top of page
Szukaj

Ciąg logiczny dla pozycji 6/8/10

Zaktualizowano: 29 sie 2020Jedną z najważniejszych rzeczy jest znać zasady pozycji na boisku, które pozwolą nam wykorzystywać 100% potencjału i pomogą drużynie w rozgrywaniu akcji.


Xavi ,, Aktualnie nie poświęca się w ogóle czasu na refleksje na temat gry, na jej interpretowanie. Nie możesz wchodzić na boisko jedynie z motywacją, jak "Vamos!". To pomaga, owszem, ale to nie wszystko. Umysł to najważniejsza rzecz, nad którą należy pracować w kontekście przyszłości futbolu"

,,Piłka nożna to gra, w której musisz obserwować, co dzieje się wokół Ciebie i znajdować najlepsze rozwiązania..." Wywiad: http://www.blaugrana.pl/25113-Xavi-Wybijanie-pilki-to-intelektualna-porazka

Jakość zawodnika bierze się z tego co potrafi zrobić bez piłki, a więc jakie działania musi wykonać środkowy pomocnik aby otrzymać piłkę ?


  • Znalezienie wolnej przestrzeni

  • Otwarta pozycja ciała

  • Percepcja (Scanowanie)

  • Wsparcie progresywne


Pierwsze działanie jakie musi wykonać to szukanie wolnej przestrzeni, tworząc linie podania - tak aby mógł otrzymać podanie od partnera. Wszystko zależy od stylu gry zespołu - czasami będziesz musiał zająć pozycje bocznego obrońcy podczas rozgrywania akcji, czasami będziesz zmuszony do zejścia bardzo nisko i pomocy obrońcy który ma presje ze strony napastnika drużyny przeciwnej, a czasami będzie wystarczyło oderwanie się od kryjącego Cię przeciwnika tak aby otworzyć się przyjęciem do akcji ofensywnej. Musisz stale obserwować co dzieje się na boisku.


Drugie działanie to ustawienie w pozycji otwartej, ustawienie ciała tak aby widzieć jednocześnie połowę drużyny przeciwnej oraz partnera od którego zmierza piłka.


Trzecie działanie to scanowanie przestrzeni, ruch głowy za ramie: lewo, prawo ,,gdzie znajduję się przeciwnik" ,,partner" to pozwala myśleć o jeden krok do przodu. Następnie na podstawie zebranych informacji z boiska - podjęcie decyzji: o utrzymaniu piłki, podaniu zwrotnym czy otwarcie się z piłką do przodu.


Początkowe działania, to te które trzeba wykonać jeszcze przed otrzymaniem piłki, żeby ją otrzymać lub zabrać ze sobą środkowego pomocnika robiąc miejsce kolejnemu zawodnikowi naszej drużyny, musisz wziąć pod pod uwagę to, że nie zawsze po wykonaniu tych działań dostaniesz piłkę.

,,Kreatywność zawodnika to podjęcie jak największej liczby decyzji w oparciu o pełen obraz jaki zapewnia ciąg logiczny" - Deductor

Jeżeli ściągniesz za sobą zawodnika drużyny przeciwnej robiąc miejsce dla partnera z drużyny to po podaniu przecinającym drugą linie, możesz bardzo szybko przyspieszyć do zawodnika który zgra ścianę i znowu masz kolejne możliwości zagrania piłki, a to wszystko dzięki właśnie poruszaniu się bez niej. Ruch bez piłki daje Ci możliwość spokojnego przyjęcia piłki, ponieważ masz więcej miejsca które stworzyło się dzięki dynamicznemu podejściu do gry.


Środkowy pomocnik powinien działać na akcentach dynamicznych i spokojniejszych - kiedy nie masz piłki - dynamiczne przyspieszenie (szukanie wolnej przestrzeni), scanowanie (decyzja w głowie) spokojne przyjęcie i podanie. Decyzja jaką podejmiesz w głównej mierzę powinna być uwarunkowana tym w jakiej strefie boiskowej się znajdujesz, jaka odległość dzieli Cię od przeciwnika oraz czy jest to kontra/budowanie akcji pozycyjnej, dlatego poświęcaj na treningu jak najwięcej czasu na SCANOWANIE - to jest klucz do wejścia na wyższy poziom!


Środki treningowe będą przedstawione na filmiku który pojawi się prawdopodobnie już w następną sobotę na kanale.
3872 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page