top of page
Szukaj

Analiza taktyczna: Kylian Mbappe

Zaktualizowano: 27 wrz 2022Skoncentruj się na procesie. Myśl o każdym dniu, jak o kroku który prowadzi Cię na szczyt. - Kylian Mbappe

Pamiętacie jak dzięki analizie Phila Fodena i jego wbieganiu za plecy obrońców, doszedłem do 5 sytuacji szteleckich, z czego wykorzystałem 3, zdobywając swojego pierwszego hat - tricka w seniorskiej piłce.


Kilka lat temu mógłbym o tym pomarzyć, ponieważ nie robiłem niczego dodatkowego, aby się rozwijać. Zero treningu indywidualnego, zero analizy najlepszych, dużo marnotrawienia czasu na granie w gry i głupie rzeczy.


Gdybym wtedy wiedział, że te powyższe działania (jeżeli są robione na profesjonalnym poziomie) przynoszą rezultaty w meczu, dają więcej pewności siebie i powodują, że czujesz dumę z osiąganych wyników to, poświęciłbym się im w stu procentach, skupiając się tylko na sobie i swoim rozwoju.


Brakowało świadomości, odpowiednich ludzi wokół, ale to nie temat na teraz, jeżeli chcesz poznać moją historię to, zapraszam tutaj. MOJA HISTORIA.


Wracając do tematu, oprócz precyzyjnego wykończenia, umiejętności podcinania, strzelania w odpowiedni sposób do sytuacji, głównym elementem, który pozwala Ci strzelać więcej bramek, jest odpowiednia pozycyjność i ruch bez piłki.


Kylian Mbappe jest na to idealnym przykładem, choć jest znany ze swojego tempa biegu to jego jednym z ważniejszych atutów, jest umiejętność wykorzystywania movementu do tworzenia okazji na zdobycie bramki.


Właśnie, dlatego zachęcam Cię do pracy nad movementem, bo czym będziesz lepiej otwierał biodra, czym lepiej zahamujesz, aby zawrócić, zmieniać kierunek, im szybciej będziesz odbijał się od obrońców, aby tworzyć przestrzeń, tym więcej szans na wyniki: wygrane pojedynki, podania kluczowe, gole, asysty.


Zanim jednak movement, warto przypomnieć fundamentalny aspekt, który będzie pozwalał Ci wykorzystywać potencjał motoryczny i techniczny, o którym nie można zapomnieć w rozwoju indywidualnym.


ŚWIADOMOŚĆ PRZESTRZENI


Pamiętacie cytat „Straciłem wielu dobrych graczy, ponieważ ich wzrok był ciągle skierowany na piłkę i nie widzieli, co jest wokół nich. Świetni zawodnicy izolują wzrok od piłki, ich głowa jest jak radar.” – Arsene Wenger.


Niedoceniana umiejętność, której zwykły Kowalski nie widzi, ale co najgorsza nie wie o niej duża ilość piłkarskiej społeczności (na tik-toku jest wysyp osób, które pokazują ćwiczenia robione z głową wbitą, w piłkę) - to nie jest droga, którą powinieneś podążać w rozwoju indywidualnym).


Jeżeli masz ambicje do tego, aby grać na wysokim, poziomie to zasługujesz na to, aby wykonywać mądrą pracę, która rozwija Twoją skuteczność (obserwacja, szybkość reakcji plus technika), a nie samą technikę w ruchach, do których nie dojdzie na boisku.


Gdy przyjdzie do momentu presji ze strony przeciwnika, przestrzeni nie wykorzystasz tych ładnie wyglądających ruchów, bo nie będziesz wiedział, jaką decyzje podjąć poprzez słabą świadomość przestrzeni.


(Ps. za ambicje i ciężką pracę nie dostaje się miejsca w najlepszych klubach) - tam się gra za umiejętności, wyniki, skuteczność. Ambicja i ciężka praca jest okej, ale bez odpowiednich fundamentów, bez mądrości, jest nic niewarta.


Fundament obserwacji pozwala zbierać informacje o tym, co dzieje się wokół Ciebie, na przykład gdzie są obrońcy i które sektory są otwarte, co z kolei pomaga Ci podjąć właściwą decyzję po otrzymaniu piłki.


Oczywiste jest to, że Mbappé w pełni wykorzystuje tę umiejętność. *na mistrzostwach europy 2018, był zawodnikiem, który według statystk robił to najczęściej.


Jeżeli chcesz zadbać o swój rozwój i dać sobie szanse wejścia na wyższy poziom, zapoznaj się z tym - KLIKNIJ TUTAJ.

Mbappé stale skanuje boisko i poza tym, że postrzega przeciwników i partnerów, dzięki obserwacji może znaleźć otwartą przestrzeń pozostawioną przez przeciwnika i wbiec w nią, wykorzystując ją na swoją korzyść. Kiedy widzi wolną przestrzeń i zacznie przyspieszać, niezwykle trudno jest go powstrzymać.


Jednak skanuje nie tylko przy wbieganiu w wolną przestrzeń, ale zawsze kiedy pokazuje się do gry, zawsze przed przyjęciem, zawsze kiedy zmienia sektor.


Zauważyłem, że gdy nie zdąży zaobserwować, lub dzięki obserwacji, wie że znajduje się wśród przeciwników, dających mu mało przestrzeni, podejmuje decyzje o grze na jeden kontakt lub po przyjęciu, czeka na pressing przeciwników i odgrywa - zagranie do boku, czy zgranie ściany i pokazanie się w wolną przestrzeń.


Przejdźmy sobie przez kilka decyzji z ostatniego meczu przeciwko Realowi:


#1 - Tworzy linie podania, zejściem w wolną przestrzeń, cały czas obserwując, podejmuje decyzje o przyjęciu piłki, chwilowym poczekaniu, aż dwójka przeciwników się zbliży i szybkim zgraniu zwrotnej piłki, ze względu na dojście zawodników drużyny przeciwnej, zabierających mu przestrzeń.

#2 - Pokazuje chęć rozpoczęcia szybkiej akcji, po wyjściu piłki na aut (drużyna przeciwna była w ataku pozycyjnym, więc jest to moment ich braku zorganizowania) przed przyjęciem, obserwuje dwa razy czy może piłkę przepuścić - widzi, że nikt się do niego nie zbliża, więc przepuszcza, następnie obserwuje wolną przestrzeń, którą atakuje mocnym przyspieszeniem.

#3 - Leo Messi obserwuje ustawienie partnerów, Mbappe obserwuje, co robi Messi, gdy widzi przyjęcie w jego stronę, atakuję przestrzeń za plecami obrońców.

#4 - Mbappe widzi wolną przestrzeń pomiędzy dwójką obrońców, w którą próbuje wbiec, dobre zachowanie obrońcy nie pozwoliło mu jej wykorzystać.

W piłce nożnej wszystko jest możliwe do momentu, w którym ciągle pracujesz i budujesz wiarę we własne możliwości. - Kylian Mbappe - Kylian Mbappe.

MOVEMENT:


Sposób, w jaki Kylian się porusza, jest wzorcowy, wraz z Fodenem tworzą dwójkę zawodników, z których można czerpać inspirację garściami do układania ćwiczeń na boisku pod ten aspekt.


Mbappe naturalnie ma w sobie dużą prędkość, ale jednocześnie robi wszystko z dużą efektywnością poprzez otwieranie bioder, długie kroki, mocne odbicia stopy, wyprostowaną sylwetkę.


Wykorzystuje w swoim poruszaniu, dwa narzędzia:


#1 - Open Step:

#2 - Cross - over step

Według mnie ważnym czynnikiem przy movemencie jest to, o czy pisałem wyżej, czym lepiej się poruszasz, wyprowadzasz przeciwnika ,,w pole" swoimi ruchami zwodnymi, tym masz więcej przestrzeni i czasu na podjęcie decyzji, co prowadzi do tego, że łatwiej Ci się gra.


Ruch bez piłki, daje Ci przestrzeń, przez co przyjmujesz piłkę pod mniejszą presją, plus gdy przeciwnik jest w dalszej odległości od Ciebie i zaczyna do Ciebie dobiegać, Twoje przyjęcie ma większą skuteczność, poprzez to, że w trakcie jego poruszania się do przodu, nie będzie on w stanie tak szybko zmienić kierunku, jak gdy jest przyklejony do Ciebie. *Gdy jest blisko, jest mu dużo łatwiej przewidzieć Twoje ruchy.


Zobacz jak Kylian Mbappe pracuje poza posiadaniem piłki, aby tworzyć sobie przestrzeń:

Moja miłość do piłki jest tak wielka, że trening jest dla mnie formą terapi. Zawsze kieruję się pragniemiem zwyciężania. - Kylian Mbappe

Wiedza taktyczna, pozwalająca przewidywać:


Tak jak już pisałem w poście o Fodenie, większość zawodników na najwyższym poziomie to taktyczne bestie.


Kylian mimo swojego młodego wieku świetnie przewiduje ruchy obrońców i partnerów co pozwala mu być zawsze o krok przed nimi, szybkość myślenia w połączeniu z szybkością biegu, nawet nie o krok, a kilka kroków.


Jednym z najważniejszych działań do podjęcia, przy zwiększaniu wiedzy taktycznej jest analiza najlepszych, analiza swoich meczów.


Gdybym miał podać największy zwrot z poświęconego czasu dla rozwoju Twojego potencjału, to właśnie ten element byłby na drugim miejscu.

Jako pierwsze umieściłbym pracę nad techniką wraz z obserwacją, podejmowaniem decyzji ze strzałkami, partnerem, aby dbać o praktykę, nie tylko teorie.


Tutaj przykład, gdzie Mbappe przewiduje wyjście obrońcy do Messiego (częstym błędem obrońców jest ciągła uwaga skierowana tylko na piłkę).

W tej akcji dwójka przeciwników nie obserwuje wzajemnych ruchów, a Mbappe w tym czasie odbija się w wolną przestrzeń, na samym początku widząc, że Messi nie ma presji, gdy tylko przeciwnicy doskakują do Leo, Argentyńczyk posyła podanie w wolną przestrzeń do Mbappe:

Drugi przykład to Mbappe pracujący bez piłki, aby otrzymać podanie, obrońca który go krył popełnia błąd, idąc za bardzo w kierunku piłki, Mbappe wykorzystuje moment złego ruchu defensora i atakuje wolną przesztrzeń za jego plecami.


Inteligencja w ruchach dająca przestrzeń innym:


Francuz świetnie wykorzystuje swój movement i szybkość, aby tworzyć przestrzeń sobie, ale jest również świetny aby wykonywać pracę dla innych. Wykonując ruchy bez piłki, ściąga uwagę obrońców, którzy zostawiają przestrzenie jego partnerom.


Tutaj możecie zobaczyć jak swoim ruchem, ściągnął uwagę dwójki obrońców tworząc przestrzeń dla Messiego, Hakimiego.

W tej akcji, przestrzeń nie zostala wykorzystana, bo Messi zwolnił akcje, ale doszło do groźnej sytuacji stworzonej przez Argentyńczyka dla Neymara, często jest tak, że obrońcy podążający za nim są zmuszeni pokonać metry w jego kierunku, a potem znowu w kierunku partnerów, wtedy Mbappe tworzy przestrzeń innym, ale również ma większą łatwość, aby stworzyć sobie kolejną szansę na zdobycie bramki, przy czym bardziej zmęczeni obrońcy mają pogorszoną koncentracje.


Zawsze przypuszczam, że pewnego dnia przyjdzie ktoś i zrobi coś lepiej odemnie, więc niezależenie na jakim poziomie jestem, muszę się rozwijać”. - Kylian Mbappe

Dużo osób zwraca uwagę na jego drybling: zamachy, przekładanki, przyspieszenie z wyjściem do kierunku, prowadzenie piłki, ale gdyby nie ruch bez piłki, inteligencja, obserwacja, szybkość podejmowania decyzji Mbappe nie byłby tak świetnym i skutecznym graczem, w tak młodym wieku.


Niech ten post stanie się dla Ciebie inspiracją do pracy nad wszystkim, co daje Ci skuteczność w grze. Gdy zaczniesz pracować nad tymi detalami, budować świadome nawyki, aby stawały się Twoim instynktem dopiero Twój potencjał zostanie uwidoczniony w prawdziwej rywalizacji.


POBIERZ DARMOWEGO E-BOOKA I ZOBACZ JAK PRACOWAĆ NAD SIŁĄ, MOCĄ, JAK POPRAWIAĆ RUCHOMOŚĆ, WZMACNIAĆ SWOJE BIODRA ABY WPŁYWAŁY NA JAKOŚĆ TECHNINCZĄ ORAZ JAKOŚĆ PORUSZANIA SIĘ.Zadbaj, aby w Twoim procesie treningowym znalazła się:


#1 - Praca nad mocą z wykorzystaniem ćwiczeń plyometrycznych specyficznych pod wzorzec lokomocji, nad którym aktualnie pracujesz.

#2 - Praca nad movementem (poruszanie się w cross - over step, open step...)

* możesz skorzystać z progresji gumy.

#3 - Praca w zamkniętym ćwiczeniu, gdzie pracujesz nad danym wzorcem lokomocji, tutaj zmiana kierunku o 90stopni z wykorzystaniem cross-over, open step.

#4 - Praca w otwartym ćwiczeniu, gdzie pracujesz nad wzorcem, ale w specyficznych ruchach dla dyscypliny, łącząc to z obserwacją i techniką. (praca nad zmianą kierunku pod kątem 90 stopni z wykorzystaniem open, cross z aspektami piłkarskimi).

#5 - Nie zapomnij o specyficznym treningu obserwacji i techniki, który rozwija nawyk, zwiększa jakość i ilość Twoich skanów przez ramię, czy mikro obserwacji.#6 - Wprowadź do swojego procesu treningowego minimum 2x w tygodniu analizę najlepszych z Twojej pozycji. (Tutaj możesz oglądać całe powtórki meczów: https://fullmatchsports.cc/) *jeżeli link nie działa, wpisz w google - fullmatchsport.


Plus, raz w tygodniu analizuj swój mecz i wyciągaj wnioski dla swojego treningu indywidualnego (nad czym zwrócić więcej uwagi, co powinno być jeszcze lepsze) klubowego oraz czego brakuje w aspekcie poruszania bez piłki, nawyków u Ciebie, a co mają najlepsi.


Te wszystkie punkty zapewniam Ci ja w poukładanych procesach rozwoju w programach treningowych, a także na platformach.


Jeżeli chcesz przestać się martwić, o to jak to wszystko zaplanować i poradzić sobie z problemem planowania treningów to ta inwestycja, może wiele zmienić w Twoim przygotowaniu.


Wejdź tutaj jeżeli chcesz zainwestować w platformę adekwatną do Twojego okresu.


Wejdź tutaj jeżeli chcesz zainwestować w program adekwatnie do aspektu który chcesz poprawić.


2655 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page