. ,, będziesz na spalonym, albo źle ułożysz stopę do podania, nie zrozumiesz się z partnerem Twojego teamu. Jednak na dłuższą metę skorzystasz z tego, nie możesz czekać i zastanawiać się, bo piłka to ułamki sekund w których podejmujesz decyzje, albo nie, albo strzelasz bramkę życia, albo nie..


,,Pudłujesz w stu procentach sytuacji, których się nie podejmujesz"

Nie bój się ryzykować, bo raz zagrasz podanie życia, a raz nie.. jednak gdy nie próbujesz to nie licz na to, że możesz cokolwiek zdziałać. Kiedy słaby zawodnik popełnia błąd przedstawia wiele wymówek, ale żadnego rozwiązania.. Kiedy średni zawodnik popełnia błąd, znajduję kozła ofiarnego. Kiedy ,,WYMIATACZ" popełnia błąd, potrafi spojrzeć Ci w oczy i powiedzieć ,,spieprzyłem".


,,I tyle, jesteś pewny siebie! Nie komplikujesz, nie szukasz wyjaśnień.. Popełniłeś błąd, w porządku. Nie tłumacz się przez godzinę. Prawda kryje się w jednym zdaniu, nie potrzebuję długiej historii. Mówisz, że spieprzyłeś, bierzesz na siebie odpowiedzialność. Nie ma szybszego sposobu na spuszczeniu ciśnienia ,,Spieprzyłem" nie ma do czego wracać, to twoja sprawa, teraz ją napraw. Nie da się niczego naprawić dopóki się do tego nie przyzna" - Tim Grover

Śmiej się z własnych błędów:


Żeby odnieść sukces musisz stworzyć swoje własne napięcie, nikt inny nie może na Ciebie wpływać. Miej pewność że poradzisz sobie ze wszystkim. Oznacza to, że potrafisz śmiać się z siebie i nie traktujesz poważnie każdej komplikacji. Gdy opinia innych wywiera na Tobie presje to wyrzuć ten negatywny stan ze swojej głowy i śmiej się z popełnionych błędów, bo już wiesz że możesz je poprawić.


Wymiatacze zawsze są pewni, że będą wiedzieć jak coś naprawić. Akceptują konsekwencje i idą dalej. - Tim Grover.


5544 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commentaires


bottom of page