top of page
Szukaj

Jak ułożyć trening pod technikę fundamentalną ?

Zaktualizowano: 29 sie 2020

Technika fundamentalna to nic innego jak elementy techniczne takie jak:


  • przyjęcia i podania (po ziemi, pół górne, wewnętrzna część stopy, proste podbicie, zewnętrzna część stopy...)

  • prowadzenie piłki (zewnętrzna, wewnętrzna część stopy, zawroty, zmiany kierunku, ochrona piłki...)

  • strzały (z różnych kątów, poprzedzone elementem technicznym, prostym, wewnętrznym, zewnętrznym podbiciem, z głowy, z piłki pół górnej, po wrzutce, z różnych odległości...)

  • drybling (prowadzenie piłki + zwody + balans ciałem)

Podstawowe aspekty które wymagają od Ciebie ciągłej powtarzalności na treningu i analizy po treningowej, abyś mógł myśleć o jakiejkolwiek poprawie. Zauważyłeś pewnie, że przez większość Twojej przygody z piłką pracujesz nad tymi samymi aspektami od małego, cały czas te same ćwiczenia, powtarzalność, a nadal gdzieś ta technika nie jest jeszcze na tym poziomie którym byś chciał - a może jest! Co nie zmienia faktu, że nigdy nie powinieneś, powinnaś się zadowalać, zawsze mądrzej, więcej, lepiej, szybciej!

Praca nad tymi aspektami może wydawać się żmudna, ale diabeł tkwi w szczegółach - Jeżeli jesteś młody i poziom Twojej techniki nie jest na najwyższym poziomie (to jest normalne) ale możliwe, że poświęciłeś/poświęcasz za mało czasu na trening techniki fundamentalnej w ciągu tygodnia i nikt nie pokazał Ci w jaki sposób układać ciało, stopę, abyś ciągle nie wykonywał tych samych złych nawyków (nie posiadasz odpowiedniej wiedzy).


Nie ważne ile masz lat, wszystko powinno zaczynać się od analizy - weźmy za przykład prowadzenie piłki, jeżeli pobrałeś mojego darmowego e-booka to wiesz np. co jest główną przyczyną niedokładnego prowadzenia piłki (masz wiedzę) i co musisz zrobić aby to poprawić (trenować, niwelując ten błąd).


Jeżeli już przeszedłeś etap analizy, zdobywania wiedzy - to kolejny etap - przejścia do działania powinien być bardzo krótki, czyli teraz czytając to - szukasz podstawowego błędu który popełniasz przy którymś z elementów technicznych i odrazu starasz się ten błąd niwelować zastępując go poprawnym nawykiem.. To nie będzie proste, dlatego wymaga od Ciebie dużego poświęcenia, dużej ilości powtórzeń - ale gdy nie zacząłeś od analizy błędu, to te godziny, powtórzenia z wykonywaniem ćwiczeń są nieefektywne.


Kluczem do efektywności takich treningów jest częstotliwość dotknięć (z poprawnym nawykiem) i progresja w treningu - obserwacja, zwiększanie szybkości pracy.


O czym mowa ?


Przeszedłeś już przez pierwszy etap analizy, wyszukania tego małego detalu który wpływa na to, że któryś z Twoich elementów technicznych kuleje to teraz natychmiast przechodzisz do treningu i powtarzasz, szybciej, luźniej, powtarzasz, szybciej, luźniej - analizujesz, powtarzając ten sam schemat aż poprawny nawyk będzie robiony instynktownie, zamienisz zły na dobry przez co Twoja technika będzie coraz lepsza.


Starasz się wykonywać takie treningi, aby powtarzalność była jak największa i częstotliwość dotknięć pomagała Ci w wypracowaniu poprawnego nawyku - techniki w jak najszybszym możliwym tempie.


Im więcej efektywnych powtórzeń w treningu, im więcej poprawnych dotknięć piłki tym szybciej Twoja technika będzie wskakiwała poziom wyżej.

Dwa podstawowe aspekty mamy za sobą, już wiesz co musisz robić żeby szybciej poprawiać aspekt techniczny.


Teraz pora przejść do programowania treningu:


  • Ustalenie celu treningowego (dzisiaj pracuję nad wypracowaniem poprawnego nawyku przy przyjęciu kierunkowym)

  • Jaką stosuje progresję ? Wykonuję scan przed każdym przyjęciem.

  • Ile czasu poświęcam na trening ? 60minSchemat:


1. Poprawnie rozgrzewam się wykonując ćwiczenia ogólnorozwojowe, żeby zwiększyć częstotliwość dotknięć, już w rozgrzewce wykonuję ćwiczenia na czucie i kontrolę piłki) dodaje element mobility, rozciągania dynamicznego. (8/12min)


2. Wykonuję ćwiczenia Ball mastery lub ćwiczenia na 4 znacznikach które pozwalają mi zwiększyć ilość dotknięć w treningu, ale także przygotować się techniczne do kolejnych części. (mogę wykonywać progresję podrzucania piłeczki, rozglądania się) (10/15min)

3. Przechodzę do części wstępnej - Łącze element nad którym chcę pracować (przyjęcie kierunkowe) z prowadzeniem piłki, zwodami, wyjściem na pozycje. (10/15min)
4. Przechodzę do części głównej gdzie wyrabiam w 100% powtarzalność w jednym aspekcie (przyjęcie kierunkowe z zachowaniem progresji i odpowiedniego nawyku ułożenia ciała i stopy) (15/20min)

5. W części końcowej mogę dodać element strzelecki (jeżeli trening ma trwać powyżej 60min. Gdy ustalamy cel 60min to polecam zakończyć trening elementem technicznym w formie różnych zabaw (przyjęcia z powietrza, trochę prowadzenia, różne zwody w miejsciu, trafianie w poprzeczkę itp. (10min) - nic się nie stanie jeżeli ustalony czas treningu będzie większy, jeżeli nie masz drugiego treningu w ciągu dnia to wiadomo, że polecam żeby te treningi trwały nawet do 2 godzin.

Teraz już wiesz od czego zacząć jak zaprogramować trening, więc przechodź do działania! Praktyka czyni mistrza, pamiętaj o tym! Wdróż to co napisałem i zaczniesz mieć efekty to takie proste.


1769 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page